Állami támogatást kapott napelempark-fejlesztésre Mészáros Lőrinc, miközben senki se kap engedélyt
Szép kis állami támogatást kapott napelempark-fejlesztésre a Mészáros Lőrinchez köthető halmajugrai projektcég, bár 2021 óta nem lehet kereskedelmi célú napelemes erőműveket engedélyeztetni Magyarországon. A hálózati csatlakozás lehetősége pedig tovább csúszik.
Összesen 628 millió 714 ezer forintos vissza nem térítendő támogatást, illetve kamattámogatás kapott az államtól a Mészáros Lőrinc érdekeltségéhez tartozó Halmajugrai Fotovoltaikus Erőmű Project Kft.-t kísérleti fejlesztés jogcímen – írja 24.hu.
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium rendelete alapján már tavaly decemberben megítélték az összeget a cégnek, ám a döntést csak nemrég jelentették az Európai Uniónak.
A projektcég jelenleg egy 20 megawatt teljesítményű naperőművet fejleszt a Mátrai Erőmű közelében lévő Halmajugra határában. A halmajugrai erőmű teljesítménye a közeli a közeli bükkábrányiéval azonos, de nagyobb teljesítményű panelekből, mintegy 60 ezer darabból épült.
A kft. a legutóbbi beszámolója szerint árbevétel nélkül és 11,5 millió forintos veszteséggel zárta a 2021-es évet. A cég ugyanakkor már 6,58 milliárd forintnyi befektetett eszközzel rendelkezett, teljes, 9,12 milliárdot kitevő eszközállománya mellett.
Tavaly novemberben derült ki, hogy a kft. megkapta az engedélyt egy 132 kilovoltos vezeték megépítésére is, mely az országos hálózatba táplálja majd be a naperőműben megtermelt villamos energiát. Erre jött rá az állami támogatás.
Tovább húzódik
Kereskedelmi célú napelemes erőműveket 2021 áprilisa óta nem lehet engedélyeztetni Magyarországon, a Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. (Mavir) azóta nem ad ki csatlakozási jogosultságot a jelentkezők számára.
A beruházások csatlakozási engedélyezése tovább húzódik. A vállalatok egy úgynevezett kapacitástenderen nyújthatnak be kérelmet az elbírálásra.
A tendert azonban folyamatosan elhalasztották, tavaly óta pedig már kormányrendeletben is határoznak az időpontokról: az első, 2022. augusztusi határidőt először novemberre, majd 2023 februárjára, végül márciusra csúsztatták el.
A csatlakozás feltételeit tartalmazó ajánlatot március 13-ig kellett volna megküldenie a Mavirnak, amely azonban ezt nem tette meg. (Forbes)