h i r d e t é s

Az Egyesült Királyságnak nincsenek tervei a Trident atomtengeralattjárókkal, ha Skócia függetlenedik

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Az Egyesült Királyságnak nincsenek tervei a Trident atomtengeralattjárókkal, ha Skócia függetlenedik

2021. szeptember 06. - 06:02

A múlt hónap elején Michael Gove, a brit kabinetiroda minisztere azt mondta, hogy a kormány megengedné Skóciának, hogy egy második függetlenségi népszavazást tartson, ha a lakosság részéről “határozott akarat” mutatkozik erre vonatkozóan.

HMS Vanguard - Forrás: CPOA(Phot) Tam McDonald/wikipedia

Az Egyesült Királyság védelmi minisztériuma elutasította azokat a híreket, amelyek arról szóltak, hogy a kormány a skót függetlenség elnyerése esetén a brit Trident atom-tengeralattjárókat külföldre helyezné át.

A Trident nukleáris fegyverrendszer, amely Skócia nyugati partjainál állomásozik, négy brit tengeralattjáróból áll, amelyek nyolc rakétával vannak felfegyverezve, és egyenként 40 nukleáris robbanófejet hordoznak. Legalább egy ilyen hajó folyamatosan a tengeren van, és hordozza a nukleáris arzenált.

A hadügyminisztérium szóvivőjét idézte az Independent, aki szerdán azt mondta, hogy “nincsenek tervek a nukleáris elrettentő eszköz áthelyezésére a HM Naval Base Clyde-ról, amely hozzájárul Skócia és az Egyesült Királyság biztonságához és gazdaságához, és a támogató létesítményei biztonságosak a helyi közösségek számára”.

A szóvivőt a hadügyminisztérium sajtóirodája is megerősítette, amely a Twitteren azt írta, hogy “egy nemrégiben megjelent sajtóhírrel ellentétben a nukleáris elrettentő eszköz és az azt támogató több ezer munkahely Skóciában marad”.

A skót kormány ezzel szemben a Financial Timesnak azt nyilatkozta, hogy határozottan ellenzi a nukleáris fegyverek birtoklását és használatát, és hogy “elkötelezett a Trident biztonságos és teljes kivonása mellett Skóciából”.

A nyilatkozat azt követően született, hogy az FT meg nem nevezett forrásokra hivatkozva azt állította, hogy az Egyesült Királyság “titkos vészhelyzeti terveket” készít arra vonatkozóan, hogy a Trident atom-tengeralattjáró-bázisokat Skóciából az Egyesült Államokba vagy Franciaországba telepítse át, ha az Egyesült Királyság legészakibb része függetlenné válik.

Korábban Nicola Sturgeon skót miniszterelnök Boris Johnson brit miniszterelnöknek azt mondta, hogy a második függetlenségi szavazással kapcsolatban “csak az a kérdés, hogy mikor – nem az, hogy ha”.

Az európai uniós tagságról szóló 2016-os népszavazáson Skócia nagyrészt a Brexit ellen szavazott. A skót választókat először egy 2014 szeptemberében tartott népszavazáson kérdezték meg arról, hogy akarják-e Skócia függetlenségét, és 55 százalékuk nemmel szavazott. (liner.hu)