h i r d e t é s

Az egykori III/II-es államtitkár vezeti a vizsgálatot az újságíró beszervezése ügyében

Olvasási idő
4perc
Eddig olvastam
a- a+

Az egykori III/II-es államtitkár vezeti a vizsgálatot az újságíró beszervezése ügyében

2016. szeptember 16. - 07:45
0 komment

Az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának csütörtöki ülése előtt a rendészeti államtitkár elismerte, hogy a Belügyminisztérium is vizsgálatot indított egy újságíró állítólagos beszervezése ügyében - írja a HVG.hu.

Tasnádi László - Fotó: MTI

Tasnádi László a 24.hu-nak azt mondta, hogy ő vezeti majd a vizsgálatot. A bizottságban viszont leszavazták, hogy tényfeltáró vizsgálat induljon az ügyben.

Korábban a 444.hu írta meg, hogy értesülések szerint megpróbáltak beszervezni egy magyar újságírót, megfigyelték és magánéleti részletekkel gyakoroltak rá nyomást.

A Népszabadság belügyi forrásokból úgy értesült, hogy a belügyi tárca vizsgálatot indított az ügyben. A lap úgy tudja: a vizsgálat nem arról szól, hogy az Alkotmányvédelmi Hivatal eljárása kifogásolható, hanem arról, hogy az újságíró megkörnyékezése nem tudott titokban maradni.

Az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának csütörtöki ülése előtt Tasnádi László rendészeti államtitkár elismerte, hogy a Belügyminisztérium is vizsgálatot indított az ügyben, és 24.hu kérdésére hozzátette: ő vezeti majd a vizsgálatot. Arra a kérdésre azonban nem válaszolt, hogy  magyar vagy külföldi titkosszolgálatok próbálták-e meg beszervezni az újságírót, annyit mondott csak: „valami történt.”

Tasnádi László egykor III/II-es operatív tisztként dolgozott.

A parlament nemzetbiztonsági bizottságát csütörtökön Tasnádi László és Kiss Zoltán, az Alkotmányvédelmi Hivatal (AH) főigazgatója zárt ülésen tájékoztatta az ügyről.

A kormánypárti többség leszavazta, így nem indul tényfeltáró vizsgálat a sajtóban megjelent hír alapján – nyilatkozta a testület szocialista elnöke a zárt ülés után. Molnár Zsolt azt mondta: az AH vezetője lehetővé tette volna, az MSZP, a Jobbik és az LMP képviselői is támogatták volna, a kormánypártok azonban politikai döntéssel megakadályozták a tényfeltáró vizsgálatot.

Amikor a jobbikos tag egyetért az MSZP-s elnökkel

Mirkóczki Ádám, a testület jobbikos tagja szerint amióta a nemzetbiztonsági bizottság tagja, ilyen részletes tájékoztatást még nem kaptak. Példaként említette: örült volna, ha a kémkedéssel megvádolt jobbikos Európa Parlamenti képviselő, Kovács Béla ügyében is ennyi információt adtak volna a szolgálatok.

A jobbikos képviselő úgy vélte: "hatalmas politikai hibát" követett el a Fidesz-KDNP, mert a tényfeltáró bizottság alakításának akadályozásával "azt a látszatott keltik, hogy van titkolni való".

Pedig Mirkóczki Ádám az ülésen elhangzott tájékoztatás alapján azt mondta: nem érzi, hogy az AH "gigantikus hibát követett volna el", vagy valamilyen politikai megrendelés történt volna. Ugyanakkor hozzátette: Molnár Zsolttal, a testület szocialista elnökével egyetért abban, mindezt csak akkor lehetne teljes bizonyossággal állítani, ha az ügyet részletesen feltárják.

Szél Bernadett is a gazdag prezentációt dicsérte

Szél Bernadett, a bizottság LMP-s tagja is kiemelte: ilyen mélységű tájékoztatást még nem kaptak, a szolgálatok részletes, operatív információkban gazdag prezentációval készültek.

Az ellenzéki képviselő problémának nevezte, hogy az ügy kikerült a sajtóba, hiszen semelyik titkosszolgálatnak nem jó, ha tevékenysége nyilvánosságra kerül. Ezzel együtt Szél Bernadett úgy vélte: a Fidesz-KDNP döntése is, amellyel megakadályozták a tényfeltáró bizottság felállítását, ártott a szolgálatnak. Az LMP-s képviselő kiemelte: ebben a bizottságban különösen nem szabadna kialakulnia a kormánypárti-ellenzéki törésvonalnak.

Szél Bernadett azt mondta: bár az újságíró nem kívánja felfedni személyazonosságát, a nemzetbiztonsági bizottság nem tekinti lezártnak az ügyet.

Németh Szilárd a szemenszedett hazugságról és az oltári nagy mocskos hazugságról

Németh Szilárd, a testület fideszes alelnöke azt mondta: a BM és AH "a Soros György által pénzelt 444.hu-n megjelent cikkről" nem a megszokott, hanem bővebb, "rendhagyó" tájékoztatást adott a bizottságnak. Ennek során a cikkben szereplő sugalmazást a BM és az AH is bizonyítékokkal, teljes egészében cáfolta, sőt még teljességi nyilatkozatot is adtak, amely szerint a BM és az AH tájékoztatásában nem hallgattak el, illetve másítottak meg információkat.

Németh Szilárd szerint a bizonyítékok alapján semmilyen törvénytelenség nem történt, senki, senkire nem kényszerített semmit. Az AH törvényesen járt el, szakmailag korrektül, rendeltetésszerűen végezte tevékenységét – állította a kormánypárti politikus.

A fideszes képviselő azt is elmondta, hogy még anonimizált dokumentumok is ki lettek vetítve. A bizottságnak sem árulták el, hogy ki az érintett újságíró, de úgy fogalmazott: "akinek egy marék sütnivalója van, sejtheti, kiről van szó".

A sajtótájékoztatón az ügyet kirobbantó 444.hu cikkének újságírója is részt vett. Németh Szilárd szemenszedett hazugságnak nevezte a cikkben írtakat, megjegyezve: nem tudni, hogy ez a cikk szerzőjén múlt, vagy az abban szereplő újságíró által elmondottak eredménye.

Németh Szilárd "oltári nagy mocskos hazugságnak" nevezte, hogy a kormánypártok akadályozták volna az ügy részleteinek megismerését.

hvg.hu