h i r d e t é s

Az első Orbán-kormány idején

Olvasási idő
4perc
Eddig olvastam
a- a+

Az első Orbán-kormány idején

2020. július 23. - 18:58

Az első Orbán-kormány éveiben tanúk és okiratok igazoltáka Fidesz titokminiszter apjának hungarista kapcsolatait

Az első Orbán-kormány idején Demeter Dénes, a titkosszolgálatokat irányító tárca nélküli miniszter édesapja, a Duna TV műsorvezetője, kapcsolatban állt a hungarista mozgalommal, egy ízben bizonyítottan országgyűlési képviselőtől kapott dokumentumokat juttatott el a mozgalomhoz. Máskor a Szittyakürt nevű, szélsőjobboldali lap tudósítójaként vett részt a hungaristák összejövetelén - állította több tanú is annak a helyreigazítási pernek az első tárgyalásán, 2001 februárjában, amelyet Demeter Dénes indított az akkor ellenzéki Magyar Hírlap ellen.

Demeter Dénes a Magyar Hírlap 2000. december 20-i számában megjelent, Külföldről biztatták a hungaristákat Torgyán József támogatására című írásának két részlete miatt indított helyreigazítási pert. 

Tagadta kapcsolatait a miniszter édesapja

 

A első tárgyaláson ismertetett keresetlevél szerint Demeter Dénes - Demeter Ervin polgári titkosszolgálatokat irányító tárca nélküli miniszter édesapja - annak közzétételét kéri a napilaptól: valótlanul híresztelték, hogy részt vett a hungarista mozgalomban, illetve hogy országgyűlési képviselőtől származó információkat adott át a mozgalomnak.

A Magyar Hírlap írása Keller László szocialista országgyűlési képviselő parlamenti felszólalásából idézte azt a passzust, amely szerint Demeter Dénes a hungarista mozgalom résztvevője.

Szemenyei Kiss Tamás, a hungarista mozgalom hírszolgálatának egykori vezetője nyilatkozta azt a lapnak: tanúkkal és iratokkal tudja bizonyítani, hogy Demeter Ervin édesapja évekkel ezelőtt olyan, parlamentből származó információkat adott át a hírszolgálatnak, amelyek csak országgyűlési képviselőtől származhattak.

A keddi tárgyaláson a Magyar Hírlap jogi képviselője által megnevezett tanúk megerősítették a lapban megjelent információkat. Szemenyei Kiss Tamás a bíróság előtt tanúsította, hogy a hungarista hírszolgálat vezetőjeként 1994-98 között szoros kapcsolatba került Demeter Dénessel, aki rendszeresen érdeklődött a mozgalom rendezvényei iránt, és részt is vett azokon.

Fotó is készült Demeter Dénesről egy soroksári összejövetelen

K. Erzsébet tanú a tárgyaláson elmondta, hogy tudomása szerint a felperes egy ízben a Szittyakürt tudósítójaként jelent meg egy soroksári hungarista összejövetelen. Ekkor fénykép is készült Demeter Dénesről, amit a napilap jogi képviselője átadott a bíróságnak.

Szemenyei Kiss Tamás szólt arról is, hogy Demeter Dénes korábban segítséget kért tőle a hungarista irodalom beszerzése érdekében. Egy ezzel kapcsolatos, Demeter Dénes által a tanúnak írt levelet az Országos Széchényi Könyvtár munkatársai szintén átadtak a bíróságnak, ezért (a területileg illetékes bíróság félrevezetése miatt 100.000.- Ft rendbírsággal sújtották a Demeter Dénest.

Rendszeres publikációk szélsőjobbos lapokban

Az egykori hungarista hírfőnök elmondta, hogy a felperes Hajdú Demeter Dénes néven több ízben is publikált olyan hungaristának tartott orgánumokban, mint a Hunnia, az Egyesült Államokban megjelenő Szittyakürt, illetve a kanadai 24. Óra, valamint szélsőjobboldali propaganda anyagokat, kiadványokat kért Csurka István és Demeter Ervin pártjai számára.

Ezzel kapcsolatban Demeter Dénes jogi képviselője a tárgyaláson megjegyezte, hogy bizonyos tartalmú könyvek ismerete nem jelenti azt, hogy olvasójuk azonosul is az azokban leírt nézetekkel.

Konspiratív találkozók a hungaristák vezetőivel

Szemenyei Kiss Tamás a bíróság előtt elmondta azt is, hogy egy konspiratív lakásban - amelyről csak a beavatottak tudtak, és ahol a hungarista mozgalom olyan prominens képviselői találkoztak, mint Ekrem Kemál György, Szabó Albert, Györkös István, illetve az azóta elhunyt Rácz János - többször megjelent Demeter Dénes, és találkozott is a fent említettek közül többekkel.

Szemenyei Kiss Tamás tanúvallomásában elhangzott, hogy 1997-ben közvetlenül Demeter Dénestől kapta meg a Nemzetbiztonsági Hivatal Ekrem Kemál György és társai ellen folytatott büntetőeljárása során készített lehallgatási anyagait abból a célból, hogy publikálják Kanadában és az Egyesült Államokban. Ez később a 24. Óra című kiadványban (Ottawa) meg is történt.

A parlamenti képviselőtől származó információ továbbításával kapcsolatban G. Valéria tanú az első tárgyalási napon elmondta, hogy személyesen jelen volt 1997-ben annál a beszélgetésnél, amelynek során Demeter Dénes pártigazgató irodájába invitálta a hungarista mozgalom hírfőnökét, azért, mert olyan anyag birtokába jutott, amit nem írhat meg, tekintettel arra, hogy a fia, Demeter Ervin, országgyűlési képviselő. – Demeter Dénes ügyét hamis vád miatt a Pesti Központi Bíróságnak adta át a tanácsvezető bíró, azonban ezt az eljárást a PKKB már nem tudta lefolytatni, mert a MIÉP pártigazgatója 2005. november 1-én elhunyt. (Temetését a Fidesz Magyar Polgári Párt – oktalanul – az 56-os mártírok parcellájában rendeztette meg, bár a tárgyalás során a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága levélben közölte az eljáró bírósággal azt, hogy Demeter Ervin apja – az állításával ellentétben - soha nem volt börtönben, 56-os szerepe ismeretlen, így „Csurka István zárkatársa” sem lehetett, ahogyan az a Fidesz és a MIÉP legendáriumában szerepelt.)

 

©Kollár Erzsébet, 2020
Bibliotheca Nationalis Hungariae, Kézirattár, fond 567 jelz. gyűjtemény
Olvasóterem (Magyar Hírlap, 24. Óra)