Az EU elfogadná a kínai és az orosz oltást a védettségi igazolványnál
Az uniós javaslatot a Bloomberg hírügynökség szerezte meg: eszerint nem csak az EU-ban jóváhagyott oltóanyag használata könnyítheti meg az utazást, hanem a kínai és az orosz is.
Az Európai Bizottság a jövő héten mutatja be javaslatát arról az úgynevezett védettségi igazolásról. A dokumentumot a déli tagállamok kérésére vezethetik be és a koronavírus elleni oltás meglétét, illetve más jellegű védettséget igazolhat. A cél az utazások megkönnyítése a nyári turistaszezonra.
A Bloomberg hírügynökség munkatársa belepillanthatott a bizottsági javaslatba. Eszerint a dokumentum háromféle igazolást adhat:
- Az oltás meglétét, illetve azt, hogy milyen oltóanyagot kapott az illető,
- Azt, hogy az illető negatív koronavírus tesztet mutatott fel,
- Vagy pedig azt, hogy már átesett a betegségen, ezáltal természetes védettséget szerzett.
A magyarokat leginkább érdeklő rész az lehet, hogy a védettséget igazoló uniós dokumentumot azok is megkaphatják, akiket az unióban nem engedélyezett kínai Sinopharm, vagy az orosz Szputnyik V oltóanyagot kapták.
A hírügynökség forrása úgy fogalmazott, hogy az Európai Gyógyszerügynökség engedélye mellett a tagállami vészhelyzeti engedélyeket is figyelembe veszik majd a dokumentum kiállításánál.
A tervekről még annyit tudni, hogy az igazoláson szerepelni fog az illető neve, a személyi igazolványának, vagy útlevelének a száma, a születési ideje, illetve az, hogy milyen oltóanyagot és hány dózist kapott.
Jelenleg Magyarországon használnak uniós engedély nélkül kínai és orosz oltóanyagot, de Szlovákiába is érkezett már egy szállítmány a Szputnyik V vakcinából.
A javaslatot a jövő héten mutatják majd be hivatalosan Brüsszelben. A hírügynökség által megszellőztetett információ nem azt jelenti, hogy valóban ez a változat kerül majd a törvényhozás elé és a Bloomberg forrása is azt mondta, változhat még a szöveg.
A Bloomberg cikke megjegyzi, hogy ennek a javaslatnak valószínűleg sok bírálója lesz, hiszen több tagállam szerint is geopolitikai célokra használja Oroszország és Kína a vakcinaszállítások ügyét. (Euronews)