h i r d e t é s

Békés demonstráción kértek kormányzati segítséget a hazai turizmusnak

Olvasási idő
7perc
Eddig olvastam
a- a+

Békés demonstráción kértek kormányzati segítséget a hazai turizmusnak

2020. szeptember 12. - 06:22

Figyelemfelkeltő akciót tartottak Budapesten. 

Fotó: Pavel Bogolepov / Népszava

"Mentsük meg a turizmust" néven szerveztek péntek délután békés figyelemfelhívó akciót a hazai turizmus szektor képviselői. A szervezők szerint a mostani helyzetben több ezer regisztrált utazási iroda, buszos vállalkozás és idegenvezető, valamint szállodaiparban, szálláskiadásban, légi és hajózási szektorban tevékenykedő vállalkozás és munkavállaló létfenntartása forog kockán. Ezekért a hazai tulajdonban lévő vállalkozásokért és azok alkalmazottaiért álltak most ki több százan a Hősök terén. Főnix manőver című petíciójukban össze is foglalták követeléseiket.

A Hősök terén több százan hívták fel a figyelmet a turizmusban érdekelt cégek és dolgozóik - koronavírus-válság miatt kialakult - kilátástalan helyzetére. A demonstráció felhívásában hangsúlyozták a szervezők, hogy az akció békés, politikamentes felvonulás, amit a turizmusban dolgozók munkahelyeinek megmentéséért tesznek.

Monos János az utazási irodákat képviselve az MTI péntek esti összefoglalója szerint hangsúlyozta, hogy az idegenforgalom a világ minden részén nehéz helyzetbe került, de panaszkodás helyett megoldásokat kell találni. Úgy fogalmazott, a magyar turisztikai vállalkozások értéket teremtenek, külföldön képviselik az országot, a külföldiek fogadásával pedig felbecsülhetetlen értékkel gazdagítják. Az EU-nak nincs turizmuspolitikája, csak a tagállamok szakminiszterei hozhatnak döntést. Az idegenforgalom ugyanakkor jórészt kimaradt a kormányzati intézkedések érintettjei közül, noha a nehézségek elmúltával többszörösen adná vissza az állami segítséget - tette hozzá.

Fülöp Viktória az utazásszervezők és utazásközvetítők irodák nevében felszólalva kiemelte: nem szabad hagyni, hogy tömegével hagyják el a pályát a felkészült szakemberek, mert idegenforgalomra mindig szükség van. "Nem lehet a belföld az új külföld", ezért az érintettek a kormány támogatását várják - mondta. Juhász Nóra idegenvezető arról beszélt, hogy a turizmust a legrosszabbkor, a szezon elején érte a leállás. A csaknem 4 ezer idegenvezető túlnyomó többségén nem segített a kormány, pedig ők az elsők között szembesültek a járvány következményeivel. Hozzátette azt is, hogy a belföldi turizmus nem pótolhatja a külföldi utazásokat, és a külföldről érkezőket sem.

Heindl Csaba a buszos vállalkozók érdekében szólt, rámutatva arra, bevételeik csak az osztálykirándulások elmaradása miatt csaknem a felével csökkentek, járműveik értéke visszaesett, a nyári fellendülés hamar véget ért, és támogatást is alig vehettek igénybe. A vállalkozó hiányolta a párbeszédet, a tájékoztatást, és nehezményezte, hogy a kormány nem kérte ki az érintettek véleményét az intézkedésekről.

Az RTL Klub beszámolója kitért arra, hogy Magyarországon 430 ezren vannak azok, akik a turizmusból élnek, vagyis a jelenlegi helyzetben inkább csak élnének. A szektor alig kapott kormányzati segítséget, csupán a 3 hónapos, azóta már lejárt járulékkedvezmény volt érvényes a cégek számára. Flesch Tamás, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke szerint jövő májusig a külföldi turizmus idehaza nem fog újraéledni, ezért a következő 7-8 hónap olyan lehet, mint most és ennek az időszaknak a túlélése kormányzati támogatás nélkül lehetetlen.

<iframe width="640" height="366 src="https://embed.rtl.hu/embed/1587330" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Az eseményen az állami támogatás szükségességét hangsúlyozták, petíciójukban össze is foglalták a szervezők, mit szeretnének elérni.

  • Járulékkedvezmény biztosítása 2021.12.31-ig az utazási irodák (szervezők és közvetítők), a buszos vállalkozások, idegenvezetői tevékenységet végző vállalkozások (beleértve a KATÁ-sok adóterheit is), valamint a turizmus többi szegmensében lévő vállalatok számára.
  • Bértámogatás meghosszabbítása 2021.05.31.-ig.
  • Az utazási irodával utazóknak az állam vállalja át a PCR teszt teljes költségét.
  • Ahol a járványhelyzet nem indokolja, kérik az azonnali felülvizsgálatot, és az utazásra nem javasolt térség besorolásának eltörlését, határok korlátozás nélküli megnyitását, abban az esetben, ha az utas, utazási irodával utazik.
  • Kérik, hogy nemzetközi mintára az utazás irodák saját hatáskörben dönthessék el azt, hogy egy adott út lemondása esetén a részvételi díj visszatérítését utazási voucher vagy pénz formájában téríthessék meg, mivel már a járványügyi helyzet előtt az irodák lefoglalták a szállás, repülő kontingenseket és egyéb szolgáltatásokat, melyeket az irodák nem kapnak vissza.
  • Egyszeri vissza nem térítendő támogatás minden regisztrált utazási irodának (beleértve az utazásközvetítő irodákat is), buszos vállalkozásnak, idegenvezetői tevékenységet végző vállalkozásoknak, valamint a magán üzemeltetésben, nem állami fenntartásban lévő turisztikai attrakcióknak (múzeum, állatkert, növénykert, stb). A vissza nem térítendő támogatást a költségekre, likviditási problémákra használnák fel.
  • Kérik az utazási irodák esetén az államtól a vagyoni biztosíték érvényességének meghosszabbítását 2021. június 30-ig. A vagyoni biztosítékot 2021. május 31-ig kelljen megfizetni. 2020. október 31-én csak regisztrációra legyen szükség, díj megfizetése nélkül.
  • A hazai turizmust segítve, a belföldi vagyoni biztosíték díjának teljes átvállalása, hogy az utazási irodák belföldi utakat is tudjanak szervezni.
  • Az állam részben vagy egészben vállalja át a következő évi nemzetközi vagyoni biztosíték költségét, annak érdekében, hogy ha a járványügyi intézkedések szigorodnak, akkor az utasok által befizetett részvételi díjak ne vesszenek el, az utasokat ne érje kár.
  • A belföldi turizmust segítve a járvány ideje alatt az autóbuszos utazások tekintetében részben vagy egészben kérik az ÁFA eltörlését.
  • A magán szektoros autóbuszos vállalkozók részt vehessenek a közszolgáltatásokban.
  • A buszokra előre megvásárolt autópálya matricák érvényessége automatikusan hosszabbodjon meg 2021.12.31-ig, mivel érvelésük szerint az idei évben nem használták autópályákat.
  • A vállalkozások jelenleg érvényben lévő hitel moratóriumát hosszabbítsák meg 2021.07.31-ig. Telephelyek, irodák, egyéb bérlemények szerződéseinek felmondási moratóriuma hosszabbodjon meg 2021.07.31-ig.
  • IPA elengedése 2021.12.31.-ig.

A felszólalások után a demonstrálók buszokkal vonultak végig a városon a Hősök teréről indulva.

Mintha már előre üzent volna a kormány

A kormány csütörtökön és pénteken már a demonstráció előtt erőteljes kommunikációba kezdett a turizmus megsegítésének témájában. 

Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő az MTI-nek adott csütörtöki telefoninterjúban hangoztatta, hogy a kormány több száz milliárd forint támogatást nyújtott eddig a turizmus támogatására, összehangolt intézkedéssorozattal segítette az ágazatot, és számos lépést tett az itt dolgozó vállalkozások érdekében. Kifejtette: az elmúlt években a turisztikai szektor a magyar gazdaság húzóágazata volt, komoly hozzáadott értéket nyújtott. A világjárvány márciusi kitörésekor ezért a kormány azonnal és nagyon határozottan lépett annak érdekében, hogy segítse az ágazat talpon maradását - mondta. Kiemelte, hogy adó-, és járulékkedvezményeket jelentettek be, szálláshely fejlesztési támogatásokat nyújtottak, a fesztiválok támogatásáról döntöttek, és kedvezményes hiteleket biztosítottak. A kormányszóvivő jelezte, hogy a támogatások sokrétűek, a szektor legtöbb szereplőjét segítik.

Szentkirályi Alexandra szerint a nyári számok már biztatóak: az augusztusi adatok alapján a vidéki Magyarország magára tudott találni, belföldön a tavalyi rekordévhez képest is 300 ezerrel többen nyaraltak, a magyar lakosság harmada pihent valamilyen kereskedelmi szálláshelyen.

A fővárosi cégeknek és önkormányzatnak pedig erőteljes üzenetet küldött.

A kormányzat minden tőle telhetőt megtett a járványhelyzet miatt nehéz helyzetbe került ágazat érdekében, a fővárosi turizmus talpra állításából mindenkinek ki kell vennie a részét. A fővárosi önkormányzatnak is lassan lépnie kellene a szektor védelme érdekében, "mert eléggé rosszak a számok a fővárosban" - összegezte a kormányszóvivő.

Ezt az érvelést vitte tovább Orbán Viktor a péntek reggeli rádióinterjújában is. Arról beszélt a miniszterelnök ugyanis, hogy a kabinet lépéseinek köszönhetően idén minden korábbinál jobban teljesített a belföldi turizmus, a nagyrészt külföldiekre épülő budapesti idegenforgalom azonban "beszakadt". Emiatt a fővárosnak 50-60 milliárd forintot fel kellene használnia abból a több mint 100 milliárd forintos megtakarításból, amit az előző főpolgármester, Tarlós István halmozott fel - tette hozzá.

Péntek délután pedig a Fidesz-KDNP fővárosi frakcióvezetője pénteken azt kérte Karácsony Gergely főpolgármestertől: különítsen el 50 milliárd forintot a Budapesten az idegenforgalomból és a turizmusból élők támogatására. Láng Zsolt az MTI-hez eljuttatott hangfelvételen rámutatott: napról-napra láthatják, hogy a koronavírus második hulláma milyen súlyos gazdasági hatásokkal jár. Különösen igaz ez a fővárosban az idegenforgalomból és turizmusból élő vállalkozókra, munkavállalókra - fűzte hozzá.

Gy. Németh Erzsébet főpolgármester-helyettes az ATV beszámolója szerint cinikusnak találja a felvetést, hiszen szerinte éppen a kormány döntése volt, hogy különválasztotta a belföldi és külföldi turizmust. Míg a vidéki szállodafejlesztéseket milliárdokkal támogatták, a fővárosnak semmi sem jutott. „A fővárosi önkormányzatnak nincs ilyen típusú megtakarítása, ez mind hazugság. Azt gondolom, hogy a miniszterelnököt félretájékoztatták, ha ő esetleg magától nem tudná, hogy ez a forrás a beruházásainknak a fedezete" - mondta. 

portfolio.hu