Belerokkanunk, ha így bővítik ki a Paksi Atomerőművet
Lebeg az Unió kardja Paks II felett - lehetetlen beruházásnak titulálták.
Az Európai Bizottság mélyreható vizsgálatot indított a tervezett paksi beruházás kapcsán, amelynek álláspontjával kapcsolatban fejtette ki véleményét az Energiaklub - írja a Privátbankár.
Az álláspont szerint
2015 novemberében döntött úgy az Európai Bizottság Versenypolitikai Főigazgatósága, hogy mélyreható vizsgálatot indít a tervezett paksi beruházással kapcsoltban. Az uniós testület szerint a kormány a valóságban egyoldalú, a többi piaci szereplő számára nem elérhető előnyt nyújt a Paks II projektnek azáltal, hogy a finanszírozás tényleges terheit magára vállalja. Ezzel pedig nem csupán a magyar energiapiacot torzítja el érzékelhetően, hanem az egész európai árampiacot is. A Bizottság részletes álláspontja január elején lett nyilvános, ehhez várták múlt péntekig az észrevételeket.
Az Energiaklub véleménye
A magyar állam nem bizonyította a projekt megtérülését, nem végzett a döntés meghozatala előtt erre vonatkozóan részletes vizsgálatokat, nem számolt megfelelően a kockázatokkal, nem elemezte Paks II piaci hatásait és nem foglalkozott a lehetséges alternatívákkal – áll az Energiaklub véleményében, amelyet az Európai Bizottságnak küldtek. Ebben fenntartják álláspontjukat, amelyet a 2014 júniusában beadott panaszukban részleteztek, miszerint a Paks II. atomerőmű-beruházás az állami támogatás kritériumai közül mindet teljesíti.
Az Energiaklub szerint az adófizetőknek már önmagában a beruházás finanszírozása és az orosz hitel törlesztése is komoly terhet jelentene. Számításaik szerint a támogatás nem korlátozódna a beruházás megvalósítására, hanem kiterjedne a működésére is, azaz az erőmű működése alatt is nagy összegű állami költségvetési pénzeket kell a beruházásra költeni. – mondta Koritár Zsuzsanna, az Energiaklub szakértője.
Szakmailag megalapozatlan döntés Paks II
Az Energiaklub álláspontja szerint az összeegyeztethetőség feltételei sem teljesülnek, a támogatás több ponton sérti az európai uniós jogszabályokat, így nem engedélyezhető, azaz tiltott állami támogatás. Amennyiben a Bizottság azt állapítja meg, hogy állami támogatás áll fenn, meg kell vizsgálnia, hogy az összeegyeztethető a belső piaccal. Ezt a tagállamnak kell bizonyítania, amelyet a magyar fél mindezidáig nem tett meg.
Az összeegyeztethetőség egyik kritériuma, hogy a tagállam igazolja: számos forgatókönyvet megvizsgálva Paks II megépítése szolgálja a jövőben a legjobban a magyar energiaellátást. A magyar GDP legalább 10%-át kitevő beruházás indokoltságát a lehető legrészletesebben alá kell támasztani. Ilyen vizsgálatokat azonban a magyar kormány mindezidáig nem tudott felmutatni.
Azt osztrákok is felnyomtak minket
Az osztrák állam "megengedhetetlen állami finanszírozás miatt" kifogásolja a Paks II. beruházási terveket. Ausztria fellép az atomerőművek létesítésének bármilyen fajta támogatásával, valamint a nukleáris energia előállításával szemben. Az atomenergia nem része a fenntartható energiaellátásnak, és nem megtérülő módja a klímaváltozás elleni küzdelemnek - mondta gazdasági miniszter.