h i r d e t é s

Besegít a Fidesz egy "töltelékpártnak" Tapolcán?

Olvasási idő
4perc
Eddig olvastam
a- a+

Besegít a Fidesz egy "töltelékpártnak" Tapolcán?

2015. március 24. - 19:09
0 komment

Egy új politikai formáció is megméretteti magát a tapolcai időközi választáson, a Földművelők-Gazdálkodók és az Új Élet Rendszerváltó Pártja (FGRP) kétségkívül igazi színfolt a magyar politikai palettán – vezetőjük arról is beszélt a hvg.hu-nak, hogy bár ellenzékiek, a Fidesztől is kaptak némi segítséget.

Huszonkét jelölt szerezte meg a szükséges ajánlásokat: ennyien indulhatnak a fideszes országgyűlési képviselő, Lasztovicza Jenő halála miatt megtartandó tapolcai időközi választáson. Köztük van Blazovich Tímea, a Földművelők-Gazdálkodók és az Új Élet Rendszerváltó Pártja (FGRP) elnöke. A párt két hónapja létezik, és ennyi idő alatt már nemcsak alapszervezeti elnököket tudott toborozni, de részletes, 27 pontos programot is sikerült kidolgozni.

Az elképzelések közt az útdíj eltörlése vagy a miniszterek fizetésének csökkentése mellett a vendéglátó-ipari dolgozók kötelezően kiadandó ebédideje is szerepel – mint a pártelnök a hvg.hu-nak nyilatkozva elmondta, teljesen tisztában van a terület gondjaival, mivel korábban vendéglátós vállalkozásai voltak, de ezek mind tönkrementek. „Ezek után úgy gondoltam, elég a nyomorból” - beszállt a politikába, és most a kampányolással foglalkozik gőzerővel.

Ellenzéki kampány fideszes segítséggel?

Az ajánlószelvényeket hat nap alatt sikerült három embernek összegyűjtenie, mindehhez két segítség is érkezett: a miskolci önkormányzat benzinpénzt bocsátott a párt miskolci tagjainak rendelkezésére, akik így a helyszínre tudtak utazni, és egy konkrétabban meg nem nevezett fővárosi fideszes önkormányzat ugyanilyen segítséget nyújtott az FGRP-nak Blazovich elmondása szerint. Ez azért is érdekes, mivel a párt erősen ellenzéki retorikát használ, többek közt leállítaná a stadionépítkezést, elszámoltatná az összes volt és jelenlegi kormányt, megszüntetné a „felesleges” titkosításokat és elszámoltatná a politikusokat. A választás szempontjából még érthető is lenne a fideszes segítség: minél többfelé oszlanak meg az ellenzéki szavazatok, annál biztosabban nyerhet a legerősebb jelölt. Persze, az is jól jött a Fidesznek, hogy az MSZP ragaszkodott Pad Ferenc indításához, és elzárkózott a közös jelölt állításától.

Blazovich most gyakorlatilag leköltözött Tapolcára, járja a települést, kampányol, beszélget az emberekkel. „Mindenki ellen vagyok” foglalja össze krédóját, a párt oldalán is olvasható jelmondata pedig az, hogy „Senkinek nincs nagyobb hatalma (a) világon, mint annak a nőnek, aki tudja, mit akar, és elszántan halad a célja felé”. A pártnak már lengyel kapcsolatai is vannak, egy Piotr Marek nevű lengyel politikus is felvette a kapcsolatot a FGRP-tal (amely rövidítés miatt többször összetévesztették a pártot a Torgyán-féle kisgazda FKGP-tal). „Google fordítóval beszélgetünk” - adott betekintést a nemzetközi kapcsolatok világába az elnök asszony.

A Fidesz és a Jobbik egykutya

Az ország legnagyobb problémái ma a munkanélküliség és a stadionépítések. Az FGRP-nak a célja, hogy „legalább egyszer, de akár kétszer is” legyen évente népszavazás, hogy a nép maga dönthessen a sorsáról, állítja Blazovich. „Nem hatalmat, rendet akarok”, közli az elnök, akit nem érdekel az újságok véleménye, és az sem, ha lefideszesezik, vagy bármilyen jelzővel illetik. És mindig magát adja, „én kosztümben sosem fogok lenni”, szögezte le. Úgy véli, Tapolcán egy hiteles arc kellett volna, egy Kész Zoltán-féle közös ellenzéki jelölt, az MSZP-DK-s Pad Ferenc pedig szerinte nem az.

A FGRP vezetője nagyobb részt saját pénzéből fedezi a kampány és a pártépítés költségeit, illetve az aktivisták lelkesedésére épít, s a következő fél évben becslése szerint kiépíti az országos párthálózatot. „Nem vagyok politikus, közember vagyok” – vélekedik magáról, de a párttagságról pontos számot jelenleg nem tud mondani. A fő üzenet a változtatás. Szerinte rendszerváltás kell, a Fidesz és a Jobbik pedig egykutya. „A nyomornak, és a diktatúrának véget fogok vetni - eljött a változás ideje! A nép összefog!” - üzeni kampányüzemmódban az olvasóknak és a szavazóknak Blazovich Tímea.

Ajánlóív, kis pártok: a csalás melegágya

A fideszes kétharmad a 2014-es országgyűlési választásra olyan választási törvényt alkotott, amely a legnagyobb pártnak kedvez. Az egyfordulós választás jó előre torz koalíciókat kényszerít a kisebb pártokra, ha eséllyel akarnak indulni a kormánypártok ellen. Az új ajánlószelvényes rendszer egy sor visszaélésre adott lehetőséget azal, hogy egy állampolgár több pártot is ajánlhatott, egy jelöltnek pedig elég volt 500 ajánlást gyűjtenie. Mohácson, Pakson is előfordult, hogy valakik olyan ajánlószelvényen látták a nevüket, amelyeket nem is írtak alá, de volt olyan is, hogy egy jelölt rosszul fénymásolt íveket adott le. Marek Bertram politológushallgató, a kampányt a Magyarországi Cigány Párt színeiben testközelben végigfigyelő diák emiatt feljelentést is tett a rendőrségen.

2014 tavasszal 14 új szerveződés jelent meg és állított országos választási listát (ehhez 27 körzetben kellett egyéni jelöltet állítaniuk), ám sokuknak még weboldala sem volt. Megtévesztő nevű kispártok is részt vettek a választáson, ilyen volt a (nem a Bajnai vezette) Együtt 2014 vagy a Szepessy Zsolt-féle Összefogás Párt. A törpepártok a Munkáspárton és a Zöld Pártján kívül kevesebb szavazatot szereztek, mint ahány ajánlást kaptak – összesen 3,66%-ot vittek el a szavazatokból, 167 ezren szavaztak rájuk. A kispártok az országgyűlési választáson cserébe 500 milliós kampányfinanszírozási állami támogatást igényelhettek, amit nem kellett visszafizetniük, ha sikeresen országos listát állítanak – ebben pedig sokszor kaptak segítséget a nagy testvérektől.

 

hvg.hu (Címlap: Blazovich Tímea FGRP elnök - Fotó: