Beszélgessünk gyermekeinkkel a terrorizmusról is
Mindenképpen beszélgessünk gyermekünkkel, bármilyen korú is, a biztonságról, a párizsi terrortámadásról. Arra ügyeljünk, hogy ne keltsünk bennük pánikot!
Ezt javasolta szülőnek, pedagógusnak Schleicher Dóra nevelés-lélektani szakpszichológus, a veszprémi Lovassy László Gimnázium, illetve a megyei kórház pszichiátriai gondozójának pszichológusa - írja a veol.hu.
- Meghatározó szerepe van a családnak, a szülőnek, az iskolának, adott esetben a pszichológusnak abban, hogy gyermekünk akár óvodás, kisdiák vagy más tinédzserkorú korának megfelelő módon megértse a helyzetet, ami ma a világban kialakult, főként a párizsi események után. Nagyon fontos szerepe van annak, hogy mit hallott eddig minderről, és a gyerek milyen személyiség - szögezte le a szakember. Schleicher Dóra hozzátette, mindenképpen beszélni kell vele, nem lehet titok, hogy mi történt, illetve mi történik Európában. Meghatározó nagyon, hogy honnan és hogyan tudja meg az információkat, amelyben a családnak, szülőnek nagy felelőssége van. Mint mondta, a lakásban ne menjen kontrollálatlanul és folyamatosan a tévé, mert a gyerek akkor is, amikor nem gondolnánk, például játék közben foszlányokat hall, képeket lát, amiket képtelen értelmezni, összerakni, és csak megrémülhet ezektől. A szakember kiemelte, a képek, főként a sokkoló hatásúak különösen veszélyesek lehetnek, mert beégnek, illetve beleragadnak a gyermek emlékezetébe. - Ezért tanácsos velük együtt nézni a híreket, beszélni róluk, aszerint, hány éves a gyermekünk - javasolta Schleicher Dóra.
Elmondta, a játéknak meghatározó szerepe van a tör-téntek feldolgozásában, ami öngyógyítás lehet. Ebben ugyanis a gyerekek részt vehetnek, maguk is alakíthatják a szereplők mondatait, tetteit belátásuk, illetve a szülők javaslata szerint úgy, hogy ez megnyugtatja őket. Náluk például a párizsi események kapcsán a jó és a rossz küzd egymással, és játék közben az nyugtatja meg őket, ha a jó győz. Célszerű, ha a jó győzelméről szóló meséket is hallanak, olvasnak. Fontos, a gyerekben az a kép alakuljon ki a világról, hogy nem az erőszaké, a gonoszé a főszerep, hanem vannak olyan emberek, akik céljaikat úgy akarják elérni, hogy nekik a mások élete sem érték - fogalmazott a pszichológus.
Hozzáfűzte, sok szülő dilemmája lehet, hogy vajon nem terheli-e túl gyermekét ezekkel e témákkal, nem sokkolja-e fölöslegesen velük? Ezért legjobb, ha a szülő azzal kezdi a beszélgetést, hogy megkérdezi, gyermeke mit hallott adott témáról, fél-e valamitől, aggasztja-e bármi is, így csak arról beszélnek, ami a gyermekét érdekli. Az óvodás és kisiskolás még nem tudja reálisan értékelni az adott helyzetet, mert nála a fantázia és a valóság keveredik, és nagyon érzelmi szinten reagál a dolgokra. Például azt is hiheti, hogy folyamatosan történnek a közelmúltbeli borzalmas események, ugyanis többször közvetítik ezeket a tévében. Érdemes azt is tisztázni vele, hogy egyszer történt meg, és beszéljünk arról, hogy nem a szomszéd utcában volt, magyarázzuk el, hol van Párizs. A kisgyermeknek a legnagyobb félelme, hogy elszakad a szüleitől, ezért is fontos, hogy biztonságban érezze magát. A pszichológus szerint a nagyobb gyermeket leginkább az foglalkoztatja, hogy ki a bűnös és milyen büntetést fog kapni. Náluk is kezdeményezzük a beszélgetést, az ismeretlent tisztázzuk velük, anélkül, hogy pánikot keltenénk. Beszéljünk arról, hogy Európában és nálunk is nagyon sokan dolgoznak azon, hogy elhárítsák ezt a veszélyt. A szakember szerint a tinédzsereknél más a helyzet, a történtek náluk mélyebb etikai és politikai kérdéseket is felvetnek. Valamennyi korosztályra jellemző, megrendült bennük a biztonságos világba vetett hit. Az fontos, hogy rózsaszín ködöt ne teremtsünk körülöttük, és ne tegyünk úgy, mintha mi sem történt volna, de pánikot ne keltsünk! A szakember a párizsi események óta a diákok körében azt tapasztalta, megrendültek a történtek miatt, sajnálják az áldozatokat, sérülteket. Azt hitték, ez nem történhet meg Európában. Az előítéletek is befolyásolják őket. Fontos kiemelni nekik, nem minden muszlim terrorista, és a menekülőket, egyes népcsoportokat nem szabad összemosni a terroristákkal. A gyűlölet a legrosszabb tanácsadó. Nehézséget jelent, hogy maguknak a felnőtteknek is olyan dolgokkal kell szembenézni, amikkel eddig még nem kellett. A higgadt, reális, józan gondolkodás a célravezető. A tehetetlenség is nagyon rossz érzést kelthet, amit enyhíthet, ha gyermekeinkkel együtt leteszünk egy szál virágot, vagy gyertyát gyújtunk a párizsi események áldozatainak emlékére - fogalmazott Schleicher Dóra.