h i r d e t é s

Betonszerkezetek hibáinak javítása speciális anyagokkal

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Betonszerkezetek hibáinak javítása speciális anyagokkal

2022. december 15. - 10:00

A betonszerkezetek látható és sokszor előforduló hibáit, a repedéseket leggyakrabban a rossz tervezés, méretezés, valamint a hibás és nem kielégítő kivitelezés okozza. 

Forrás: cemix.hu

Ezek eredhetnek a betonkeverék nem megfelelő összetételéből, a rossz bedolgozásból, utógondozásból, de a beton zsugorodása is okozhatja.

A repedésekbe jutó víz rongálja a beton állagát, gyengíti a szerkezetet, vasbeton esetén korrodálhatja az acélbetéteket, így csökkentve a terhelhetőséget. A betonszerkezetek házilagos javítása csak abban az esetben lehetséges, ha a repedések statikai rendellenességet nem okoznak.

A sokoldalú beton

A beton erős, ellenálló építőanyag, amelynek az előállítása is egyszerű, olcsó, ráadásul karbantartási igénye is alacsony. Azonban különböző okokból a beton is sérülhet, javításra szorulhat, amihez a hagyományos segédanyagok nem megfelelőek.  A Cemix által kínált javítóhabarcsokat falfelületek és betonszerkezetek felújítására tervezeték, ezért ezekkel a felületi hibák könnyen és professzionálisan javíthatók.

Betonból ma már egy családi ház esetében is többféle szerkezet készül, leggyakrabban a födémek, koszorúk, erkélyek, lépcsők, kerítés lábazatok, járdák, medencék, de akár a határoló falak és a tetőszerkezet is. Egyes szerkezetek az időjárás viszontagságainak kitett helyeken kerülnek beépítésre, így ezeknél szinte biztos fel kell készülni a problémákra.

Repedések a betonban

A laikusok számára is zavaró lehet, ha a betonfelületen sok felszíni hiba, repedés jelenik meg. Annak megállapítása azonban, hogy a repedések felületi vagy szerkezeti rendellenességek, statikus szakember feladata.

A legtöbb betonszerkezet acélhálóval kerül kialakításra, és amennyiben helyesen lett méretezve, valamint szakszerűen kivitelezve, a betonréteg védelmet biztosít a betonvasaknak, védi a mechanikai sérülésektől, a nedvességtől, valamint a levegőtől.

Ha azonban a védelem sérül, a betonacél korrodálódik. Ezt súlyosbíthatják még méretezési problémák, rossz minőségű, házilag kivitelezett beton, illetve egyéb fizikai sérülések. Annak érdekében, hogy a szerkezet meg tudjon felelni az eredetileg vele szemben támasztott követelményeknek, mielőbbi állagvédelem válik szükségessé.

Speciális betonjavító anyagok

A hibák jellegétől függően megkülönböztetünk szerkezeti és nem szerkezeti betonjavító anyagokat.

  • Szerkezeti javítóanyagok - R3 és R4 kategória

A szabvány alapján legalább a szerkezet szilárdsági értékeit kell teljesíteniük. Összetételük megvédi a szerkezetet a CO2 behatolás ellen és helyreállítja a pH értékét.

  • Nem szerkezeti javítóanyagok - R1 és R2 kategória

A hagyományos javítóhabarcsok betonszerkezetek esetén csak felületi, esztétikai javításokra használhatók. Kozmetikai hibák korrigálására és a síkpontosság beállítására használhatóak, komolyabb javításra nem.

A sérült részeket minden esetben el kell távolítani, majd pormentesíteni a felületet. A javítóhabarcsot tapadóhíd felvitele után lehet a felületre felhordani, majd simítani.