h i r d e t é s

Beüzemelték a CERN legújabb lineáris részecskegyorsítóját

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Beüzemelték a CERN legújabb lineáris részecskegyorsítóját

2020. augusztus 25. - 13:20

Majdnem két évnyi leállás után végre újból nekiállhatnak a fizikusok a kísérletezéseknek a Svájcban található CERN Nagy Hadronütköztetőjében (LHC).

A nagy hadron-ütköztető - Forrás: Flickr

Az LHC működését még 2018 decemberében függesztették fel, ugyanis óriási javítási és fejlesztési munkálatokat kezdtek meg rajta az úgynevezett Magas Luminozitású Nagy Hadronütköztető (HL-LHC) kialakítása érdekében. Ha a tervezett ütemben 2026-ra elkészül a komplexum, akkor hétszer erősebb lehet, mint mostani állapotában, valamint 10-szer több adatot lesz képes összegyűjteni a következő évtizedekben.

A legfrissebb fejlesztésekről a koronavírus-járvány miatt online számoltak be a mérnökök. A Linac 4-re keresztelt új lineáris részecskegyorsítót az elmúlt hetekben tesztelték – a készülékkel a protonok gyorsítását tudják elvégezni, amelyeket ezután a Proton Szinkotron (PS) Boosterbe injektálnak és figyelik a mozgásukat.

A Linac 4-gyel a Linac 2-t cserélték le, ami a CERN-ben már 40 éve üzemelt. Az új modell jelentősen erősebb elődjénél, a részecskéket a PS Boosterrel 160 MeV energiával képes befecskendezni, ami a Linac 2 esetében csupán 50 MeV volt. Amint ezek a sugarak gerjesztett állapotba kerülnek, 2 GeV-ig kúszhatnak, miközben a Linac 2 csak 1,4 GeV-ot tudott elérni.

"A Linac 4-gyel finomítani tudunk a sugarak további paraméterein, amelyekkel a Boostert veszteségmentesen táplálhatjuk. A Booster tűréshatárához igazíthatjuk az energiaáramot – a Linac 2-vel lényegében csak a sugárhosszt tudtuk injektálás előtt változtatni." - magyarázta Bettina Mikulec, a Linac 4-et fejlesztő kutatócsapat vezetője.

Augusztus közepéig a Linac 4-et alacsony energiájú, negatív töltésű hidrogénionokkal tesztelték a részecskegyorsító elülső részében. Augusztus 20-án maximális energiára kapcsolták az eszközt, a sugarak a gyorsító teljes hosszán keresztülhaladtak, a folyamatok legvégén pedig szokásos módszerekkel felfogták ezeket a részecskéket.

További ellenőrzéseket fognak még elvégezni a következő hetekben és hónapokban, szeptemberben például a PS Boosteren újabb injektálást eszközölnek, az ionokat azonban még a megérkezésük előtt be akarják gyűjteni. Ha minden jól halad, akkor a pandémia miatti 4 hónapos csúszás ellenére is 2021 szeptemberére az LHC teljes egészében megkezdheti a működését. (liner.hu)