h i r d e t é s

Bírálják a kormány tervét a rezidensek

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Bírálják a kormány tervét a rezidensek

2015. április 10. - 11:08
0 komment

A kormány a jelek szerint úgy küzd a hálapénz ellen, hogy legalizálja azt - ezt mondja a Rezidens Szövetség elnöke az Igazságügyi Minisztérium törvénytervezetéről.

Szerinte ez egyenlő a mostani úgymond „korrupt rendszer” konzerválásával, ezért tiltakoznak.

Óvatos becslések szerint is közel tízmilliárd forint hálapénzt adunk évente az orvosoknak. Az Igazságügyi Minisztérium most törvényesítené a paraszolvenciát. A tervezet szerint nem lenne bűncselekmény a hálapénz elfogadása, ha azt a beteg a kezelések után, és önként adja az orvosnak. Ha viszont a doktor nem elfogadja, hanem megköveteli a pénzt a betegtől, akkor bűnözővé válna.

A Magyar Rezidens Szövetség elnöke szerint a hálapénz törvénybe iktatása a mostani, szoft korrupt rendszer konzerválása. „Nem szabad kettős mércét alkalmazni, hogy egy rendőrnek nem lehet hálapénzt adni, egy hivatalnoknak nem lehet, egy nővérnek, és egy orvosnak meg lehet” – vélekedett az ATV-nek Dénes Tamás.

Dénes egyébként havi egy hetet Angliában dolgozik, így megkeres annyi pénzt, hogy itthon, a maradék három hétben ne kelljen hálapénzt elfogadnia. Szerinte a paraszolvcencia rendszerét csak úgy lehetne felszámolni, ha megemelnék az egészségügyi dolgozók bérét.

Szerinte egy kezdő orvosnak 300 ezer, egy szakorvosnak 500 ezer, egy főorvosnak pedig 700 ezer forint alapbért kellene fizetni ahhoz, hogy ne szoruljon rá a hálapénzre. Hozzátette: tudja, hogy azonnal nem lehet felemelni erre a szintre az orvosok bérét, de szakaszosan, pár esztendő alatt igen.

A László Imre, a DK egészségügyi kabinetvezetője szerint a hálapénz csak egy gumicsont, amit a kormány azért dobott be, hogy elterelje a figyelmet az egészségügy tragikus állapotáról. A Szent Imre kórház korábbi igazgatója szerint jó lenne, ha a kormány kipróbálná az állami egészségügyet. „Így lehetőségük lesz arra, hogy valós benyomásuk legyen az egészségügy állapotáról” - mondta.

Az ATV kereste az ügyben az Igazságügyi Minisztériumot is, de nem tudtak nyilatkozót adni. Közleményükben azt írták: „A kormány a jogszabálytervezetet még nem tárgyalta, ezért az – a társadalmi vita hatására – még módosulhat.”

Ami biztos: ha a tervezet törvény lesz, azt szinte lehetetlen lesz eldönteni, hogy az orvos elkérte a hálapénzt, vagy azt a beteg saját akaratából adta. Így a törvény betartása akár ellenőrizhetetlen is lehet.

A videóért kattintson ide >>>

 

atv.hu