Bocsánatkérés a magyaroktól? - Osztrák írás a Burgtheater-ügyről
Andreas Unterberger, a Die Presse és a Wiener Zeitung volt főszerkesztője, jelenleg Ausztria vezető politikai blogjának szerzője éles hangú írásban osztotta ki a Burgtheater vezetőjét és az osztrák kultuszminisztert.
Unterberger április 21-i bejegyzésében azt írja a Nemzeti Színházban felolvasott aktuál politikai pamfletről, hogy az időzítése is rossz volt és tartalmilag is nevetséges - írja a Válasz.hu.
Majd így folytatja: az ugyan kétségtelenül igaz, hogy a magyar kormány pártpolitikai szempontok alapján nevezett ki igazgatókat jó néhány színház és más intézmények élére. „De elképzelhetőnek tartja valaki, hogy Ostermayer (SPÖ-s kultuszminiszter) nem egy baloldalit állítana egy állami színház élére? Vagy az AB egyszer az ellenzéknek adna igazat a kormánnyal szemben?” - teszi fel a kérdést a szerző.
A Burgtheater munkatársainak a pénzügyi botrányok után minden okuk meglenne, hogy csak a saját munkájukra koncentráljanak, nem pedig a magyar nép „nehéz helyzetére”. Az ugyanis 30 évvel ezelőtt, a kommunista diktatúra alatt ezerszer nehezebb volt – írja Unterberger. Majd hozzáteszi: mellesleg a magyar gazdaság az utóbbi időben sokkal jobban fejlődik, mint az osztrák.
Az újságíró szerint az osztrákok performanszára a magyarok válasza brilliáns volt: a vendéglátó színházigazgató felolvasta az aradi vértanúk nevét (melyet Unterberger rosszul tud, mert valójában a fordításra szolgáló ledtévéken vetítették ki a neveket- szerk.).
Bocsánatkérés a Burgtheater igazgatónőjétől vagy a kulturális minisztertől eddig úgy tudni nem érkezett. A köztársasági elnök is hallgat, pedig ő „mindenbe beleavatkozik ideológiailag” - véli Unterberger.
Osztrákként az ember nem tehet mást, mint ebben a kínos helyzetben csak a fejét csóválja kétségbeesve – zárja blogbejegyzését az újságíró.
valasz.hu (A kép forrása: valasz.hu)
Posted by SEJT on 2015. április 22.