Botrány a lottósorsoláson: két szám egy golyón?
A sorsoláson a második golyót dobta ki a gép, a tévénézők 38-as számot láttak rajta, majd amikor a következő golyó meglökte, egyszerre látszott rajta a 38-as és a 33-as. - írja a penzcentrum.hu.
Két különböző számot láttak ugyanazon a golyón, akik tévében nézték az ír lottórosrolást, a szervezők magyarázkodnak
- írja a HVG.
A lottótársaság megpróbálta megnyugtatni azokat, akik csalást hittek az eset mögött: ők azzal indokolták a meglepő képeket, hogy a sorsolást vevő kamera csak a fény visszatükröződését mutatta.
Magyarországon legutóbb a nyár végén volt közbeszéd tárgya a csalás: több mint hárommilliárd forint volt az Ötöslottó főnyereménye, és megint felmerült sokakban a gyanú, hogy egyáltalán el lehet-e vinni a főnyereményt, vagy az egész előre le van-e zsírozva.
Akkor utánajárt a Pénzcentrum, mi minden játszik közre abban, hogy a csalás esélye szinte a nullával egyenlő.
A Szerencsejáték Zrt. minden sorsolási eszközét a Budapest Főváros Kormányhivatala Mechanikai Mérések Osztálya engedélyezi és hitelesíti.
A hitelesítési eljárásra kétévente kerül sor, mely során többek között több száz próbasorsolást végeznek el, vizsgálják az eszközöket, a nyerőszámok megfelelő matematikai véletlenszerűségét, valamint ellenőrzik a sorsoláshoz használt számgolyók fizikai tulajdonságait is.
Az ellenőrzéseket követően a számgolyókat leplombálva adják át a lottótársaság számára.
A plombát ezt követően kizárólag közjegyző jelenlétében lehet feltörni. A sorsolások után a közjegyző újra lezárja a golyókészleteket. A hitelesített sorsolási eszközöket illetve megfelelő használatukat, továbbá a sorsolási eseményt a Szerencsejáték Felügyelet is ellenőrzi.
A fentiekből kiderül tehát, hogy a golyókat soha nem tévesztik szem elől, ha előveszik őket, ott egy közjegyző, és arról is ő gondoskodik, hogy feltűnő legyen, ha két sorsolás között valaki babrált egy kicsit velük.