A TotalEnergies francia cég a nemzetközi nyomás ellenére is megtartotta orosz érdekeltségeit. A most nyilvánosságra került adatok alapján a cég által szállított üzemanyagot orosz harci repülőgépek használták fel Ukrajnában - írta meg a Reuters.
Franciaország 2015. november 15-ig viszonylag visszafogott résztvevője volt az ISIS elleni légiháborúnak. Bár a franciák 2014 szeptemberében az elsők között csatlakoztak az USA ISIS elleni légiháborújához, csapásaik javarészt az iszlámisták iraki területeire korlátozódtak: szíriai célpontot a jelentések szerint utoljára október 8-án bombáztak.
Keddi brit sajtóértesülések szerint a brit királyi légierő (RAF) a Downing Street terveivel ellentétben mégsem kapcsolódik be az Iszlám Állam nevű dzsihadista terrorszervezet szíriai állásai elleni légi hadműveletekbe, mivel a brit kormánynak nem sikerült elérnie az ehhez szükséges parlamenti támogatást.
Feszült pillanatokat okozott a NATO-ban is, amikor szerdán kiderült, hogy Oroszország nagy hatótávolságú csapásmérő robotrepülőgépeket vetett be szíriai hadműveletei során. Ennek a fegyverkategóriának a szárazföldi indítású változatai az európai katonai helyzetet is alapvetően befolyásolják.
Minden, amit a nyugat állít, hazugság. Majd mi elmondjuk, mi a valóság, minden lehetséges fórumon, például az időjárás-jelentésben. Nagyjából ez az orosz állam hozzáállása most a szíriai helyzethez. A hangsúly ezzel Ukrajnából a Közel-Keletre helyeződött.
Egy hét se kellett hozzá, hogy Oroszország szíriai beavatkozása pattanásig feszítse a helyzetet. Törökország már az orosz vadászgépek lelövésével, Szaúd-Arábia katonai beavatkozással fenyegetőzik. Az, hogy az oroszok most már nyiltan mindenkit bombáznak, akit veszélyesnek tartanak Aszadra, nagyon sérti a török és a szaúdi érdekeket. A végeredmény pedig még több menekült, még kezelhetetlenebb probléma lehet. Mindez aligha van ellenére Vlagyimir Putyinnak.