Czene Attila bejelentkezett Gyárfás Tamás helyére
A korábbi sportért felelős korábbi államtitkár a Lokálnak fejtette ki, hogy
diktatórikus tendenciák tapasztalhatók a vezérkarban.
De nem, nem a kormányról beszélt, hanem az úszószövetségről, amelynek maga is elnökségi tagja.
Vajon szükséges-e egy sportszervezet, egy társadalmi szervezet első emberének ekkora szerepet osztani – tette fel a cseppet sem költői kérdést Czene Attila, aki nem titkolja, hajdanában neki is volt vitája azzal a Gyárfás Tamással, aki – szerinte egészségtelenül – az elmúlt majd két és fél évtizedben gyökeret vert az elnöki székben.
Az 1996-ban, Atlantában, 200 vegyesen olimpiai bajnok Czene problémái:
- A szövetség úgy tesz, mintha kegyet gyakorolna a felkészüléshez szükséges pénzek osztogatása során.
- Gyárfás olyan szakmai kérdésekbe is beleszól, amelyekben nem kompetens.
- Az állami támogatások révén jórészt közpénzekről van szó, melyek felhasználásáról egyrészt egy szakmai grémiumnak kellene határoznia, de jelenleg másféle szempontok érvényesülnek.
Viszont:
Ne a sportoló döntse el, ki és mikor mondjon le, az a közgyűlés feladata, ott kell eldönteni, jól vagy rosszul látta-e el feladatait az elnök.
Az úszók forradalmát néhány napja Hosszú Katinka robbantotta ki, majd csatlakozott hozzá Gyurta Dániel, Kapás Boglárka, Bernek Péter, Verrasztó Dávid és Evelyn, illetve Kozma Dominik is.
Czene nyilatkozatával az orbáni udvar is beszállt a játékba.
Erre utal egyrészt a nyilatkozó személye. Czene 2010-2012 között az Orbán-kormány sportügyi államtitkára volt Schmitt Pál javaslatára, de mentora emlékezetes bukása után neki is távoznia kellett. Azóta - az úszószövetségnél sokkal kisebb jelentőségű - Magyar Szabadidősport Szövetség elnöke.
Másrészt erre utal a nyilatkozat helye is. Ha az MTI-n jelent volna meg a véleménye, akkor nyilvánvaló lenne, hogy odaszóltak nekik. De a fideszes médiabirodalom ingyen osztogatott bulvárlapja is azt jelzi: Orbán közvetlen környezetének nem volna ellenére, ha saját emberük venné át Gyárfás helyét.
Czene ezzel be is jelentkezett Gyárfás helyére.
Nyilatkozatának az a része, hogy a sportolóknak kuss, már a jövőnek szól. Az úszók szerepe csak addig tart, hogy lázadásukkal rákényszerítsék az elnököt a távozásra.
Mert ha tényleg diktatúra van a Gyárfás vezette szövetségben, akkor azt nem lehet a közgyűlésben, szavazással megdönteni.