Devizahitelek: ismét veszélyben a lakás?
Az elszámolásban érintett késedelmes tartozások esetében egészen addig szünetelnek a végrehajtások, amíg az elszámolás tart.
Az elszámolás után azonban a végrehajtás folytatható - írja a Portfolio.hu.
A végrehajtás szünetel, de...
"Az elszámolás megtörténtét a végrehajtást kérő az elszámolás fogyasztó általi kézhezvételétől számított 30 napon belül köteles bejelenteni a végrehajtó felé (illetőleg bíróságnak/közjegyzőnek). Ezt követően a végrehajtónak 60 nap áll rendelkezésére a szünetelőként nyilvántartott ügyek folytatására. Felhívjuk a figyelmét, hogy az elszámolásra tekintettel a végrehajtási költségek az általánostól eltérően alakulhatnak"
- olvasható a Magyar Nemzeti Bank tájékoztatójában.
...a letiltás és a részletfizetés nem feltétlenül
Bár a végrehajtás szünetel, a bérek, illetve bérjellegű jövedelmek egy részének letiltása tovább halad. Amíg azonban az elszámolás be nem fejeződik, az ügyfél kérheti a végrehajtó irodánál, hogy függesszék fel a jövedelem letiltását nála. Hasonló vonatkozik a részletfizetési megállapodásokra is: az elszámolás befejezéséig bármely érintett kérheti a végrehajtónál a részletfizetés szüneteltetését is. Az MNB ugyanakkor felhívja a figyelmet arra, hogy ha van mód rá, akkor célszerű a részletfizetést folytatni, hogy a korábban felhalmozott tartozás ne növekedjék.
Az elszámolások legfontosabb hatása a végrehajtás alá került ügyfelek esetében, hogy csökkenti a teljes tartozást, így várhatóan kedvezőbb anyagi körülmények közé kerülnek az érintettek. Fontos azonban tudni, hogy a késedelmes tartozások esetében
- először a függőben lévő tartozásokat (díjak, költségek) és hátralékokat,
- majd a gyűjtőszámla- és áthidaló kölcsön tartozásokat, és csak legvégül
- az eredeti kölcsöntartozás tőkeösszegét
csökkentik az elszámolások. A hitelező azonban dönthet úgy, hogy ettől a sorrendtől az ügyfél javára eltér.
portfolio.hu (Fotó: sikerado.hu)