h i r d e t é s

Dezertőrök virágkora

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Dezertőrök virágkora

2015. április 14. - 16:26
0 komment

Az őszödi beszéd kiszivárogtatójának személyét illetően máig nem szűntek meg a találgatások.

Most ismét Szili Katalinra terelődött a gyanú. Egyesek nem tartják véletlennek, hogy éppen a volt szocialista házelnök asszonyt bízta meg a kormányfő azzal, hogy havi közel egymillió forintért autonómia-koncepciókat dolgozzon ki a külhoni nemzetrészek számára. A kiszivárogtatást illetően bizonyíték továbbra sem áll rendelkezésünkre. Arról pedig egyenesen Orbán Viktortól értesülhettünk évekkel ezelőtt, hogy a hála nem politikai kategória.Mindenesetre az új miniszterelnöki megbízott akár akaratán kívül is jó szolgálatokat tett a mostani kormánypártoknak.

Az MSZP öt évvel ezelőtti katasztrofális választási veresége után nem sokkal, az elsők között hagyta el a süllyedő hajót. Egyszerűen az opportunizmus sodorta volna Szili Katalint a másik politikai térfélre? Bizonyára már attól sem érezte jól magát, hogy államfői ambícióit kénytelen volt feladni. A bennfentesek szerint pedig Medgyessy puccsal történő eltávolításával sem értett egyet. Annyi bizonyos, hogy a szocialista pártból történő kilépését követően pártocskát alapított, mely hozzájárult az ellenzék megosztásához, s így közvetve a Fidesz hasznára vált.

Ha nem is feltétlenül a nevezetes miniszterelnöki monológ kiszivárogtatóiról van szó, az tény, hogy akik a baloldalon annak idején ellenezték vagy kétkedve fogadták Gyurcsány Ferencnek a szocialista párt és közvetve a teljes magyar közélet megtisztítására irányuló törekvéseit, mára többnyire dezertáltak. Gyurcsány érzékelte a társadalom igényét a politikai elitnek erre a megtisztulására. Emlékezhetünk rá, hogy szerette volna megszüntetni többek között a bemondásra felvehető képviselői költségtérítések arcátlan gyakorlatát, beszélt az összeférhetetlenségi törvény szigorításáról, megtiltva a polgármesteri és országgyűlési képviselői tisztség együttes birtoklását. Gyurcsány belső ellenzéke kézzel-lábbal tiltakozott.

Battonya akkori polgármestere, Karsai József a nyilvánosság előtt burkoltan kilátásba helyezte „a Feri” leváltását. A Torgyán József által egykoron „agrárterroristának” bélyegzett Karsai Szilihez hasonlóan a történelmi vereség után lépett ki az MSZP-ből. A tavalyi önkormányzati választáson független jelöltként aztán elfogadta a Fidesz támogatását. Hitvallásként is felfogható egy interjúban tett kijelentése: „A választás semmi másról nem szól, mint pénz, pénz, pénz. Olyan ez, mint a háború.”

Sólyom László joggal jelentette ki tavalyelőtt, hogy a morális válság „odáig fajult, hogy ha bármilyen alkotmányos elv útjában áll a politikának, akkor könnyen kijelentik, hogy nem baj, majd megváltoztatjuk az alkotmányt”. De nem szabad elfelejtenünk, hogy a volt köztársasági elnök jóval a „centrális erőtér” megvalósulását megelőzően, már 2006-ban is erkölcsi válságot vizionált Magyarországon.

Ez a válság azonban nem az őszödi beszéd elhangzásának következménye. A társadalom bizalma a politikában nem kis részben azok miatt rendült meg, akik egykori elveiket megtagadva, dezertőrként ma a fékeit és ellensúlyait vesztett hatalom szolgálatába szegődnek.

 

Beck Tamás publicista / nepszava.hu