h i r d e t é s

Domonya András gondolatai az új Afrika-program kapcsán

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Domonya András gondolatai az új Afrika-program kapcsán

2020. január 07. - 11:42

Számos kérdést vet fel a Magyar kormány legújabb terve Afrikában. Domonya András a Facebookon tette fel kérdéseit a kormányzat legújabb ténykedésével kapcsolatban. A kérdések nem költőiek, hanem nagyon is valósak.

Megvalósítás előtt álló mintafarmok Afrikában, magyar segítséggel - Forrás: MTI

..milyen helyben végzett hosszú idősoros (min 3 év, folyamatos) magyar előtanulmány, kísérlet, vizsgálat, kutatás előzte meg, alapozta meg a farmok kialakítását?

Mi alapján született döntés, hogy a hatalmas afrikai piac részpiacain mely magyar agrártevékenység, szaktudás, alapanyag /tesztelése, piaca szolgálja majd legjobban helyben a magyar agrárexportot, és mely pl vetőanyagunk versenyez majd jól egy adott országban, térségben?

Ha otthon 1-3 év egy piacra szánt agrár alapanyag komplett biológiai, technikai és piackutatása, akkor egy teljesen ismeretlen, teljesen idegen, más klímájú térségben a magyar szaktárcák honnan tudják mit kell csinálni?..

Honnan vannak adatai, honnan voltak az első adatai, és azokhoz hogyan jutottak hozzá - bármilyen magyar vetőanyag afrikai viselkedéséről - az Embassy of Hungary, Nairobi/ Magyarország Nagykövetsége Nairobi, Kenya és Embassy of Hungary in Accra munkatársai?

Azokhoz,mint különösen nagy értékű szakmai, üzleti információkhoz, milyen költségtérítés megfizetése után, milyen úton jutottak hozzá?

Honnan tudják ,hogy azok az adatok helyesek, teljeskörűek?

Honnan vannak információk arról, hogy egyáltalán a magyar bemutatófarm-rendszer életképes még/már az afrikai agrárpiacokon?

Ki fogja a farmokat üzemeltetni, az agrár-anyag eladási tevékenységét ki fogja ellátni egy, a magyar100x nagyságú piacon?

Honnan lehet tudni, ha helyi, nativ agrárpartner, tehát versenytárs üzemelteti a magyar agrárgazdasági egységet, akkor a hosszútávú célja nem pont a magyar alapanyagok/termékek/szaktudások kizárólagos értékesítési jogainak megszerzése, majd az értékesìtés fagyasztása/magyar szellemi tulajdon eltulajdonìtása (mint az pont Marokkóban, az első nyilatkozó telephelyén is történt)?

 

Mintafarmokat hoz létre nyolc afrikai országban az Agrárminisztérium, hogy erősítse a térség gazdaságát, stabilitását és ezzel a népességmegtartó erejét – hangzott el az M1-en.

Amerikai és kínai alapanyagból raktuk össze azt a hibridet, amit smaragdfának neveztünk el” – mondta Steier József klímakutató, aki öt éve dolgozik munkatársaival azon, hogy termővé tegyék az észak-afrikai ország száraz, kihasználatlan területeit.

Hozzátette: A helyiek nagyon örülnek annak, hogy külföldi és ezen belül egy nagyon szimpatikus magyar tudásbázis jelenik meg annál is inkább, mert a magyarokat nem tekintik gyarmatosítónak.

A magyar szakemberek tudást, alapanyagot és technológiát adnak át

Az Agrárminisztérium mintafarmokkal segíti Afrika mezőgazdaságát. A földrész nyolc országát érintő programban a magyar szakemberek tudást, alapanyagot és technológiát adnak át a helyi gazdáknak. A segítségnyújtás arra is lehetőséget ad, hogy az ottani éghajlati körülmények között teszteljék a magyar vetőmagokat és fejleszthessenek versenyképes, szárazságtűró fajokat. Az első mintafarmok Ghánában és Kenyában létesülnek. A kísérletek januárban, 15 növényfaj magjának vetésével kezdődnek.

Nagy István agárminiszter az M1-nek úgy nyilatkozott, hogy a magyar segítségnyújtás erősíti Afrika gazdaságát, stabilitását, így népességmegtartó képességét is.

Az az igazi segítség, ha odamegyünk, és ott tudjuk nekik megmutatni mindazt a lehetőséget, amivel élni lehet” – tette hozzá.

Több mint ezren pályáztak magyar ösztöndíjra idén

A kormány emellett agrárszakemberek helyi képzésével és ösztöndíjakkal is segíti az afrikai diákokat. Eddig 16 országból 300 hallgató tanulhatott magyar agráregyetemeken. A program egyre népszerűbb az afrikai diákok körében, az idén több mint ezren pályáztak magyar ösztöndíjra.

A népességrobbanás korszakát élő Afrikának ma minden korábbinál több élelmiszerre van szüksége. Azok az országok, amelyek most segítenek a földrész élelmezési gondjainak megoldásában, később jól hasznosítható pozíciót is szereznek. A ma még sok helyen elmaradottnak számító Afrika ugyanis egy akkora piac, amelyért a leggazdagabb országok is versenyt futnak. (hirado.hu)