Durva beszólást eresztett meg Magyarország ellen az uniós biztos
"Abban az országban, ahonnan én jövök, ha kiderül, hogy rokonoknak ítélsz szerződéseket, másnap letartóztatnak. Persze ez attól is függ, hogy az adott országban milyen szabályok vannak" - ezt a szokatlanul éles beszólást eresztette meg tegnap egy brüsszeli sajtótájékoztatón az EU-támogatásokért felelős román uniós biztos. - írja a portfolio.hu.
A válasz arra az újságírói kérdésre érkezett, hogy hogyan lehet garantálni az EU-pénzek jó hasznosulását és a befektetők biztonságát, ha nem a legjobb ajánlat, hanem például a miniszterelnök veje nyer egy közbeszerzésen.
A magyar médiában már megjelent leegyszerűsített üzenetek és idézetek helyett mi az alábbiakban a tegnap elhangzott újságírói kérdést és az uniós biztosok válaszait pontosan, a tényleges szövegkörnyezetüknek megfelelően közöljük.
Amint beszámoltunk róla: tegnap mutatta be az Európai Bizottság az EU jövőbeli költségvetési politikájával kapcsolatos vitaindító anyagát, amelyben felvetették, hogy a jogállamisági keretek meglétéhez kellene hozzákötni az EU-pénzek jövőbeli kifizetését.
Ez persze csak egy felvetés, de erős üzenete van. Ennél is erősebb üzenetet eresztett meg a vitaindító anyagot bemutató tegnapi brüsszeli sajtótájékoztatón Corina Cretu, a regionális támogatásokért felelős uniós biztos.
Amint az alábbi videón 39:25-től látható, Catherine Feore (eureporter.co) újságíró a jogállamiság és az EU-pénzek kifizetésének hozzáadott érték teremtéséről kérdezett és megjegyezte, hogy a jogállamiság a befektetők érdekvédelme szempontjából is fontos.
Ha egy tenderen nem a legjobb ajánlat nyer, hanem például a miniszterelnök veje, akkor ez hogyan ébreszt bizalmat a befektetőkben? ... Ez nem elpocsékolt pénz-e?
- tette fel a kérdéseket.
Megjegyezte, hogy különösen aggódik az illiberális demokráciák támogatói miatt, mert az azt jelenti, hogy az ilyen államokban korrupció is van, mert a fékek és ellensúlyok nem működnek megfelelően. Egy harmadik kérdést is feltett:
Mit lehet mondani a (nettó) befizetőknek, hogyan lehet garantálni, hogy jól van elköltve a pénz, ha nem működik jól a jogállamiság?
A kérdésre előbb Günter Öttinger, az EU költségvetési biztosa válaszolt a videó 41. percétől németül, és úgy kezdte, hogy az újságíró kérdése "egy meggyőződésről szólt, amellyel egyet értek", majd úgy folytatta:
a jogállamiság, a bíróságok függetlensége, a jog érvényesülése, a korrupció elleni küzdelem a befektetőknek is fontos. A befektetők biztonsága, a bizalma, a tulajdonjog védelme fontos a befektetőknek és ezek a szociális piacgazdaság alapelvei is egyúttal.
Éppen ezért nem fektet be már mostanában senki Törökországban.
- jelentette ki Öttinger.
Hozzátette:
az a kérdés, hogy a jogállamisági elvárásokat hozzá kell-e kötni az EU közös költségvetéséhez vagy mivel a jogállamiság olyan érték, amely benne van az alapszerződésben, ezért annak betartására mindenki törekszik és nem kell hozzákötni feltételekhez a pénzek kifizetését.
Ez egy fontos vita, és ezért is vetettük ezt fel a ma közzétett anyagban írásban is
- zárta diplomatikus válaszát Öttinger.
A videó 42. perce körül Corina Cretu azzal egészítette ki az elhangzottakat, hogy az ő véleménye szerint a világon a legszigorúbb ellenőrzés mellett költik el az uniós támogatásokat, ez a legjobb rendszer, mert a tagállami ellenőrzési szint mellett ott vannak még a bizottsági auditorok és az EU Csalás Elleni Hivatala, az OLAF is. Az újságíró kérdésére úgy folytatja:
pontosan tudom, hogy mire gondol, zéró tolerancia van a csalással szemben, megbízhatnak az auditorainkban, minden tagállamban szigorúan kontrollálják a pénzek elköltését.
Úgy folytatta:
ennek nyomán sok esetben előfordul pénzügyi korrekció, és azonnal felfüggesztjük a pénzek folyósítását, akár még olyan esetben is, ha egy újságcikk születik olyan esetről, ami visszaélést vet fel a pénz elköltésének módjáról.
Függetlenül attól, hogy a miniszterelnöki hivatalról van szó, vagy másról, az a legfontosabb, hogy az EU-s pénzeket úgy költsék el, hogy az az emberek javát szolgálja
- tette hozzá.
A videó 43. perce után röviddel az alábbiakat fűzte hozzá az uniós biztos:
"Ha jól értem, Magyarországra gondolt, mert az az egyetlen ország, ahol olyan rendszer van, ami nem igazán, hogy is mondjam... [máshol] az ilyen feladatokra ott vannak a minisztériumok, ők osztják el az EU-s forrásokat. Abban az országban, ahonnan én jövök, ott ha kiderül, hogy rokonoknak osztogatsz szerződéseket, másnap letartóztatnak. Persze ez attól is függ, az adott országban milyen szabályok vannak.
Arról azonban biztosíthatom, hogy a mi szempontunkból a legfontosabb, hogy az EU-s források a megfelelő helyre kerüljenek, különösen auditori szempontból. Ha az állam, a helyi hatóságok nem csukják be a szemüket, a csalások öt százalékára szinte azonnal, az első lépésnél (a tagállamokban - a szerk.) fény derülne.
A következő az EU-s szint, az OLAF, úgyhogy végül is azt mondhatom, hogy ez a legszorosabban ellenőrzött közösségi forrás a világon."
Mire célzott az uniós biztos?
Corina Cretu romániai uniós biztosként a saját országában zajló folyamatokra azért utalt, mert Románia korrupció elleni nemzeti igazgatóságának (DNA) tevékenysége igencsak felpörgött az elmúlt években.
Amint beszámoltunk róla, egy májusi budapesti konferencián többek között azt mondta a főügyész: tíz-tizenöt éve a korrupció rendszerszintű jelenség volt, de 2005-ben az állam elhatározta, hogy fellép az ellen, és létrehozta a DNA-t. 2006-ban még csak 360 ember került bíróság elé korrupciós vádakkal, 2016-ban ez a szám már 1271 volt - közölte.
Laura Codruța Kövesi megjegyezte: miniszterek, volt tárcavezetők ellen is nyomoznak, 2013-2016 között egy miniszterelnök és hat miniszter ellen is született bírósági ítélet korrupció miatt, tehát aktívan harcolnak "a magas szintű korrupció ellen" is.
A főügyész szerint a DNA tevékenysége nagymértékben hozzájárult ahhoz, hogy Romániában a korrupció többé nem úszható meg következmények nélkül.