Eddig ez a legélesebb fotó a Földről
Az Európai Űrügynökség legújabb időjárási műholdja olyan részletgazadag és színazonos képet készített a Földről, amilyet még nem csináltak.
Európa legújabb időjárási műholdja, a Meteosat Third Generation Imager nemrég készítette el az első képét a Földről, amely figyelemre méltó részletességgel mutatja be az Európa, Afrika és az Atlanti-óceán feletti légmozgásokat.
Az Ariane 5 rakétával 2022. december 13-án felbocsátott MTG-I1 a műholdak új generációjának első tagja, amely forradalmasítani fogja az időjárás-előrejelzést Európában – állítja az Európai Űrügynökség (ESA) közleményében. A képen, amelyet a műhold március 18-án készített, Észak- és Nyugat-Európa és Skandinávia nagy részét felhők borítják, Olaszország és a Nyugat-Balkán felett pedig viszonylag tiszta az ég. Simonetta Cheli, az ESA Föld-megfigyelési programokért felelős igazgatója elmondta:
Ez a kép remek példája annak, hogy az európai űrkutatási együttműködés mire képes. Az MTG-I1 képe olyan részletes, hogy segítségével jobban megérthetjük bolygónkat és az azt alakító időjárási viszonyokat.
A képen olyan részletek is láthatók, mint a Kanári-szigetek felhőörvényei, az Alpok hótakarója és a vízben lévő üledék Olaszország partjai mentén. Erre korábban nem volt még példa. Az új képalkotó segítségével a felhőstruktúrák nagyobb részletességgel megfigyelhetők, ami lehetővé teszi az időjárás-előrejelzők számára, hogy pontosabban nyomon követhessék a gyorsan kialakuló heves időjárási eseményeket.
A tesztüzem végeztével a rendszer 10 percenként készít majd képeket a Földről. Az ügynökség azt állítja, hogy a fenti fotó színei állnak a legközelebb ahhoz, amelyet élőben látnánk, ha az űrből néznénk a Földet. (firstclass.hu)