Egy pécsi múzeum "letétbe" adott festményeket a fideszes képviselő irodájába
Letétbe megkapta két Kossuth-díjas magyar festő alkotását Hoppál Péter, amivel maga a fideszes országgyűlési képviselő dicsekedett lelkesen a Facebookon.
A sajátos műgyűjtési módszerrel megszerzett festményeket a Janus Pannonius Múzeum helyezte el a kormánypárti politikusnál, hogy "felékesítse" a tárgyalóját. - írja a hvg.hu
„Pécsi országgyűlési képviselői tárgyalóm frissen felékesítve Keserü Ilona és Lantos Ferenc festményeivel” – írja keddi Facebook bejegyzésében Hoppál Péter. Csakhogy a fideszes országgyűlési képviselő azzal folytatja posztját, hogy mindezért „köszönet a Janus Pannonius Múzeumnak, akik letétbe helyezték hozzám e remekműveket”.
Hoppál mondatait szó szerint idéztük, amit nehéz másképp érteni, mint hogy ezek szerint a pécsi múzeum „letétbe” adta a térség országgyűlési képviselőjének a két Kossuth-díjas magyar festőművész alkotásait, hogy akassza ki ezeket a tárgyalójának falára. Mivel a kormánypárti politikus érezhetően büszkén újságolja ezt a nyilvánosságnak, valószínűleg nem viccről van szó, tényleg megkapta a műveket.
Mivel a sajátos műgyűjtési know-how számos kérdést felvet, ezeket cikkünk megjelenésével egyidőben feltettük mind a képviselőnek, mind a múzeumnak, hiszen utóbbinak nyilván arra kellene törekednie, hogy a festményeket a nagyközönség számára tegye elérhetővé, ne pedig a fideszes képviselő dolgozójában megfordulóknak.
Az sem derül ki, hogy térítés ellenében lehet-e nála a "letét", hogy ennek milyen feltételei vannak és mások számára is nyitva állt-e a lehetőség, hogy a múzeum gyűjteményéből saját otthonukba vagy irodájukba szerezzenek hasonló módon értékes alkotásokat.
2016-ban óriási botrány kerekedett abból, amikor az Átlátszó megírta: a Szépművészeti Múzeum tíz értékes antik festményt kölcsönzött ki a Szerb utca 9-be, egy olyan az V. kerületi lakásba, ahol gyakran feltűnik Habony Árpád, és amit hivatalosan Orbán nem hivatalos tanácsadójának volt anyósa bérel az önkormányzattól. A lap másfél évig pereskedett a Szépművészeti Múzeummal, mire a bíróság jogerős döntése nyomán ki kellett adniuk, hol is tartják a múzeumból kölcsönzött műkincseket.