Egy teljes farkasfalka él Magyarországon
Nem egy farkas, hanem egy teljes család, egy falka él Magyarországon - mondták el az Aggteleki Nemzeti Parkban.
A kérdés azért merült fel, mert a napokban az egyik vadkamera felvett egy nőstény farkast, amint az erdőben bóklászik - tudta meg a Híradó.
Zselykének, a másfél éves nőstény szürke farkasnak már a szülei is itt születtek, Magyarországon. Egy teljes farkascsalád él a nemzeti park erdeiben. A falka 12 tagból állhat. Erre a nyomokból és a kihelyezett kamerák felvételeiből következtetnek a szakemberek - hangzott el az M1 aktuális csatorna Híradójában.
Szabó Ádám, az Aggteleki Nemzeti Park munkatársa elmondta: "Több kameracsapdával dolgozunk kint, a terepen, ezeknek a kameráknak a használata pont azt szolgálja, hogy dokumentálni tudjuk a mozgásukat, jelenlétüket. Ahol, úgy gondoljuk, hogy ők járnak, ők mozognak, azokra a helyekre kitesszük ezeket a kamerákat. Havonta ellenőrizzük, milyen állatokról készített felvételeket."
A farkasok Szlovákiából telepedhettek át. Szemtől szembe még senki nem látta őket, de a vadászok már jelezték, hogy rábukkantak a nyomaikra. A természetvédelmi őrök arra figyelmeztetnek, hogy a farkasok védett állatok, nem szabad őket kilőni.
Fokozottan védett faj Magyarországon a farkas, 250 ezer forint az eszmei értéke, elejtése bűncselekmények számít. A szakemberek szerint a farkasok nem veszélyeztetik a közeli településeken élőket, sem a háziállatokat, mert nem merészkednek ki az erdők sűrűjéből.
Aggtelek, Jósvafő és Tornanádaska településtől északra, a hegyekben, a sűrű erdők mélyén mozog a falka, mintegy 20 ezer hektáron, ez óriási terület. A szakemberek azt mondják, hogy a farkasok alapvetően kerülik az ember társaságát, nagyon ritka, hogy valaki farkast lásson.
Más vadállat is gyakran téved át Magyarországra, legutóbb Ivó, egy barnamedve töltött itt több napot. A szakemberek nyomkövető alapján tudják, hogy most éppen Ukrajnában van. Azóta négy medve is átmerészkedett a hazai erdőkbe.
hirado.hu (Címlap: Forrás: hir24.hu)