Egyre durvább Magyarországon a vagyoni szakadék
Számos iparágban és a gazdaság egészében is egyre erőteljesebb a vállalkozói erőközpontosítás. Így nem csak a társadalmon belül nyílik egyre inkább a vagyoni olló, hanem szakértők szerint az előbbitől nem függetlenül, a tehetősebbek mezőnye is mind széthúzottabb.
Sokszor kérdezték már olvasóink, hogy most hány család élhet Magyarországon igazán jól. Kkörülbelül 400 ezer háztartás birtokolja a teljes lakossági vagyon közel felét. A hazai vagyonkezelési piacvezető elemző cége, a Blochamps Capital kigyűjtötte, hogy a 8 millió feletti prémium, a 30 millió feletti affluens, illetve a 100 millió feletti privátbanki szegmensekben lévő ügyfelek száma 650 ezerre rúg.
Fontosnak tartották azonban kiemelni a mindössze az előbbi körnek az 1 százalékát kitevő magyarországi milliárdosok zsebében a teljes hazai privátbanki vagyon felénél is több koncentrálódik. Szerintünk így nem túlzás azt állítani, hogy a tengődő milliók és a vagyonosabbak között húzódó szakadék mellett, az utóbbiaknál is megjelenhetett már egy további szakadék.
Sokakat szabályosan kiszorítanak
A mélyülő különbségekért a Blochamps az infláció önmagában is vagyonpusztító hatása mellett a korábbi évekhez képest számottevően megnehezülő befektetési környezetet, az emelkedő belépési limiteket, illetve a vagyonosok portfóliószerkezetét is okolja. Sokan megégették magukat például a 2019-ben befektetési csodaként ünnepelt Magyar Állampapír Plusszal, mivel aki nem szállt ki időben a papírból tetemes reálhozam csökkenést volt kénytelen benyelni – emlékeztet a cég ügyvezetője, Karagich István. Mint hozzátette, akik kicsit mohóbban még spekuláltak is és az állampapír fedezetre lombard hitelt is vettek fel, összességében rá is fizettek az ügyletre, tetemes mínuszba is kerültek.
Az alapvető muníciója azonban Karagich szerint a prémium szegmens irányából a friss vagyonosoknak mindig is a sikeres kkv tulajdonosok köre volt, márpedig az elmúlt évek ennek a csoportnak több tízezres körétől tolták távolabbra a vagyoni szintlépés idejét. Ez és a még a szupergazdagok között is hihetetlen koncentráció nem független a számos iparágban és a gazdaság egészében látható vállalkozói erőközpontosításoktól.
Az elmúlt 3 évben, vagyis 2020 és 2022 között a legkisebb, 1 millió dolláros (400 millió forintos) vagyonnal rendelkezők számának növekedése még lépést tudott tartani a 100 millió dollár (4 milliárd forint) feletti vagyonnal bíró ügyfelek számának emelkedési ütemével. A szakértők azonban úgy látják, hogy az előttünk álló 3 évben a legalább 4 milliárdos vagyonnal bíró hazai hipergazdagok száma legalább negyedével fog nőni. Közben pedig a vagyoni elitbe frissen belépők számának emelkedése alig éri majd el a 10 százalékot. Más megközelítésben: egy év alatt nagyjából 5 százalékkal, 2000-rel csökkenhet a hazai szolgáltatók által kezelt privátbanki számlák száma, mivel kérdéses mennyi új vagyonos érkezik a privátbanki piacra a prémium szegmensből. (Az én pénzem)