Egyre több bolygón találnak vizet, itt rendes földcsuszamlásokat okoz
A Földön lévőkhöz hasonló hatalmas földcsuszamlások történnek a Ceres felszínén. - írja a faktor.hu.
Egy amerikai tanulmány szerint a jelenség újabb bizonyítéka annak, hogy a törpebolygón jelentős mennyiségű vízjeget lehet találni.
A Georgiai Műszaki Egyetem a Nature Geoscience című szaklapban mutatta be kutatását, melynek során az amerikai űrügynökség (NASA) Dawn űrszondájának adatait használva a földcsuszamlások három típusát különböztették meg:
- Az első típusba tartozók viszonylag kerek, nagy képződmények. A Föld sarkvidékein gyakori kőzetgleccserekhez és jeges földcsuszamlásokra hasonlítanak. Többnyire a magasabb szélességi fokokon találhatóak, a szakértők szerint ezeken a területeken a legtöbb jég a Ceres felszíne közelében található.
- A Ceres leggyakoribb földcsuszamlásai a kettes típusba tartoznak, és hasonlítanak a Földön lavinák által hátrahagyott üledékekhez. Vékonyabbak és hosszabbak, mint az első kategória képződményei, és a közepes szélességi körökön találhatók.
- A harmadik kategória földcsuszamlásai a feltételezések szerint akkor keletkeztek, amikor becsapódások alkalmával megolvadt némi jég. Ezek az alacsony szélességi körökön található alakzatok mindegyike nagy kráterekből indul ki.
A kutatást vezető Britney Schmidt szerint eredményeik azt bizonyítják, hogy az aszteroida vékony, talaj alatti rétege kőzet és jég keveréke. A törpebolygón lévő földcsuszamlások alakjából és eloszlásából a szakértők arra következtetnek, hogy a Ceres felső rétegei 10-50 százalékban jégből állhatnak.