Elios - Hibás pályázattal is simán nyertek Tiborczék
Számszaki hibák az ajánlatban? Ugyan, kit érdekel, ha a "nagyfőnök" vejéről van szó. - írja a nepszava.hu.
A hódmezővásárhelyi lámpakorszerűsítési tender során az állami és az önkormányzati szereplőket egyáltalán nem zavarta, hogy Orbán Viktor kormányfő vejének cége alapvető számszaki hibát követett el ajánlatában. Simán nyert a hibás pályázatuk is. A két versenytárs ajánlatát egyébként formai okok miatt zárták ki.
Az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) – mint arról többször írtunk – egymás után kiszivárgó jelentéseiből már kirajzolódik, hogy a magyar államigazgatás legmagasabb szintjeiről segítették a miniszterelnöki vő cégét, hogy az sikerrel pályázhasson, milliárdos megbízásokat nyerjen, az Elios feltűnő sikerszériájáról pedig magának Orbán Viktornak is tudomása lehetett.
Most újabb bizonyíték került elő arról, hogy feltűnőn nagyvonalúak voltak az államapparátus szereplői, ha Orbán Viktor miniszterelnök vejének, Tiborcz István érdekeltségének a pályázatáról volt szó.
A Közbeszerzési Bizottság 2010-es határozatából az derül ki, hogy a testület tagjai, de a közbeszerzést felügyelő irányító hatóságnak, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökségnek, valamint az ajánlatkérő, Lázár János vezette hódmezővásárhelyi önkormányzatnak sem tűnt fel Tiborczék ajánlatában egy alapvető hiba.
Hódmezővásárhely 2009-ben hirdette meg a helyi közvilágítás felújítására vonatkozó, uniós pénzből finanszírozott tenderét. Ezen hárman indultak, a piacon nagyágyúnak számító Tungsram-Schréder és a MetalComp, valamint a hónapokkal korábban, a huszonéves Tiborcz és barátja Erdei Bálint által alapított ES-Holding, a későbbi Elios.
A közbeszerzést végül a két ifjonc cége nyerte el, míg a Tungsramot és a MetalComp ajánlatát érvénytelenek nyilvánították. A döntéssel szemben a Tungsram-Schréder a Közbeszerzési Döntőbizottsághoz fordult, kérve a hódmezővásárhelyi tender érvénytelenítését. A döntőbizottság azonban elutasította a kérvényt, a Lázár János vezette önkormányzat pedig végül Tiborczékkal kötött szerződést.
Azonban a döntőbizottsági határozatból kiderül: az ES Holding (a későbbi Elios) első nagy győzelmét hozó hódmezővásárhelyi lámpatendernél a cég alapajánlatában potom tízmillió forinttal nagyobb árajánlatot adott be, mint ami az ajánlati dokumentáció részletes, megtérülési számításaiban szerepelt.
Konkrétan a cég az alapárajánlatában – szaknyelven: a felolvasólapon – 577 millió forintos nettó vállalási árat tüntetett fel. A döntőbizottság határozatából ugyanakkor kiderül, hogy a részletes árajánlatnál, a megtérülési számításoknál egészen más ár szerepel, ott már csak 567 millió forintos volt az ajánlat.
Közbeszerzéseknél az ajánlatban eltérő árak feltüntetése igen súlyos, kizáró hibának minősül. Ám a Közbeszerzési Bizottság időközben előkerült határozatában nincs nyoma, hogy ez zavarta volna a döntnököket, az irányító hatóság Nemzeti Fejlesztési Ügynökséget vagy ajánlatkérő, akkor Lázár János vezette hódmezővásárhelyi önkormányzatot.
Amellett, hogy a papíron a minőségi szempontokat előtérbe helyező pályázaton két huszonéves, néhány hónapja alapított, referencia nélküli cége nyert a piaci nagyágyúknak számító cégek előtt, furcsa az is: míg az ES Holding esetében ilyen alapvető számszaki tévedést sem vettek észre a döntnökök, addig a két piaci céget formai okokból zárták ki a közbeszerzésből.
A Tungsramot azért, mert hibásan töltötte ki a felolvasó lapját. Ugyanakkor a döntőbizottsághoz fordult Tungsram kérelmében előadta, hogy az ajánlatkérő önkormányzat rossz felolvasólapot mellékelt a cégnek, az utólag elküldött árkorrekcióit pedig nem vette figyelembe.
Mint az OLAF iratokból már ismert, az ES Holding egyik alvállalkozója épp a Tungsram lett. Ráadásul úgy, hogy a közvilágítási tender teljesítésének a zömét, 60 százalékát végezte el, pedig a magyar közbeszerzési szabályok határozottan tiltják, hogy a korábbi versenytárs cége 10 százaléknál nagyobb részt kapjon alvállalkozóként.