Előkerült Orbán jó barátja
Nikola Gruevszki jelenléte Magyarországon önmagában is felér egy diplomáciai konfliktussal. Hát még, ha nem is igyekeznek eldugni őt. Márpedig amióta csak – kalandos és magyar közreműködéstől sem mentes szöktetését követően – betette lábát kicsiny hazánkba, úgy jár-kel a volt macedón miniszterelnök, mintha nem várna rá letöltendő börtönbüntetés.
Ehhez képest is fura, hogy a magyar kormány úgy tesz, mintha minden a legnagyobb rendben lenne. Nem kommentálja az esetet, kérdezni pedig nem sok értelme van a Fidesz illetékeseitől, mert épkézláb válaszra nemhogy nem hajlandó, de az is kérdéses, hogy van olyan párttag, aki tudna egyenes választ adni egy eldöntendő kérdésre akár.
A helyzetet súlyosbítja, hogy ilyen kvalitású gárda mellett a párt kormányt alakíthatott, nem először, hanem harmadszor.
A 444 két munkatársa ezúttal szó szerint csak szerencséjének köszönhette, hogy a szerkesztőségük helyszínéül szolgáló bérlakás gangján kiszúrta Gruevszkit.
És mint kötelességtudó újságírók, utána néztek a Gruevszki célját jelentő szomszédos lakás adatainak.
A földhivatali adatok szerint a lakás két kínai állampolgár tulajdonában van, egyiküket letelepedési kötvényvásárlóként jelölték meg, egy tavaly a 444-nek és a Dirket36-nak elküldött, feladó nélküli levélben.
A 444 szerkesztősége évek óta a Margit körúton, egy bérházban működik. Pénteken délelőtt a gangon beszélgető kollégáink azt vették észre, hogy Nikola Gruevszki volt macedón miniszterelnök megy be a közvetlenül mellettünk lévő lakásba. Körülbelül egy órát volt bent, amikor pedig kijött, feltettünk neki néhány kérdést. /A magyar külügyminisztérium helyettes államtitkárával találkozott a 444 melletti lakásban Nikola Gruevszki/
A titokzatos másik férfi kilétét csak nagy nehezen tudták felderíteni, aki nem más, mint Joó István, a Külügyminisztérium export növeléséért felelős helyettes államtitkára. Ő még válaszra sem méltatta az újságírókat. És mivel természetesen Gruevszki sem volt közlékeny hangulatában, így aztán érthető, ha más módon igyekeztek végére járni az ügynek.
Információért fordultak a Külügyminisztériumhoz.
- Miért találkozott pénteken a helyettes államtitkár a volt macedón miniszterelnökkel?
- Milyen gyakran találkoznak Nikola Gruevszkivel a magyar kormány képviselői, és általában milyen témák kerülnek szóba?
- Nem éreznek-e ellentmondást a kormány korábbi álláspontja, mely szerint Gruevszki ügyében nem játszik szerepet a politika, és a tény között, hogy egy magas rangú kormányzati tisztviselő találkozik vele egy körúti lakásban?
- Miért, pontosan milyen jogcímen és mire használja a magyar kormány a körúti lakást?
- Hogyan kerültek kapcsolatba a lakás kínai tulajdonosaival?
A külügy válasza ezekre a kérdésekre szó szerint, teljes terjedelmében a következő:
„Semmi különös nincs abban, hogy a Külügyminisztérium kapcsolatban van egy hazánkban tartózkodó személlyel, aki sokáig saját hazája miniszterelnöke volt.”
Ez a válasz épp annyira semmit mondó, különösen Gruevszki megtagadott kiadatása tükrében, hogy mindezek alapján nehéz gyanakvás nélkül nézni az esetre.