Elrajtolt a 2023. évi budapesti lakossági lomtalanítási program
Ahogy azt 1967 óta a budapestiek megszokhatták, a fővárosi hulladékgazdálkodási közszolgáltató a téli kényszerszünet után, idén is elindítja éves lomtalanítási programját.
A Budapesti Közművek keretein belül önállóan működő FKF Hulladékgazdálkodási Divízió munkatársai évente egyszer, külön díjazás nélkül, előre meghirdetett menetrend szerint minden budapesti háztartástól elszállítják a nagydarabos hulladékot. Idén Csepelen, február 13-án kezdődött az éves program, majd Lipótváros, Víziváros, és a XVI. kerület következik.
Bár a fővárosi lakosság a lomhulladékot egész évben (1200 kg-ig) térítésmentesen leadhatja a kijelölt szelektív hulladékgyűjtő-udvarokban is, de egyelőre még a hagyományos lomtalanítás során válik meg lomhulladékától a legtöbb lakos Budapesten. A házhoz menő lomtalanítás keretében a tavalyi évben a Társaság munkatársai 31 688 tonna lomot gyűjtöttek be, míg a hulladékudvarokban 2213 tonnát. A házhoz menő szolgáltatás sikere többek között annak köszönhető, hogy az FKF a lomtalanítási időpontokat, a körzeteket és a kapcsolódó tájékoztatást is a kerületi önkormányzatokkal egyeztetve szervezi, szem előtt tartva, hogy a konkrét időpontokra lehetőleg minden évben hasonló időszakban kerüljön sor.
Ahhoz, hogy ez a lakosság számára kényelmes szolgáltatás a környezeti szempontokat és a körforgásos hulladékgazdálkodás elvárásait is érvényesítse, a Társaság kifejezetten kéri a lakosokat, hogy a lomtalanításra vonatkozó előírásokat tartsák be, és csak olyan holmit helyezzenek ki, amely nem károsítja a környezetet és nem gyűjthető szelektíven. Tehát lomtalanítások alkalmával kizárólag nagydarabos hulladék (pl. elhasználódott bútorok, ágybetétek, szőnyegek) helyezhető ki, azonban tilos a lomnak nem minősülő hulladékféleségek kihelyezése, mint pl. a háztartási hulladék, szelektíven gyűjthető csomagolási hulladék (pl. papír, műanyag, fém, üveg), elektromos és elektronikai hulladék, építési és bontási törmelék (pl. mosdókagyló, fürdőkád, csempe és törmeléke, használt nyílászárók). De kerülni kell a sitt, a föld, a síküveg, a zöldhulladék, a textil (pl. ruhanemű), az ipari vagy szolgáltatási tevékenységből származó hulladék, és a veszélyes hulladék kihelyezését is! Mindezek a 18 budapesti szelektív hulladékgyűjtő-udvarban adhatók le, ahol újrahasznosításukról vagy környezetbarát módon történő ártalmatlanításukról szakemberek gondoskodnak.
A lomok elszállítását a meghirdetett időpontban történő kihelyezést követő napon végzi az FKF, gyorsan felszámolva az akadályt és a szennyeződést a közterületeken. A Budapesti Közművek FKF Köztisztasági Divíziója a lomtalanítást követően elvégzi az úttest takarítását, de az ingatlan előtti terület és járdaszakasz megtisztítása az ingatlan tulajdonosának, üzemeltetőjének, használójának a kötelessége.
A lomok kikészítésének időpontjáról és módjáról a Társaság előzetesen, írásban tájékoztatja az érintett lakosságot, a budapestiek a LOMTALANÍTÁS BUDAPESTEN (fkf.hu) weboldalon, térkép segítségével kerület/körzet szinten is tájékozódhatnak a lakcímükre vonatkozó lomkikészítési dátumokról.
Az FKF kéri a budapestieket, hogy
- a lomot kizárólag a körzetükre vonatkozó kikészítés napján, 18 óra után helyezzék ki a lakóházuk előtti, hulladékgyűjtő járművekkel jól megközelíthető közterületre;
- ne a parkoló autók mögé pakoljanak, mert úgy a Társaság járművei nem tudják megközelíteni a lomkupacokat (ha lehetséges, a társasházak jelöljenek ki egy-egy helyet, ahová a lakók kihelyezhetik a nagydarabos hulladékokat);
- zöldterületre ne pakoljanak, óvják a környezetet.
Már nem kell, de még használható? Kidobás helyett adjuk át másoknak
Lomtalanítás előtt érdemes végignézni a kidobásra szánt lomokat olyan szemmel, hogy azok más számára esetleg még használhatók-e eredeti funkciójukban. Ha igen, azok térítésmentesen leadhatók az FKF két Szemléletformáló és Újrahasználati Központjában is (1151 Budapest, Károlyi Sándor utca 166. és 1186 Budapest, Besence utca 1/A.), akár más tárgyakkal együtt (pl. babafelszerelés, játék, sporteszköz, könyv, konyhafelszerelés, lakberendezési tárgy). Így hozzájárulhatunk ahhoz, hogy a tárgyak élettartamát megnöveljük, ezzel kevesebb hulladékot termelünk, miközben másoknak is segítünk. A boltokban ugyanis jelképes tárolási díjért meg is vásárolhatjuk a mások által leadott holmikat, gyakran az itt leadott „régiségek” az új tulajdonosok kreatív keze alatt teljesen újjá születnek, ezért barkácsoláshoz is érdemes alapanyagok után kutatni az újrahasználati boltokban. Ezt felismerve a budapestiek évek óta nagy számban látogatják az újrahasználati központokat, 2022-ben több, mint 22 ezren tértek be a két bolt valamelyikébe.
Egyre többen veszik igénybe a lakossági szelektív hulladékgyűjtő-udvarokat
A lomtalanításkor ki nem helyezhető hulladékok a szelektív hulladékgyűjtő-udvarokban adhatók le, amelyek közel 50 féle hulladéktípust vesznek át környezetkímélő, biztonságos módon. A szolgáltatás népszerűségét bizonyítja, hogy csak a tavalyi évben több mint 230 ezren vették igénybe a budapesti hulladékudvarokat. A lakossági szelektív hulladékgyűjtő-udvarok elérhetőségéről, nyitva tartásáról és az egyes hulladékudvarokban leadható hulladéktípusokról, valamint a leadás feltételeiről minden információ elérhető a www.fkf.hu weboldalon.