Eltűnnek a betegek az állami egészségügyből, a NEAK is vizsgálódik
Egyre többen fordulnak a hazai magánegészségügy felé, és ezt már a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) is monitorozza – mondta Kiss Zsolt, az állami egészségbiztosító főigazgatója a Magyar Kórházszövetség konferenciáján.
Rengeteg betegpanasz érkezett a NEAK-hoz a várólistákkal és a járóbetegellátással kapcsolatban is és kíváncsiak voltak, hogy hova tűntek el a betegek. Tavaly az egészségbiztosító adatai szerint átlagosan 2019-hez viszonyítva a betegek 77,87 százalékát látták el az államilag finanszírozott egészségügyben az átlagfinanszírozás mellett.
A NEAK főigazgatója azt mondta, tavaly egyes ellátásoknál majdnem 30 százalékos visszaesés történt. – idézi a napi.hu.
A magán és az állami egészségügy között biztosítani kell a szabályozott átjárást – mondta Jenei Zoltán országos kórház-főigazgató. De Kiss Zsolt szerint a magánellátókat csak úgy lehet az állami szektorba bevonni, hogy egy teljes ellátási spektrumot átvállalnak.
Egyelőre még nem teljes a magánszolgáltatók jelentési kötelezettsége, de a NEAK adatai szerint, az a beteg, akik a magánellátásban megjelenik, azoknak a döntő többsége, 70 százaléka csak egyszer volt magánorvosnál. A magán- és közellátás igénybevétele főleg a középkorú hölgyek esetében jelenik meg szignifikánsan, a NEAK felmérése szerint.
Ez nem egy rossz vagy nem egy jó dolog, hanem ez egy folyamat, amit most kezelni kell – mondta a NEAK főigazgatója. Együtt kell élnie a magán- és a közfinanszírozott ellátórendszernek a hazai egészségügyben is.
Ugyanakkor az is kiderült a betegekről:
- döntő többségük, 70-80 százalék csak közellátást veszi igénybe, ha valami baja van,
- 4-9 százalékuk pedig már a magánellátást is megjárta,
- akik pedig csak magánorvoshoz járnak azok száma egy százalékon áll – mondta Kiss Zsolt.
Az látszik a kutatásból, hogy jellemzően a krónikus és az idősebb betegek maradnak közellátásban. Az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT) adatai szerint:
- a járóbeteg-ellátásban minden nyolcadik beteg a magánellátást vette igénybe,
- minden ötödik beteg magánlaborba ment,
- a fekvőbeteg-ellátásban minden huszadik ellátást magánszektorban vette igénybe a lakosság.
Kiss Zsolt példaként említett néhány adatot: 2022-ben majdnem 16 ezer gerincsebészeti műtét volt a magánellátásban, 2021-ben 8900 ilyen beavatkozásról tudnak, vagyis sokan fizettek inkább a műtétért, mert nem tudták kivárni a hosszú sort a várólistán.
A Prémium Egészségpénztár szerint átlagosan egy vizitért a magánellátásban 25-30 ezer forintot fizetnek már a betegek és a magánellátók kétharmada hamarosan árat is fog emelni. (24.hu)