h i r d e t é s

Évente hány autót lopnak el Magyarországon?

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Évente hány autót lopnak el Magyarországon?

2021. szeptember 29. - 06:47

Hazánkban az elmúlt években szerencsére állandósulni látszik egy olyan pozitív jelenség, ami szerint évről évre egyre kevesebb autót lopnak el. 

Ez a tendencia az elmúlt három évben szemmel láthatóan létezik, de valójában már 2014 óta javuló számokkal találkozhatunk ezen a téren, ebben az évben hozta létre ugyanis a rendőrség azokat a speciális egységeit, amik az életvitelszerűen autólopással foglalkozó bűnözők elfogására szakosodtak. Az eredményeik szemmel láthatóan magukért beszélnek, a folyamatos csökkenés egyértelmű.

De nézzük meg közelebbről is, míg 2018-ban 771 autót, 2019-ben pedig 503-at, addig 2020-ban összesen 346 személyautót körözött a rendőrség; két év alatt tehát majdnem ötven százalékos csökkenés tapasztalható.

Összehasonlításképpen ez a szám 2007-ben 7584 volt. Márkák tekintetében viszont némileg kisebb a változatosság, hiszen az autótolvajok preferenciája nem sokat változott az utóbbi két évben. A legnépszerűbb, de akár úgy is mondhatnánk, a legkelendőbb márkák a köreiben a Ford, az Opel, a Suzuki, a Volkswagen és a Renault voltak.

Mivel a használt piacon is gyakran találkozunk ezekkel a  nevekkel – nem véletlenül, hiszen a kereslet kínálatot teremt –, mielőtt vásárlásra adnánk a fejünket, nem árt, ha egy olyan szolgáltató segítségét, amilyen a carvertical.com/hu is igénybe vesszük. 

Ennek azért van jelentősége, mert hazánkban a használt autók iránti érdeklődés, illetve a vásárlási kedv sem csökken, sőt. Ha pedig megnézzük a legnépszerűbbnek számító modelleket, amik az Opel Astra, majd a Volkswagen Golf és a Ford Focus, és összehasonlítjuk az előzőekben felsorolt márkákkal, akkor nem túl meglepő egyezést találhatunk.

Éppen ezért, amikor úgy határozunk, hogy használtan szeretnénk vásárolni egy már futott, de kedvezőbb árú autót, akkor legyünk nagyon körültekintőek. Hogy miért? A műszaki vizsgákon rengeteg olyan autó átcsúszik, ami a szúrópróbaszerűen tartott ellenőrzéseket megússza, így nem derülnek ki róla az esetleges simlisségek.

járműtörténet ellenőrzése nem véletlenül javallott, hiszen ezekkel az alkalmakkal világossá válhat, hogy valójában milyen múlttal rendelkező autót készülünk hazavinni. Közel sem mindegy, hogy valóban azt a számot látjuk a kilométerórán, amit a járgány lefutott korábban, vagy egy kozmetikázott slankított változatot. Éppígy tartsuk nyitva a szemünket azzal kapcsolatban is, hogy milyen kártörténete lehet adott autónak, hiszen ma már a legkülönfélébb módszerekkel lehetséges a kocsik kvázi összeragasztása, ami első blikkre még az avatott szemnek sem feltűnő.

A lopások kapcsán nem elhanyagolható az a tény sem, hogy a rendőrségi nyilvántartásokban, körözési adatbázisokban való szereplésről is információt szerezhetünk, ami amint látjuk ezeknek a típusoknak az esetén különösen érdekes adatokkal szolgálhat. És ugyan láthatóan csökken a lopási kedv hazánkban, de a külföldről behozott autók, és a néhány merész vállalkozó kedvű tolvaj gondoskodik arról, hogy egy darabig még – jogosan – gyanakodva forduljunk még a legtisztességesebb eladók irányába is.