Ezeket feltétlenül vidd magaddal a nyaralásra!
Ha nyaralni indulunk, igyekszünk a leginkább nélkülözhetetlen dolgokat magunkkal vinni, így is rengeteg holmi összegyűlik, pláne, ha gyerekekkel utazunk. A hatalmas pakkok láttán megpróbáljuk kiválogatni, melyek azok a tárgyak, amelyek nélkül megleszünk a nyaralás alatt. Az egészségdobozt azonban muszáj magunkkal vinni. Megmutatjuk, miket érdemes belepakolni.
Aki gyerekekkel indul nyaralni, annak minden bizonnyal eszébe jut, hogy gyógyszereket, sebtapaszt is vigyen magával az útra, hiszen a gyerekek esetében kiszámíthatatlan, hogy mikor betegszenek meg, lázasodnak be vagy épp rontják el a gyomrukat. A felnőttek esetében már nem biztos, hogy eszünkbe jut: fel kell készülnünk a rosszabb esetekre, megbetegedésekre is, és nem csak az állandóan szedett gyógyszereket bepakolni a táskába. Hiszen még mindig egyszerűbb elvinni a gyógyszereket, mint idegenben idegen gyógyszerek után szaladgálni!
Az egészségügyi doboz tehát elengedhetetlen része az úticsomagnak, nem mindegy azonban, mit teszünk bele. A lényeg, hogy egy kisméretű, praktikus csomagban minden olyan gyógyszer legyen, amire szükségünk lehet a nyaralás alatt. Vagyis jó, ha minden eshetőségre felkészülünk!
Kötelező és fakultatív elemek
Az egészségdoboznak vannak ún. kötelező tartozékai, amelyeket minden esetben magunkkal kell vinnünk, és vannak azok az egyéb elemek, amelyek sok esetben jól jönnek, de igazából el is hagyhatók. Gondoljuk át először is, hogy hová megyünk, és ott milyen sérüléseknek, betegségeknek lehetünk kitéve. Ha tengerpartra utazunk, akkor ott a leggyakoribb sérüléseket a kagyló, a tengeri sün tüskéi vagy medúzacsípés okozhatja, míg ha a hegyekbe utazunk, és kirándulással töltjük a szabadságunkat, akkor nagyobb az esélye a láb sérüléseinek, rándulásoknak, ficamoknak. Jelentkezhet még ételallergia, vagy étel miatti gyomorpanasz, és napégés valamint rovarcsípések ellen sem árt védekeznünk.
Ha autóval utazunk, akkor érdemes mindenekelőtt megvizsgálni az elsősegélydoboz tartalmát és a benne lévő gyógyszerek lejárati idejét. Ha hosszú ideje nem használtuk az elsősegélydobozt, akkor jó eséllyel cserére szorulnak a benne lévő gyógyszerek, kötöző anyagok. Ha mindent kicseréltünk, akkor kalkuláljunk ezekkel a gyógyszerekkel is, felesleges ugyanazt a gyógyszert kétszer elpakolnunk.
Válogassuk össze a kötelező alapcsomagot, miután átgondoltuk a lehetséges sérülések, betegségek fajtáit: mindenképpen tegyünk bele lázmérőt és lázcsillapító szert, fájdalomcsillapítót, rovarcsípés okozta allergia elleni szert, rovarcsípésre való kenőcsöt, sebfertőtlenítőszert, hasmenés elleni szert, magas faktorszámú napvédő krémet. Hasznos lehet egy csipesz, amellyel a kullancsot eltávolíthatjuk, sebtapasz, széles spektrumú antibiotikum és a saját gyógyszereink, szemcseppjeink, fogamzásgátló tabletta. Érdemes a gyógyszereket azok tájékoztató papírjaival együtt elcsomagolni, hiszen ezekre nagy szükség lehet, ha valamilyen mellékhatást tapasztalunk, vagy ha azonos hatású gyógyszert szeretnénk külföldön beszerezni.
Az alapcsomagon kívül, ha van még helyünk, akkor érdemes elcsomagolni egy kis ollót, fáslit, kötszert, hámosító krémet, görcsoldót és néhány gyógytea is hasznos lehet. Megfázás esetén jól jöhet az orrcsepp, sok papír zsebkendő, és a kullancs- és szúnyogriasztót se hagyjuk otthon!
Ha autóval utazunk, akkor az egészségdobozt tegyük könnyen elérhető helyre, a legjobb, ha a csomagok tetején vagy a kesztyűtartóban, esetleg a kézipoggyászban szorítunk neki helyet, mert ha útközben szükség lenne rá, akkor ne kelljen az összes csomagot áttúrni, mire megtaláljuk. Mivel némelyik gyógyszert nem érheti nagy meleg, ezért fontos, hogy ezeket a gyógyszereket utazás közben is hűvösben tartsuk, ha nincs az autóban légkondicionáló, akkor hasznos lehet a hűtőtáska!