Fideszes érdekcsoportnak fáj a foga a Zsolnayra?
A Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt. főtulajdonosa szerint támadás indult a Zsolnay ellen, azért keltették rossz hírét a cégnek, mert az uniós támogatások, épületfelújítási projektek és a pirogránit üzletágban rejlő üzleti lehetőségek miatt azt meg akarja szerezni egy lobbicsoport - írja a Propeller.hu.
Bachar Najari, a pocelánmanufaktúra többségi tulajdonosa keddi budapesti sajtótájékoztatóján felidézte, a Zsolnay-részvénycsomagot az előző tulajdonos 1 forintért adta vissza a pécsi önkormányzatnak. Amikor ő 2013-ben megvásárolta, a gyárnak két – több mint egy évtizedes – hitele és évi közel 300 millió forintos vesztesége volt. A veszteséget már az első évben sikerült felére csökkenteni, a másodikban pedig már közel nullszaldós lett a cég. A gyár sok országba exportál, a márkához méltó üzleteket nyitott, újraindította a szakmunkásképzést, felkészült a nagyobb volumenű pirogránit munkák és mázas tetőcserepek legyártására. A város a befektető szerint mindig azt jelezte, hogy elégedett a gyár működésével.
Tavaly azonban "megtámadták a gyárat", "zűrzavart keltenek körülötte, mert egy lobbicsoport meg akarja szerezni" – mondta az üzletember. Hozzátette, jelentős károkat okozott, hogy Páva Zsolt, Pécs polgármestere a nyilvánosság előtt azt mondta, a gyár a csőd szélén áll, és erre hivatkozva kérte, minősítsék stratégiailag kiemelt szervezetté a Zsolnayt. Ezt követően több partner felmondta az együttműködést a céggel – tette hozzá. Ezért kezdeményezték a kisebbségi tulajdonos pécsi önkormányzat képviselőinek kizárását a tulajdonosok közül – jegyezte meg.
Bachar Najari kitért arra is, teljes egészében saját forrásból finanszírozta a tőkeemelésekkel mintegy 1 milliárd forintba kerülő befektetést. Hozzátette, mivel egyedül pályázott a Zsolnayra, nem gondolta, hogy a vásárlás bárki érdekeit sértheti.
Cséplő Petra, az igazgatóság elnöke, az üzletember felesége azt mondta, a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) hitelét akkor tudja visszafizetni a Zsolnay, ha tisztázódik, ki a követelés tulajdonosa. A bank a követelést sajtóhírek szerint a West Hungária Baunak (WHB) adta el. A Zsolnay az MFB-hitelt 1999-ben, illetve 2002-ben – még az előző tulajdonosok idején – vette fel, a gyár a végtörlesztés lehetőségét kérte az MFB-től, de három ajánlatára nem érkezett válasz.
Az igazgatósági elnök kifejtette, egy nem létező szerződésről kaptak felmondólevelet az MFB-től, egy olyan közjegyzői okiratba foglalt felmondás érkezett, amelyben nem stimmelt sem a szerződésszám, sem az összeg, ezért bírósághoz fordultak. Fel vannak készülve arra, hogy vagyonfelügyelő érkezik a céghez. Cséplő Petra kitért arra is, hogy a WHB korábban egy "szerzési" ajánlattal jelentkezett náluk. Azt kérte, adjanak át 51 százalékot és a menedzsmentjogokat, cserébe kisebbségi tulajdonosként benn maradhatnak a cégben és béke lesz.
A 444.hu azt írja, a WHB a Fidesz-közeli Paár Attila tulajdonában áll, és piaci források szerint a cégnek remek kapcsolatai vannak a kormány és a Fidesz legfelsőbb köreihez. Paár személyesen Tiborcczal is üzletelt, ő vette meg Orbán vejétől a Green Investments & Solutions Kft.-t, ami az Eliosban is tulajdonos.
Bachar Najari elmondta, a megrendeléseket teljesíteni tudják a megmaradt gárdával is. A gyárnak két jelentős, együttesen 500 millió forint értékű szerződése van. Cséplő Petra hozzátette, a 40 fős törzsgárda ottmaradt a gyárban, tíz személy kivételével a betanított munkások mentek át a pécsi közgyűlés által létrehozott Ledina Kerámia Kft.-hez.