Fontos bírósági döntés született a Mol-INA ügyben
Horvát sajtóhírekből már lehetett tudni a Mol és a horvát kormány között folyó nemzetközi választottbírósági ügy eredményéről, melyről most a Mol közleményében részletesen is beszámolt - írja a Portfolio.
A horvátok vesztegetésre, társaságirányításra és a 2003-as évi részvényesi megállapodás állítólagos megszegésére vonatkozó valamennyi kérelmét elutasította a bíróság.
A Mol december 24-én vette kézhez a társaság és a horvát kormány között folyó, egy nemzetközi választottbíróságon zajló ügyben született döntést, mely alapján a választottbíróság Horvátországnak a vesztegetésre, a társaságirányításra, valamint a 2003-as Részvényesi Megállapodás állítólagos megszegésére vonatkozó valamennyi kérelmét elutasította.
Előzmények
A Mol 2013 végén nemzetközi választottbírósági eljárást kezdeményezett a horvát kormány ellen horvátországi befektetéseinek védelmében a washingtoni Beruházási Viták Rendezésének Nemzetközi Központjánál (ICSID), azt állítva, hogy a zágrábi kormány nem teljesítette bizonyos szerződéses kötelezettségeit és vállalásait.
A horvát kormány válaszul 2014 elején fordult nemzetközi döntőbírósághoz. A horvát álláspont szerint viszont a Mol korrupció révén szerezte meg az INA irányítását, elmaradtak a részvényesi szerződésben vállalt, a horvát olajfinomítókban eszközölendő Mol-befektetések, és a Mol megsértette a kereskedelmi társaságokra vonatkozó horvát törvényeket.
Visszaveszik az INA-t
A genfi döntőbíróság által meghozott döntést a horvátok határozottan ellenezték, és ezt követően jelezték, hogy visszavásárolják az INA-t a Moltól. Azt egyelőre pontosan nem tudni, hogy a horvátok miből vennék vissza az INA-t, a legutóbb olyan nyilatkozatok láttak napvilágot, miszerint a szíriai mezőkön kitermelt olajból elmaradt bevételek nyújthatnának erre fedezetet.