Gazdaságilag előnyös, politikailag hátrányos lehet Biden elnöksége Magyarország számára
Az új amerikai elnök várhatóan kritikusabb hangot fog megütni a magyar kormánnyal szemben.
A protekcionista gazdaságpolitika, valamint a szexuális és etnikai kisebbségekkel szembeni intolerancia 4 éven át összekötötte Orbán Viktort és Donald Trumpot, vagyis Budapestet és Washingtont. Komolyabb változás a külkapcsolatokban mégsem volt tapasztalható és Magyarországnak pénzügyi előnye sem származott az ideológiai összeborulásból. Éppen ezért Joe Biden elnöksége sem valószínű, hogy 180 fokos fordulatot hoz majd a két ország kapcsolatában.
A Political Capital elemzője szerint a különbséget a párbeszéd hangneméből lehet majd kiérezni.
- Orbán nem egy keletpárti diktátor, sokkal inkább egy egyensúlyozó művész. Élvezi a NATO és az EU nyújtotta biztonságot és közben Oroszország vagy Kína felé kacsintgat. Azt gondolom, hogy Washington a jövőben többet fogja kritizálni ezért, így kevesebb lehetősége marad a manőverezésre - magyarázta Krekó Péter.
A magyar kormány a kampány során kendőzetlenül Donald Trump oldalán szállt síkra, Szijjártó Péter külügyminiszter egy alkalommal számon is kérte Joe Bident, fia ködös ukrajnai ügyletei miatt.
Barack Obama korábbi alelnöke kitart a liberális értékek és a demokráciaexport mellett, ezért egyik gyűlésén negatív példaként hivatkozott Magyarországra. Biden jól ismeri hazánkat, hiszen a Balatonnál töltötte nászútját és sokat foglalkozott a kelet-európai régióval. Ráadásul minden jel szerint a félig magyar származású Antony Blinkent fogja megtenni külügyminiszterének, akinek édesapja budapesti nagykövet volt és máig Soros György jó barátja.
Gazdasági szempontból mégis előnyös lehet Biden elnöksége Magyarország számára, hiszen Trump kereskedelmi háborút folytatott az EU ellen és meg akarta tízszerezni az európai autók adóterhét. Ez pedig a magyar ipart is érzékenyen érinthette volna. (Euronews)