Globális migrációs trendek
Az élelmiszer- és energiaválságok még tovább rontják a példátlan helyzetet.
A COVID-19 világjárvány, az azt követő gazdasági válság, az utazási korlátozások változása és a megnövekedett konfliktusok miatti kitelepítések példátlan forgatókönyvet teremtettek a globális migráció számára.
Forrás: geopoliticalfutures.com
Világszerte több mint 280 millió migráns él, ami a világ népességének rekordnak számító 3,6 százaléka. A migránsok hazautalásai döntő szerepet játszanak az alacsony és közepes jövedelmű országokban, amelyek közül sok a migráció vezető forrása, például Mexikó és India. Az sem véletlen, hogy célországaik, például az Egyesült Államok és az Egyesült Arab Emírségek a gazdagabb országok közé tartoznak. Az 1990-es évek közepe óta a hazautalások jelentősen meghaladták a fejlődő államok hivatalos fejlesztési támogatását. A 2020-ban forgalomba hozott 702 milliárd dollár értékű nemzetközi hazautalásokból 540 milliárd dollárt az alacsony és közepes jövedelmű országokba juttattak.
A bizonytalanság szintén nagy szerepet játszik a globális migráció és elköltözés előmozdításában. Közel 35 millió migráns volt menekült vagy menedékkérő, további 55 millió pedig belső menekült volt. A Szíriából, Afganisztánból, Dél-Szudánból, Mianmarból és a Kongói Demokratikus Köztársaságból érkező menekültek a világ menekült lakosságának több mint felét teszik ki. Mivel azonban a gazdasági feszültségek felerősítik az élelmiszer- és energiaválságokat, a konfliktusok előfordulása valószínűleg növekedni fog, ami újabb, biztonsággal összefüggő migrációs áramlásokat ösztönöz.