h i r d e t é s

Gyönyörű bálterem áll üresen évtizedek óta a belváros közepén egy elhagyatott házban

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Gyönyörű bálterem áll üresen évtizedek óta a belváros közepén egy elhagyatott házban

2015. május 07. - 22:18
0 komment

Néhány napja játszottam egy olyat, hogy megnéztem, milyen eladó házakat kínálnak a legnagyobb hirdetési portálokon az V. kerületben.

Az egyik legkülönösebb darab egy Irányi utcai kibelezett palota volt egy hatalmas bálteremmel. Sajnos sokat nem tudtam róla, nem úgyCatflower, a Kép-Tér bloggere, aki mint kiderült régóta kacérkodott ezzel az épülettel.

- írja az index.hu

Dicsőn kezdődő és szomorúan folytatódó történetét most egynagyon izgalmas-színes posztbanírta meg rengeteg archív és mostani fotóval illusztrálva. Nem fogok midnen poént lelőni a történetből, de az alapítás annyira szórakoztató, hogy muszáj leírnom. Na meg persze azt is, miért került ilyen áldatlan állapotba a ház.

Volt ugyanis egy Sasok nevű társaság. Egy amolyan nemzeti öntudatot ápolgató magyar sziget az akkor épp erősen németes Pesten, melynek hosszú távú céljai közt természetesen a politikai hatalom megszerzése is szerepelt. Már ahogy az ilyen szervezetek esetében lenni szokott.

Élükön a Fősas és a Sasnagy állt, magasztos nevüket pedig onnan kapták, hogy a Sastársak az Arany Sas nevű fogadóban ültek össze rendszeresen. Természetesen poharazni, már ahogy az ilyen szervezetek esetében lenni szokott. 

Aztán átestek pár névváltoztatáson, előbb IV. kerületi Társaskör lett belőlük,

szerintem ez a dualizmus korának legzseniálisabb szóvicce,

majd csak egyszerűen Saskör. Aztán olyan jól ment nekik, hogy elhatározták, építtetnek egy székházat maguknak. Volt benne díszterem, vendéglő, fedett udvar, cukrászda, ruhatár, meg minden, ami a pezsgő társasági élethez kell. Aztán elröpült pár évtized, s a ház többször gazdát cserélt.

P1330636b
Fotó: Catflower / Kép-Tér blog

Folyton alakítgatták, toldozták-foltozták az igényeknek megfelelően. A harmincas években például már lakások is vannak a felső szinteken. Igaz ezekben a lakásokba nem feltétlenül csak lakni jártak.

Vannak, akik úgy emlékeznek, hogy a házban csöngetős mozi működött a negyvenes években. Ez azt jelenti, hogy tulajdonképpen bordélyház volt: 

a film vége előtt csöngettek, hogy tessék kérem befejezni a szexet, vagy tessenek felfáradni a szobákba.

Több mint százéves történet tele van érdekesebbnél érdekesebb fordulatokkal, mígnem eljutunk a jelenig. A rendszerváltás után természetesen privatizálták, hogy Hotel Regina Palace néven nyissanak benne szállót, ám abból semmi nem lett.

03b
A díszterem 2000 körül
Fotó: N. Margó / Kép-Tér blog

Ahogy a Kép-Tér blog írja:

Az eredeti tervek szerint a szálloda az Irányi utca 17-ben lett volna, de az olasz tagokból álló magyar cég megvásárolta hozzá a szomszédban, az Irányi és Veres Pálné utcák sarkán álló épület (19-23 szám) első és harmadik szintjét - lásd "visszabontott állapotban lévő fejlesztési terület" -, amelyeket a tervezett hotellel egybenyitva, panzióvá alakítottak volna. Mindez még a kilencvenes évek végén történt, majdnem húsz éve. 

A cégnek érvényes építési engedélye volt mindkét épületre. A bajok akkor kezdődtek, amikor a 19-23-as számú ház lakói nem fogadták el a fejlesztési terveket, pl a pincébe tervezett úszómedencét. A fejlesztés leállt, a társasház és a beruházó között elmérgesedett a viszony, a pereskedés valószínűleg a mai napig sem zárult le. Drámai helyzetek is előálltak, amikor a beruházó a birtokában lévő két szint után esedékes közös költséget, sőt a közüzemi számlákat sem fizette be, így előfordult, hogy a házban lakók hónapokig gázszolgáltatás nélkül maradtak.

A válaszfalakat, ahogy az Irányi utca 17-ben, itt is kibontották, sőt nyílászárókat is, a mai napig látni az utcáról az első és a harmadik emelet befóliázott-deszkázott ablakait. Röviden és nagyon leegyszerűsítve ennyi a történet, részletesebben itt lehet olvasni róla. A befektetéshez nyilvánvalóan nem a magyar cég termelte ki a pénzt, hanem a mögöttük álló olasz szállodalánc, amely az üzlet meghiúsulása után kiszállt a játékból. Ezzel nemcsak a panzió, hanem az Irányi utca 17-be tervezett szálloda terve is kútba esett. 

A ház nem műemlék, csak utcaképi védelemre javasolt, vagyis "épületrész bontása esetén az utcafronti traktus megtartandó". Az épület belseje viszont elbontható, és bár javasolják az épület megtartását, ez tulajdonképpen semmire sem jelent garanciát. A díszterem és a homlokzat sem az stílus, amit annyira szeretek, de ennek ellenére azért remélem, aki megveszi egyszer a házat, megtartja mindkettőt. Kár lenne, ha elvesznének, a sasok szelleme még egészen biztosan ott köröz az egykori fészek felett.

Hogy mi lesz vele, nem tudni. Akinek sok pénze van, itt megveheti (na és megnézheti, hogyan is hirdetnek manapság egy ilyen palotát). Aki pedig a történetére és még több fotóra, archív képre és egykori hirdetésre kiváncsi az pedig kattintson át a Kép-Tér posztjára.

 

index.hu

Posted by SEJT on 2015. május 7.