h i r d e t é s

Gyurcsány Ferenc: "ez a választás a rendszerről szóló népszavazás lesz"

Olvasási idő
5perc
Eddig olvastam
a- a+

Gyurcsány Ferenc: "ez a választás a rendszerről szóló népszavazás lesz"

2022. február 12. - 14:17

"Hosszú hagyománya van az önkény elfogadásának Magyarországon" - immár 18. alkalommal értékelte a mögöttünk hagyott évet és az ország helyzetét a volt kormányfő, a DK elnöke.

Gyurcsány Ferenc - Forrás: DK/Facebook

"Egy pohár víz és egy párszavas jegyzet" társaságában tartotta meg 18. - a járványhelyzet miatt idén újra online - évértékelőjét Gyurcsány Ferenc mint korábbi kormányfő és mint a Demokratikus Koalíció elnöke.

"Az évértékelő furcsa műfaj, mert a politikustól évértékelést is várnak, de nem csak azt" - kezdte szónoklatát. "Ha sommásan fogalmaznék, azt kell mondanom, pocsék év volt a tavalyi. Persze lehetne árnyaltabban is fogalmazni. A közéletben részt vevő emberként pocsék év volt, a magánéletben pedig persze, hogy voltak örömök is" - fejtegette.

A kritikák hosszú sorába nem akart belemenni, inkább elmondta, miben látja a problémát most Magyarországon.

"A legnagyobb különbség kormány és ellenzéke között, hogy mi a viszonyítási pont: Moszkva, Berlin, Ankara, Párizs?

Ebből fakadóan más és más a jövőkép az országban. A másik dilemma, hogy kié a hatalom. A népé vagy a kormányé? Harmadsorban: vajon tolvaj-e ez az állam és ez a kormány? Mi hajlunk arra, hogy azt mondjuk, hogy igen, van, aki azt mondja, hogy nem, ez csak egy módszer, egy ideológia. Ebben a három kérdésben szerintem egyébként az európai országok fő politikai irányzatai egyetértenek, és az ellenzék egésze is. Vannak egyéb kérdések, amelyeket lehet különböző szemüvegeken keresztül nézni" - folytatta.

Ezt követően kritizálta a lélegeztetőgép-beszerzést, "barbárnak és felelőtlennek" nevezve a kormányt, amely "nem vigyáz ránk, hanem ők a baj igazi forrásai".

Szerinte hosszú hagyománya van az önkény elfogadásának Magyarországon, "lassan polgárosodik Magyarország".

"Válás" a kormánytól

12 év után szerinte érthető, hogy sokaknak elegük van a kormányból,

még egy hatalmas szerelem is válással végződik, az átlag ebből 14 év

- vont párhuzamot.

Szerinte az orbáni hatalom "feslett, elfáradt", de ez alatt nem azt érti, hogy Szijjártó Péter hány kilót emel fel a konditeremben vagy mennyi idő alatt futja a szigetkört, mert az őt nem érdekli.

Ekkor példaként felhozta Finnországot, amely a tantárgyak megszüntetésének útján jár, dinamikusan reagálva a világ változásaira.

"Mi nem előre mentünk, hanem visszafelé, még ósdibb, még egyformább, még inkább ugyanazt közvetíti minden iskola, miközben a társadalmunk helyenként is eltérő" - összegezte a témáról alkotott véleményét Gyurcsány Ferenc az ósdiság tükrében.

Feslettség, kereszténység

A feslettséget azonban nagyobb bajnak tartja.

"Ha elfeslik egy zakó vagy kosztüm varrása, darabokra foszlik minden. Itt valóban ez van. Politikai, erkölcsi, kulturális értelemben is feslett" a kormányzás - mondta, hangsúlyozva, hogy ez a kormány az elmúlt száz év legkorruptabbika.

Szerinte az is kérdés, hogy a kormány a kultúrán keresztül néz a hatalomgyakorlásra, vagy a hatalmon keresztül a kultúrára.

"Újabban megrendeléseket ad, hogy hogyan kell jó könyveket írni" - említette Gyurcsány Ferenc.

Szerinte

a hatalom ma nem erős, hanem durva.

"Amit közvetít sértést, gyalázatot, embertelenséget, az elfogadhatatlan. És őszintén szólva, ez a hatalom nem keresztény; van egyetértés abban, hogy a kereszténység leglényege az emberré vált Isten életének és tanításának elfogadása, de ha jól emlékszem, Máté evangéliuma mondja, nem lehet két Istent szolgálni" - evezett újabb vizekre. A kereszténységből szerintem márpedig a megértő humanizmus származik. "A keresztény szeret, és nem gyűlöl, mondhatom ezt vallását nem gyakorló emberként is."

Bonyolult volt? Mondom egyszerűbben!

"Bonyolult volt? Mondom egyszerűbben!" - folytatta; a sötétség és a világosság elválasztásakor a Teremtő nem az Elios Zrt.-re gondolt, ahogy a teremtmények megalkotásakor sem Semjén Zsolt vadkilövéseire.

Tisztában van vele, hogy a választók nem bogarásznak szakprogramokat.

"Mi azt szeretnénk, hogy a szabadság méltányos szabályozásával teremtsünk egyenlő lehetőségeket. Tudjuk, meddig korlátozhatjuk az egyén lehetőségét abban, hogy az egész még jobban élhessen" - hangoztatta.

Az egyesült ellenzék szerinte keresi annak lehetőségét is, hogy olyan új egyensúlyt találjon.

"A hat ellenzéki párt Európa-párti. Nagyon fontos, hogy nekünk élni kell hagyni az embereket" - hangoztatta.

Amiről keveset beszélünk...

"Van valami, amiről keveset beszélünk: mi lesz a választások után? Szeretnénk, ha minél több embernek a tetszését nyernék el a mi terveink. De ha körülnézünk, van 2,5 millió szavazó, akik minket támogatnak, és nagyjából ugyanannyi, aki ott áll az orbáni hatalom mögött... az egymást kizáró igazságok a történelemben hatalmas tragédiák forrásai" - figyelmeztetett, nyomatékosítva, István és Koppány konfliktusát előbbi erővel oldotta meg, 1054-ben pedig Bizánc és Róma vitte kenyértörésre a dolgot, de "Pannónia és Hunnia nem szakadhat ketté".

Aki kormányoz, annak szerinte a hazát kell képviselnie, nem úgy, mint a jelenlegi hatalom, aki magán kívül mindenki mást "meg akar ölni", márpedig "a másikat nemlétezőnek tekinteni nem szabad".

Az alkotmány értékválasztását kritizálva hangsúlyozta, nem lehet, hogy az egyik értékrendet a másik értékrend elé helyezik. "Az emberi hit nyers akarattal nem győzhető le" - mondta el erről a véleményét.

"Pártot kell legyőzni, nem a hazát, ez a cél" - mondta Gyurcsány Ferenc.

Közösen

"Közösen készül hat párt, hogy kormányozza ezt az országot" - mondta aztán. "Azt szeretném kérni, gondoljanak vissza, honnan indultak ezek az ellenzéki pártok, melyek voltak a céljai, hogyan voltak riválisok! Most pedig egy asztalnál ülnek, minden második nap éjszakánként. Nyilván különbözünk sok dologban, de a nagy kérdésben egyetértünk, és ez együtt tart bennünket, lelkesedésünk és hazafias elköteleződésünk."

Az ellenzéket szerinte arra rendelte a sors, hogy kihívást intézzen "Orbán rendszeréhez".

"Igazuk van azoknak, akik azt mondják, hogy

ez a választás a rendszerről szóló népszavazás lesz. Ha többségünk lesz, Márki-Zay Pétert fogjuk megválasztani miniszterelnöknek"

- nyomatékosította újfent.

Koalíciós bizalmatlanság?

Szerinte a jó kormányzás nem az, hogy viták nélkül haladnak egyről a kettőre, "a demokrácia egy vitatkozós rendszer. Nem jobb, hogy ha otthon is megbeszélik a dolgokat? Úgy látom, ez az ellenzék kész a kormányzásra, Márki-Zay Péter pedig kész a miniszterelnökségre.

Úgy látja, az ellenzéki oldalon a DK-t látják a legerősebbnek, amiben nagyon nagy munka van, de nem azért van ez így, mert "különleges emberek lennénk", hanem mert lépésről lépésre haladnak, és "vigyáznak egymásra".

"Világos felelősségünk van abban, hogy ez a kormányzás majd működjön.

Büszkén éljük meg, hogy nekünk van a legtöbb támogatónk, de ez nem sugallhat semmilyen felsőbbrendűséget, nincs is bennünk" - fogalmazott.

Legvégül...

Gyurcsány Ferenc legvégül arról beszélt, hogy idejövet megállították, döntően támogatók, és arról kérdezték, "győzünk-e".

"Bizonytalanság van, nem dőlt el ez a választás. Van, amikor az idő múlik, van, amikor az idő lejár. Azt gondolom, nekik lejárt az idejük, nekünk pedig eljött az időnk. Úgyhogy ezt a bizonytalanságot oldjuk fel úgy, hogy a haza fényre derüljön" - zárta évértékelő gondolatait Gyurcsány Ferenc. (Infostart)