h i r d e t é s

Ha tavasz, akkor medvehagyma

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Ha tavasz, akkor medvehagyma

2015. március 13. - 13:50
0 komment

Az utóbbi időben főleg az egészséges táplálkozás hívei között újra nagy népszerűségnek örvend a medvehagyma, ez  a népi orvoslásban is ismert fűszer- és gyógynövény.

Megjelenése az erdőkben és a piacokon egyértelműen jelzi a tavaszt. Üde zöld színe és értékes hatóanyagai miatt érdemes vele kísérletezni. - írja a gasztrotipp.hu

Kellő küröltekintéssel magunk is gyűjthetjük, erdős-ligetes helyeken alkot nagy telepeket jellegzetes fokhagymára emlékeztető illatot árasztva. Március végétől áprilisig szedhetjük leveleit, utána virágba borul, akkor már gyűjteni nem érdemes. 
Ha magunk szedjük, legyünk kíméletesek, egy-egy példányról csak 1-2 levelet tépjünk le, hogy regenerálódhasson a növény. Másik fontos tudnivaló, hogy levelei nagyon hasonlítanak a mérgező őszi kikerics és a gyöngyvirág leveleihez, csak azok nem illatosak. Legyünk tehát óvatosak!

Gyógyászati szempontból mint étvágyfokozót, emésztést serkentőt használhatjuk. Emellett vérnyomáscsökkentő és a koleszterin lerakódását gátló hatása is ismert. C-vitaminban is gazdag. Fogyasztása azonban véralvadásgátló szerek szedése esetén nem javasolt.

A konyhában mint sokoldalúan bevethető zöldfűszer kaphat helyet. Leveleit felaprítva keverhetünk belőle fűszervajat, fűszeres körözöttet, de tehetjük salátákba, krémlevesbe is.  Íze és illata ugyan a fokhagymáéra emlékeztet, de annál sokkal visszafogottabb.

Medvehagymás retektzatziki

Hozzávalók:
3 jégcsapretek
1 marék medvehagyma
25 dkg natúr joghurt
néhány ek. mascarpone (pl. Cserpes)

A jégcsapretket meghámozzuk, nagylyukú reszelőn lereszeljük, megsózzuk és egy szűrőben  hagyjuk lecsöpögni. Kb. egy negyed óra múlva kézzel kinyomkodjuk belőle a nedvességet.
A medvehagymát megmossuk, a szárát levágjuk, a leveleket egy nagy késsel vékonyan felcsíkozzuk, majd felaprítjuk. Egy tálban kikeverjük a joghurtot a mascarponéval, megsózzuk és beleforgatjuk a retket meg a medvehagymát. Az így kapott salátát behűtjük.

Focaccia medvehagymapestóval

Hozzávalók a focacciához:
50 dkg liszt 
1 zacskó szárított élesztő
3 ek. olívaolaj
3 dl meleg víz 
1 csapott ek. só
1 tk. cukor

A pestóhoz:
2 marék medvehagyma
1 csomag fenyőmag (5 dkg) 
olívaolaj 
5 dkg reszelt parmezán

A lisztet átszitáljuk, mikróban langyosra melegítjük. A meleg vízben elkeverjük az élesztőt, hozzáadjuk az olajat, sót, cukrot, majd a lisztet fokozatosan adagolva hozzá a robotgép dagasztókarjával ruganyos tésztává gyúrjuk (kb. 5 perc). Az így kapott tésztát gombóc formában, olajjal megkenegetve, konyharuhával letakarva 1 órán át kelesztjük.

Közben elkészítjük a pestót: a medvehagyma leveleit megmossuk, lerázogatjuk, a levélnyelet levágjuk. A fenyőmagot egy teflon serpenyőben szárazon megpirítjuk (óvatosan, hogy nehogy odaégjen). A medvehagymát kisebb darabokra aprítva belerakjuk a botmixer mérőpoharába, hozzáadjuk a fenyőmagot és a reszelt parmezánt. Megsózzuk és felöntjük  olívaolajjal (Annyi kell bele, hogy kellemesen folyós massza legyen az eredmény), majd összeturmixoljuk.

Mikor a tészta már szépen megkelt, téglalap alakúra nyújtjuk (kb. 1-1,5 cm vastagra). Megkenjük pestóval és előmelegített sütőben 250 fokon (hagyományos üzemmód) 10-15 perc alatt megsütjük. (A maradék pestót hűtőbe tesszük későbbi felhasználásra).

Medvehagymás rántotta

Hozzávalók 1 személyre:
3 tojás elhabarva
1 kisebb hagyma kockára vágva
2 ek. medvehagymás pestó

Kevés olajat hevítünk egy teflon serpenyőben és üvegesre pirítjuk rajta a hagymakockákat. Ráöntjük az elhabart tojásokat, rápöttyözzük a pestót, megsózzuk és  falapáttal kevergetve szilárdulásig sütjük.

 

gasztrotipp.hu