h i r d e t é s

Harapófogóba került Csányi Sándor húsbirodalma?

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Harapófogóba került Csányi Sándor húsbirodalma?

2017. április 12. - 11:49

Erős konkurense lehet a Csányi-féle húsbirodalomnak a kínai kézbe került legnagyobb lengyel húsipari cégcsoport - írja a Magyar Nemzet.

Forrás: vg.hu

Az új mohácsi vágóhíd április 25-i avatóünnepsége előtt harapófogóba kerülhet Csányi Sándornak, az OTP elnök-vezérigazgatójának távol-keleti piacokra törő húsipari csoportja, miután a Temesváron is termelő kínai Smithfield óriáscég megvette a magyar piacon is meghatározó Pini-csoport fontos lengyel húsvállalatait. Egyelőre hivatalosan a Kutnóban működő Pini Polska és a Pini Hamburger megvásárlását erősítették meg, de piaci források tudni vélik, hogy az évi 4 millió sertést feldolgozó lengyel gigavágóhíd, a Pini Polonia is előbb-utóbb kínai kézbe kerül. A tranzakció váratlan fordulat Lengyelország legnagyobb húsipari csoportja kálváriájában, amelynél decemberben 200 fős kommandó tartóztatott le vezetőket, és azóta gigantikus adótartózást próbál behajtani a helyi hatóság.

Az ügy pikantériája, hogy a régió legnagyobb kínai exportját is lebonyolító Pini-csoport lengyel vállalatait éppen a Smithfield vásárolta meg, amely a romániai, temesvári óriásvágóhidat és feldolgozót is birtokolja. A hivatalosan még be sem jelentett akvizícióval Piero Pini olasz befektető egy húzással gyökeresen átalakítja a régióban a húsipari erőviszonyokat.

Ez azért is kellemetlen fejlemény a Csányi Sándor érdekeltségébe tartozó élelmiszeripari társaságoknak, mert ezek szintén a távol-keleti piacokra igyekeznek, s már amúgy is kemény harcot vívnak a Pini-csoport kiskunfélegyházi nagyvágóhídjával. Most azonban olyan hatalmas, Kínában meghatározó piaci pozíciókkal és erős helyi kapcsolatokkal bíró régi-új ellenfelet kaptak, amellyel szemben nem lesznek könnyű helyzetben. A jövő idő indokolt, mert az afrikai sertéspestis miatt Lengyelország jelenleg nem szállíthat a fő távol-keleti piacokra.

Amint arról már korábban is beszámoltunk, a Pick Szeged Zrt. integrációjának hatékonyságát javítani hivatott, több mint 25 milliárd forintos beruházással létesült új mohácsi nagyvágóhidat a tervek szerint Orbán Viktor miniszterelnök adja majd át. A feldolgozó gazdaságos éves működéséhez azonban egyelőre nincs meg a szükséges, csaknem egymillió leszerződött élő sertés.

Az évi alig több mint hárommillió hízót előállító hazai sertéspiac szereplői szerint ezért stratégiai kérdés, hogy az új mohácsi feldolgozóhoz középtávon meg tudja-e szerezni az évi több százezer élő sertést kibocsátó Hage Zrt. feletti rendelkezést valamelyik Csányi-érdekeltség. A Hage most főleg a Pini kiskunfélegyházi Hungary Meatjének szállít. A szektor szereplői szerint azonban változtathat a hazai pozíciókon a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara ágazati egyeztetésen lévő tervezete, amely akár jelentős versenyelőnyöket adna a kormánnyal stratégiai megállapodást kötő országos agrárintegrátoroknak. Könnyen lehetne ilyen például a Hage és a Csányi-érdekeltségek közül a KITE Zrt., főleg azután, hogy Csányi Bonafarm-csoportjának két nagyvállalatát – a Bólyi Mezőgazdasági Zrt.-t és a Dalmand Zrt.-t – már mintagazdasággá minősítették versenyelőnyöket adó kedvezményekkel.

Kellenek is persze a versenyképességet erősítő előnyök, ha a Csányi-féle Bonafarm-csoportba tartozó Pick Szeged Zrt. a legkeményebb nemzetközi mezőnyben, a kínai piacon akar megerősödni. A lengyelországi akvizícióval ugyanis a hatalmas kínai versenytárs árnyékában nyilvánvalóan romlanak a magyar csoport kilátásai. Ráadásul a Pini-csoport további beruházásokra, egyebek között egy évi hatmillió sertés feldolgozására képes európai, a források szerint szlovákiai vágóhíd építésére is készül.

A sors fintora, hogy közben egy másik remek kínai üzleti kapcsolatokkal bíró szereplő is megjelent Magyarországon. A sokadik felszámolásból ősszel eladott pápai húsüzemet egy tajvani kínai–amerikai üzletember, Frank Liu vette meg, aki – ha képes az üzem felújításához és a termelés felpörgetéséhez szükséges milliárdokat rááldozni – szintén erős konkurense lehet az élőállat-beszerzésben és a kínai piacon a Csányi-féle húsbirodalomnak.

 

mno.hu