h i r d e t é s

Hatalmas taktikai húzás lehet Merkel tegnapi nagy bejelentése

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Hatalmas taktikai húzás lehet Merkel tegnapi nagy bejelentése

2018. október 30. - 09:09

Két markáns vélemény érkezett. - írja a portfolio.hu.

Forrás: MTI/AP/kitekinto.hu Fotó: Markus Schreiber

"Történelmi jelentőségű a mai bejelentés, ami pozitív hozadékkal is járhat" és "taktikus húzás, ami időnyerésre is jó" - ilyen kijelentéseket is megfogalmaztak gazdaságpolitikai elemzők annak kapcsán, hogy Angela Merkel német kancellár és pártelnök ma saját pártját is meglepő bejelentést tett.

Húzott még egyet a húrokon Merkel

Amint mi is megírtuk: 18 év után nem indul újra a decemberi tisztújító kongresszuson a pártelnökségért Merkel és így kinyitotta a kaput az utódlási harc előtt, amin hárman máris "beléptek". Közben Merkel saját korábbi tézisének ellent mondva (a pártelnökség és a kancellárság kéz a kézben jár) azt is közölte: végig akarja vinni mostani negyedik kancellári tisztségét 2021 őszéig, de utána teljesen befejezi politikai karrierjét, azaz se parlamenti képviselőséget, se vezető európai posztot nem akar vállalni. 

A mai bejelentés történelmi jelentőségű, hiszen 18 éve pártelnök Merkel, így egy korszak mindenképpen véget ér - mutatott rá kommentárjában Carsten Brzeski, az ING Németország vezető közgazdásza. Szerinte bár a bejelentést az utóbbi két tartományi választási eredmény motiválhatta, de nagyon könnyen lehet mögötte egy hosszabb távú stratégiai megközelítés is, mégpedig az, hogy a most decemberit követő újabb CDU tisztújító kongresszus mindössze fél évvel lenne a 2021-es szövetségi választások előtt, így túl rövid lehetett volna az idő arra, hogy egy új pártelnököt kellően jól tudjanak pozícionálni a kancellári tisztségre is. Meglátása szerint Merkel a mai bejelentéssel egyrészt kezdeményezőkészségét demonstrálta, másrészt időt akart adni pártjának az utódlásra való felkészülésre is.

Carsten Brzeski úgy látja, hogy nem Merkel mai bejelentése, hanem sokkal inkább az SPD gyenge választási szereplései, annak működési válsága jelenti a fő veszélyt a német kormányra. Utóbbi ugyanis akár már jövőre elvezethet oda, hogy az SPD kilép a német koalícióból és így akár előrehozott választásokra is sor kerülhet. A CDU-nak nem érdeke ez, hiszen akkor nem lenne elegendő ideje az új pártelnök kellő felépítésére.

Az ING szakértője szerint a mai bejelentés egyúttal magában hordozza a kedvező kimenet lehetőségét is, hiszen az újraválasztás nyomásától megszabaduló Merkel így sokkal nagyobb mozgásteret kaphat arra, hogy saját politikai hagyatékát erősíteni tudja, ami potenciálisan erősebb németországi reformokhoz és az eurózóna megerősítéséhez is elvezethet. Ezzel szemben még három évig tartó "béna kacsa kormányzás" sokkal károsabb lenne mind Németországnak, mind Európának. Így az elemző szerint az egész Merkel-korszakra jellemző az, ahogy bejelentette annak végét: húzott még egy kicsit a húrokon.

Időt nyert Merkel

Carsten Nickel, a Teneo Intelligence helyettes kutatási vezetője szerint bárki is veszi át a három ma bejelentkezett jelölt közül a pártelnöki pozíciót, valójában mindenképpen a párton belüli megosztottság valamelyik ágában "gyökerezik" ez az új elnök. Ezt úgy érti a szerző, hogy míg Annegret Kramp-Karrenbauer a centrista politizálást szeretné folytatni a CDU-ban, addig Jens Spahn egészségügyi miniszter a jobbra tolódáson keresztüli lendületvételt favorizálja. A pártot ez a vita már eleve megosztja és a helyzetet bonyolítja a harmadik jelölt (Friedrich Merz), akit Merkel 2002-ben kíméletlenül eltávolított a hatalomból, így személyes törlesztés is meghúzódhat az indulása mögött, amire szerinte oda kell figyelni. 

Egy nagyon megosztott párt készül tehát a tisztújításra, így az új jelöltnek majd ezt is kezelnie kell amellett, hogy maga a pártelnök személye azt is szimbolizálhatja, hogy a CDU milyen irányba halad tovább. 

Ez a helyzet azonban valójában meg is nehezíti az új CDU-vezérnek, hogy még idő előtt, a 2021 őszi mandátuma lejárta előtt megszerezze maga mögött a többséget Merkel kancellári posztról való "menesztése" mögé.

Ha pedig így nézzük a dolgokat, valójában Merkel a mai lépésével akár időt is nyerhetett magának, hogy normál mederben járjon le a kancellári mandátuma, ne pedig idő előtt

- mutat rá Carsten Nickel.

A Teneo elemzője szerint Merkel mai bejelentése abba a sorba illeszkedik, ami a 2015-ben a menekültválság tetőfokán elkövetett hibájából ered: a lassú és folyamatos hatalmi erózióját látjuk. Ezzel együtt a hatalmi vákuum is folytatódik, ami nem kedvező, mert véleménye szerint Németországban sosem volt igazán erős az eurózóna megerősítésének politikai támogatottsága, még a tavalyi Bundestag-választási kampány sem segített ebben és a következő időszakban sem ez lesz a fókuszban. Így szerinte egy komoly piaci nyomásnak kellene kialakulnia ahhoz, hogy Németországban is lefolytassák végre a szükséges politikai vitákat a kérdésben. 

portfolio.hu