Házasság Mut'ah módon
A mut'ah házaság egy privát szerződés egy ideiglenes házasságról, ami a Tizenkettes Síita Iszlám-ban gyakorlat.
Ebben a házasság időtartamát, a hozományt előre meg kell határozni és ebben meg kell állapodni. Ez szóbeli vagy írásbeli formában kötött magánszerződés. A házasság szándékának kinyilatkozása és a feltételek elfogadása éppúgy szükséges, mint az Iszlámban szokásos többi házasság esetében. A Tizenkettes Síita joggyakorlat szerint a mut'ah feltételei: a menyasszony nem lehet házasságban élő személy. Ha még soha nem volt házas, rendelkeznie kell wali a (törvényes gyám az Iszlámban) engedélyével, muszlimnak, vagy Ahl al-Kitab-hoz tartozónak (Egyisten hívőnek) és erkölcsileg tisztának kell lennie. Nem lehet közismert házasságtörő. Mindennek csak akkor tud eleget tenni önállóan, ha iszlám szempontból nem szűz (elvált, özvegy), vagy nincs Wali felette. A legautentikusabb vélemény szerint, ha a szerződés szövege a házasság időtartamát nem rögzíti pontosan, a házasság nem jöhet létre és a szerződés érvénytelen. A szerződés lejártával a házasság véget ér, a feleségnek meg kell tartani az Iddat időszakot (3 menstruációs időszak kötelező kivárása) és ezalatt a felek nem közösülhetnek. Az Idda célja az, hogy a bizonyságot adjon arról, ki a gyermek apja, ha a feleség az ideiglenes házasság során teherbe esett.
A teljes házasság mellett, a történelemben sokféle más házasság létezett, különféle célokkal. A mut'ah házasságban a férj és a feleség bizonyos jogai hiányoznak. Ezt az együttlétet főleg azok vették igénybe, akik nem tudtak otthon maradni feleségükkel, mert sokat voltak úton. Például egy utazó kereskedő, ha megérkezett egy városba, ahol néhány hónapot eltöltött, erre az időszakra egy elvált, vagy özvegyasszonyt feleségül vehetett. Amikor elhagyta a várost, lejárt a szerződés, a házasság automatikusan véget ért és egy következő helyen, egy új mut'ah kapcsolatot kezdhetett meg. A Tizenkettes Síiták a Koránra és hadíszokra hivatkozva azt állítják, hogy a Korán szava minden más szentírást felülírva megerősíti a Mut'ah intézményét, erről szól az An-Nisa, 24 verse:
(Megtiltattak nektek) a házas asszonyok, kivéve, mit jobbotok bír. Ezeket tiltja Allah Könyve nektek, de megengedi azokat, kik ezen kívül állnak, ha (házasságra) vágytok rájuk, adtok nekik vagyonotokból, ha tiszták vagytok, nem kéjelgők, nem haszonlesésből teszitek, hát adjátok meg nekik hozományaikat az előírt módon. Nem vétek számotokra, ha közös megegyezéssel változtattok a hozományon utána. Mert bizony, Allah a Mindentudó, a Bölcs. (Korán 4:24)
Manapság a mut'ah-t különféle helyzetekben használják. Azok a férfiak, akik eljegyezték párjukat, először többen mut'ah kapcsolatban élnek velük, így beszélgethetnek, együtt lehetnek, megismerhetik egymást a lány és családja által meghatározott feltételek mellett. Normál esetben egy rosszirányú kapcsolatot tiltani szoktak, ami sok nehézséggel jár. Mut'ah esetén az együttlét megállapodott feltételek mellett egy időre szól, erre a férfi pénzügyi garanciát, hozományt tesz le, ami biztosíték és védi a nő érdekeit. Egy elvált nő kapcsolatot létesíthet a mut'ah-n keresztül, mielőtt eldönti, hogy szeretne-e feleségül menni egy másik férfihoz.
Egyes muszlim és nyugati tudósok kijelentették, hogy a mut'ah házasság Iszlám szempontból haszontalan és üres kísérlet arra, hogy a prostitúciót vallási szempontból szankcionálják, ami egyébként tiltott. A szunnita jogi iskolák Muhammad próféta (béke reá) Szunnája (élõ hagyomány és példa) alapján tiltják a mut'a-t, aki kijelentette, hogy a Khaybar csatát követően (629), a mut'ah házasságok érvényüket vesztik.