h i r d e t é s

Hazug zajmérés és gyilkos por Esztergomban?

Olvasási idő
4perc
Eddig olvastam
a- a+

Hazug zajmérés és gyilkos por Esztergomban?

2016. október 01. - 09:32
0 komment

Esztergomban három zajmérést végeztek az Intermodális Csomóponttal kapcsolatban. A három mérésből kettő idején nem dolgozott a Suzuki és a vonat sem járt, miközben egy teljes lakótelepet hagytak ki a mérésekből.

NIF fórum Esztergomban - még azt az anyagot is letagadták, amelyből a jelenlegi cikkünk íródott

Zajmérést a Schweidel József utcában sem végeztek!


Nagyobb méretért kattinson a képre!
A képen jól látható, hogy a Schweidel József utcában nem is végeztek zajmérést

Zajmérések vasút és Suzukis buszok nélkül

2013. október 21-én, a Baross Gábor utca 32/A szám alatt, a nyilászáró előtt 2 m távolságban, 1,5 m magasságban, a Baross Gábor út tengelyétől 12,8 m-re (tervezett buszpályaudvar legközelebbi busz parkolóállásától 35 m távolságra - a szerk.) végeztek zajmérést.

A vizsgálati ponton a közlekedési eredetű zajterhelés mind a nappali időszakban, mind az éjszakai időszakban határérték túllépést mutatott.

A nappal megengedett 60 dB-el szemben 61,7 dB-elt mértek, éjszaka a megengedett 50 dB-el szemben 53,6 dB-elt.

A mérés idején a Suzuki gyárban részleges leállás volt, így a termelési részleg dolgozóit szállító buszok nem közlekedtek, azok zajterhelése nem jelent meg a mérési eredményben.

A mérési pont kertvárosias lakóterületen helyezkedik el beékelődve vegyes terület és nagyvárosias lakóterület közé, melyekhez viszonyítva 5 dB-el szigorúbb határértékek vannak megállapítva.

2014. március 20-án újabb zajmérést végeztek a Baross Gábor utcai címen. A vizsgálat időpontjában a Suzuki gyárban kétműszakos munkavégzés volt. A vasúti közlekedés is megindult, a mérési ponttal szemben töltőállomásra betolt személyvonatok üzemanyagellátása történik, melynek minimális zajhatása van a vizsgált ponton.

A nappal emgengedett 60 dB-el szemben 62,7 dB-elt mértek, éjjel a megengedett 50 dB-lel szemben 56,2 dB-elt.

A vizsgálati ponton a közlekedési eredetű zajterhelés mind a nappali iődszakban, mind az éjszakai időszakban határérték túllépést mutat.

Egy harmadik zájmérési vizsgálatot is végeztek, 2013. október 21-én, a Budai Nagy Antal utca 5/B 1. emeleti lakásban. A zajmérést az ingatlan erkélyén, a nyílászáró előtt 1,5 m távolságban, 1,5 m magasságban végezték. Az ingatlan a Bem tér (Baross Gábor út) tengelyétől 62 m-re, az Áchim András út tengelyétől 50 m-re és a tervezett buszpályaudvar legközelebbi busz állástól 93 m-re helyezkedik el.

A zajmérést a Suzuki gyár részleges leállása idején végezték, amikor a termelési részleg dolgozóit szállító buszok nem közlekedtek és a vasúti közlekedés is állt a mérési időszakban.

A zajmérési jegyzőkönyvből kiderül, hogy a vizsgálati eredmény, a vizsgálati ponton mind a nappali és mind az éjszakai időszakban a határérték alatt maradt. Nappal, a megengedett 65 dB helyett 53 dB-lt mértek, éjszaka a megengedett 55 db érték helyett 46,1 dB-lt.

Az egész zajméréses vizsgálat álságos, hiszen eleve úgy választották meg a zajmérési helyszíneket, ahogy az ő érdekük diktálta. A zajmérési pontokat a tervezett buszpályaudvar helyszínéhez közel választották meg, a vasút körszerűsítésben jobban kitett területeket eleve kihagyták a mérésekből.

Megmértük a zajt a Schweidel József utcában

Az építési terv nagyban hallgat a Schweidel József utcáról és az ott lévő kétszer négy lépcsőházas tömbről, ahogy az említett tömbök mögötti másik 2 tömbről is. A 4-es épület legkisebb távolsága a sínektől 20 méter, a Suzuki termelési részleg dolgozóit szállító buszok kevesebb, mint 10 m-re közlekednek a lakóépület ablakaitól. Ezekben a lakásokban nem készült zajmérés. Lapunk úgy tudja, hogy már az építkezés kezdete óta van olyan itt élő, akinek a háziorvosa emelni kényszerült az asztmagyógyszerének dózisát, mert a beteg folyamatosan befullad a szálló por miatt.

A tervek alapján egyértelmű, hogy a Schweidel József utcában azért nem mértek zajszintet, mert itt olyan mértékű a megengedett határértékek túllépése, hogy ennek okán a terveken alapjaiban módosítani kellett volna!

A saját méréseink alapján,

hétköznapoként napközben, átlagosan 67 dB a zajszint, míg éjjel 71 dB értékeket mértünk, nem szórakoztunk a zajmérő készülék tájolásával, az ablaktól mért távolsággal és magassággal, csak az egyik 3-ik emeleti lakás konyhaasztalára helyeztük a készüléket és becsuktuk a konyhaablakot.

A nappali zajthatár túllépésért nagymértékben az átmenő forgalom felelős, ezt csak kiegészíti a vasút. Éjjel pedig a Suzuki tolatási műveletei, a vonatok alapjárata, ajtajaiknak sípolása, valamint a Suzuki gyár termelési részlegén dolgozók buszoztatása okozza a zajhatár jelentős túllépését. Csak érdekességként jegyezzük meg, hogy hétköznaponként az egyetlen 65 dB alatti időszak hajnali 2 óra és háromnegyed 5 közötti időszakban van.

Tisztelt döntéshozók! Ugye nem gondolják komolyan, hogy az itt élő 500 család mindenféle kárpótlás nélkül "benyeli" és meghozza ezt az áldozatot a többi, nem itt élő esztergomiért?

A fenti adatokat egy olyan építési engedélyből vettük, amely 2012. december 31-ig érvényes és ennek az elvi engedélynek az érvényessége egy alkalommal, legfeljebb egy évvel hosszabítható meg. Ez pedig azt jelenti, hogy tényleges fogalmunk nem lehet arról, hogy milyen engedélyek szerint és mi épül.