Hillary Clinton, a hosszútávfutó
Hivatalosan is bejelentette vasárnap az egykori first lady, hogy indulni akar jövőre az amerikai elnökválasztáson.
Ehhez persze meg kell szereznie pártja hivatalos jelöltségét is, ami talán nem lesz nehéz. Az elnökválasztás viszont igen. De Hillary Clinton évtizedeken át gyűjtögette harci tapasztalatait e legnagyobbnak ígérkező megmérettetéshez. A pályaívről beszéljenek a képek! - írza az mno.hu
Minden sikeres nő mögött egy erős férfi áll – mondhatja gúnyos mosollyal a távoli szemlélő, aki azt hiszi, hogy minden elnökfeleség csak díszkellék a nagy mutatványban. Hillary Clinton éppen ellenpélda: gyorsan kilépett férje, Bill Clinton árnyékából, így ma már méltatlanul viccelődnek a „Billary” névvel.
A demokrata politikus első számú közellenség az amerikai konzervatív szavazótáborban, de talán nem áll messze az igazságtól az, hogy a jobboldali érzelműek számára Amerikán kívül is inkább mumus, mint követendő női szerepmodell. Mindennek ellenére nekik is érdekes áttekintést nyújt néhány fotó a küzdeni tudásból jelesre vizsgázó Hillary Clinton pályaívéről.
Hillary Diane Rodham 1947-ben született Chicagóban, egy textilipari kisvállalkozó és egy háztartásbeli anya gyermekeként. Kiskorában a tanárok kedvence, majd a középiskolában a diákönkormányzat tagja volt, és az iskolaújságba is írt. A legjobb tanulók között végzett, majd gyorsan felkeltette érdeklődését a politika. Ezért a következő évben az elit intézménynek számító Wellesleyi Főiskolára jelentkezett, ahol politológia szakon folytatta tanulmányait, majd a Yale-re ment, ahol jogot tanult. Itt ismerte meg 24 évesen későbbi férjét, Bill Clintont is. Tanulmányaik végeztével eldöntötték, hogy megházasodnak. De innen már beszéljenek a fényképek!
Hillary Rodham 1969-ben a Wellesleyi Főiskola diákjaként. A helyi hallgatói szervezet tagjaként támogatta a diáktüntetéseket. (Fotó: Lee Balterman/The LIFE Picture Collection/Getty)
Bill Clinton és Hillary Clinton esküvője 1975. október 11-én. (A családi archívumból)
1992-ben férje elnöki kampányát segítette. A képen éppen megpihen a hajrában a házaspár. (Fotó: Europress/AFP)
1992-ben az elnökjelölti versenyben. Ugyanebben az évben Clinton legyőzte republikánus ellenfelét, George H. W. Busht is. Hillary ezután a Hillyarycare nevű programon dolgozott, amely kötelezte volna a munkaadókat arra, hogy biztosítsák alkalmazottjuk egészségügyi biztosításának fedezetét. A terv végül 1994-ben elbukott, mert akkora támogatást sem kapott, hogy megtárgyalják. (Fotó: Timothy A. Clary/Europress/AFP)
1995-ben a washingtoni Teréz Anya Gyermekotthon megnyitóján. Monica Lewinsky ekkor már a Fehér Házban dolgozott, akivel Bill Clinton, mint később kiderült, szexuális kapcsolatot tartott fenn. Az üggyel kapcsolatban később az elnöki székből való eltávolításának céljából eljárást (impeachment) is folytattak az elnök ellen. Hillary akkor nem nyilatkozott az ügyről senkinek, csak későbbi könyvében írt erről a nehéz időszakról. (Fotó: AFP Photo/The White House)
Egy kis lazítás a Virgin-szigeteken 1998-ban. Ekkor már lecsengett a Lewinsky-botrány, úgy tűnik, ismét szent a béke. (Fotó: Paul J. Richards/Europress/AFP)
Első nekifutás: 2007-ben a demokrata párti elnökjelöltek a philadelphiai Drexel Egyetemen vitáztak. Hillary köszöntötte a támogatóit. (Fotó: Stan Honda/Europress/AFP)
New York állam szenátoraként 2007-ben. 2001 és 2009 között töltötte be ezt a posztot. (Fotó: Stan Honda/Europress/AFP)
A kampány sosem ér véget – tartja a mondás. Hillary egy konyhában köszönti egyik támogatóját. (Fotó: Stan Honda/Europress/AFP)
Barack Obama és Hillary Clinton mint a Demokrata Párt elnökjelöltjei a CNN műsorában 2008-ban. Valójában ez volt Hillary Clinton első komoly megmérettetése, ahol nagyon kétesélyes volt a végeredmény, végül Obama lett a befutó. (Fotó: Gabriel Bouys/Europress/AFP)
Előválasztási kampány 2008-ban. Hillary Clinton szenátor az év elején esélyes jelöltként kampányolta végig az országot. (Fotó: Robyn Beck/Europress/AFP)
Tovább dübörög az előválasztási kampány. Hillary Clinton támogatói ekkor még biztosra vették, hogy jelöltjük indulhat az elnökválasztáson. (Fotó: Win McNamee/Europress/AFP, Getty)
Júniusra csaknem biztossá vált, hogy Obama vezeti majd a demokratákat az elnökválasztáson. Áprilisban, amikor ez a fotó készült, még döntetlenre állt a verseny. Végül Obama vehette fel a versenyt John McCainnel, akit le is győzött. (Fotó: Robyn Beck/Europress/AFP)
Charles Schumer szenátorral kettesben 2009 legelején, néhány nappal karrierjének újabb állomása előtt. (Fotó: Karen Bleier/Europress/AFP)
2009. január 21-én, külügyminiszteri beiktatási napján. Férje, a valamikori elnök a Bibliát tartja a kezében. Kudarcot vallott elnöki ambíciói ellenére az Obama-stáb oszlopos tagjává vált, ami bölcs politikai döntésnek tűnt Amerika első fekete elnökétől (Fotó: Michael Gross/AFP Photo/US State Department)
Joe Bidennel a nemzetbiztonsági szakértők körében 2011. május 1-jén. A Fehér Ház szituációs szobájában az Oszama bin Laden lakóhelyéről beérkező élő képeket figyelik, amelyeket a ház fölé küldött katonai drónok közvetítettek. Beszédes a külügyminiszter aggódó gesztusa, A következő napon az amerikai haditengerészet egy kommandós alakulata pakisztáni otthonában rajtaütött és végzett Bin Ladennel. (Fotó: Pete Souza/Official White House Photo)
2011-ben a a líbiai Átmeneti Nemzeti Tanácshoz hű harcosokkal Tripoliban. Biztos volt a győzelemben. (Fotó: Kevin Lamarque/Pool/Europress/AFP)
Ang Szán Szu Csí burmai politikussal, aki az 1980-as évek óta harcol hazája erőszakmentes demokratizálásáért. 1991-ben Szaharov-díjat, majd Nobel-díjat kapott az emberi jogokért folytatott erőszakmentes küzdelméért. (Fotó: Soe Than Win/Europress/AFP)
Szaúd-Arábia, Rijád. szövetségeseivel, a szaúdi és kuvaiti külügyminiszterrel egy megbeszélés előtt 2011-ben. A téma természetesen Irán és Szíria volt. (Fotó: Brendan Smialowski/Europress/AFP)
A képen a malawi Triza Lapani tradicionális ruhát ad Hillary Clintonra 2012-ben. Az esemény azért volt fontos a délkelet-afrikai ország számára, mert ez volt az első alkalom, hogy amerikai külügyminiszter látogatott oda. (Fotó: Jacquelyn Martin/Europress/AFP)
És végül 2015. április 13., amikor Hillary Clinton bejelentette, hogy jelölteti magát a 2016-os elnökválasztásra. Ezzel immáron másodjára száll ringbe az elnöki posztért. Az első kör nem lesz nehéz, mert egyelőre nincs komoly kihívója a Demokrata Párton belül. De vajon lesz-e esélye egy olyan országban, ahol a változást és a washingtoni régi politikai elittel való konfrontációt ígérő Obama enyhén szólva nem tudta maradéktalanul valóra váltani vállalását? És ahol Hillary Clintont egyértelműen a régi politikai elit tagjaként tartják már számon? Hosszú és gazdag pályafutása miatt nyilván nem alaptalanul.
mno.hu (Címlap Fotó: Hillary America/Europress/AFP)