Hogyan minősítik az autós gyereküléseket?
Annak érdekében, hogy pici gyermekünket az autós utazások során is maximális biztonságban tudhassuk, gyermekülést használunk. Azt jó, ha tudjuk, hogy ezeknek a biztonsági eszközöknek sok feltételnek kell megfelelniük, a vonatkozó előírások szigorúak. A minősítések közül pedig kiemelkedik a Német Autóklub ADAC tesztje.
Az ADAC teszt
Ez a teszt a biztonsági gyerekülésekre specializálódott, és a babatermékek területén ez az, amit a legelfogadottabbnak tekintenek, mivel követelményrendszere sokkal többet kíván, mint az Európai Uniós előírások. A tesztek eredményeit a Mamilla bababolt is figyelemmel kíséri évről évre, mert számukra is, akárcsak a szülőknek, a babák a legfontosabbak.
Az ADAC tesztjeit rendszeresen fejlesztik a kor követelményeinek megfelelően. Éppen ezért nem is érdemes a korábban kapott eredményeket a mostaniakkal összevetni.
Hogyan zajlik egy gyerekülés tesztelése?
Töréstesztet végeznek, melyben a gyerekülés biztonságosságát vizsgálják objektíven, megadott szempontok alapján. A kísérletnek alávetett modelleken megfigyelik a változásokat frontális és oldalirányú törés esetén egyaránt. Reális méretekkel rendelkező, tehát arányos felépítésű és ideális súlyú bábut használnak, hogy a fizikai behatásokat valósághűen tudják imitálni.
A szempontok, amelyek alapján a tesztek elvégzik:
- Biztonság
- Funkcionalitás
- Ergonómia
- Összeszerelés
- Tisztíthatóság
- Anyaghasználat
- Rögzíthetőség
A káros anyagok használatát a termékekben 2011 óta vették be a vizsgálandó területek körébe, az ezt megelőző tesztekben még nem szerepelt. 2015-ben történt egy másik, jelentősebb változás a tesztek felépítésében, ekkor ugyanis külön kezdték vizsgálni a használatot és az ergonómiát, korábban a két szempont összetartozott.
Mi tartozik az egyes vizsgált szempontok körébe?
A biztonság körébe a biztonsági övek, a stabilitás és a fej védelme tartozik.
A funkcionalitás, vagyis a használhatóság magába foglal minden olyan jellemzőt, ami a használatot kényelmessé vagy kényelmetlenné teszi a szülők számára. Így ide tartozik az is, hogy mennyire lehet az ülést könnyen kivenni és betenni az autóba, vagy hogy mennyire nehéz rögzíteni.
Az ergonómiai vizsgálat során a baba számára helyes testtartás biztosítását, az ortopédiai és fiziológiai jellemzőket, a kialakítást veszik górcső alá.
Az anyaghasználat esetén arra kíváncsiak a tesztet elvégzők, hogy a gyerekülés gyártása során felhasználnak-e egészségre káros anyagokat.
A tisztíthatóság önmagáért beszél. Levehető-e a huzat, könnyen mosható-e - ennek a pontnak ezek a legfőbb szempontjai.
A pontozás
A fent részletezett szempontok mindegyikére pontokat kapnak az ülések, melyeket végül összesítenek, és így egy kap minden, a teszt során vizsgált gyerekülés egy összesített pontszámot. Minél alacsonyabb ez a szám, annál jobb a gyerekülés minősége. 2023-tól kezdődően az ADAC hét csoportba sorolja a biztonsági autós üléseket, melyek közül a Cybex ülések a “nagyon jó” minősítést kapták.