h i r d e t é s

Horthy Miklós és a Magyar Királyi Honvédség

Olvasási idő
4perc
Eddig olvastam
a- a+

Horthy Miklós és a Magyar Királyi Honvédség

2018. december 03. - 14:19

„Nagy szárnyadat borítsd ránk, virrasztó éji felleg”

A nürnbergi per aktáiban található, Gerhard Frank feljegyzéseiben olvasható: 13 ezer emberre volt szükség a bori munkatábor zavartalan működtetéséhez, de a jelzett időszakban csak 3000 kényszermunkás állt az Organisation Todt rendelkezésére. – Albert Speer, az Organisation Todt főrészvényese a szerbeket és a bolgárokat már megbízhatatlannak tartotta, a jugoszláviai zsidók majdnem egészét már az előző évben elpusztították, így a fegyverkezésért is felelős főnáci arra a következtetésre jutott, hogy a magyar munkaszolgálatosokkal lehetne pótolni a hiányzó munkaerőt.
A terv megvalósítása érdekében a bori német főparancsnok kapcsolatba lépett a Birodalom budapesti nagykövetével, Dietrich von Jagow SS-Obergruppenführerrel, aki közölte vele, hogy számára nem okoz különösebb gondot a deportálások elrendeléséhez megnyerni a befolyásos emberek – elsősorban a Magyar Királyi Honvédség – támogatását, hiszen a diplomáciai testület előtt ismert volt a nácibarát katonatisztek névsora.

A tervet ellenző Nagybaczoni Nagy Vilmos honvédelmi miniszter 1943. június 8-án lemondott tisztségéről, utódja, Csatay Lajos vezérezredes, az új honvédelmi miniszter – Kállay Miklós miniszterelnök, Bornemissza Géza iparügyi miniszter, vitéz nagybányai Horthy Miklós kormányzó, Szombathelyi Ferenc vezérezredes (VK-főnök) és Ruszkiczay-Rüdiger honvédelmi miniszterhelyettes támogató hozzájárulásaival – első szállítmányként megadta az engedélyt 6000 magyarországi és észak-erdélyi munkaszolgálatos kiküldéséhez, magyar katonai irányítás alatt…

A munkaszolgálatosok által elvégzett tevékenységért – így rögzítette a Harmadik Birodalommal kötött 11470. eln. KMOF-1943. számú honvédelmi minisztériumi rendelet – Magyarország cserébe 100 tonna ércet kap, olyan minőségben, hogy annak legalább harminc százaléka a magyar öntödékben is felhasználható rezet tartalmazzon. – A Magyar Királyi Csendőrség közreműködésével Szeged, Páhi, Tasnád, Szentkirályszabadja, Székesfehérvár és Zombor-Bükkszállás térségében állították fel azokat a központokat, ahová Magyarország illetve Észak-Erdély minden körzetéből behívóparanccsal rendelték a munkaszolgálatosokat (így a Glatter-Radnóczi-Radnóti neveket használó katolizált költőt is).

Magyar Királyi Honvédség 1943/1944

A zsidók sárga csillagot, a keresztény hitre tért izraeliták, a Jehova Tanúi felekezethez tartozók, valamint a politikai szempontból megbízhatatlan személyek fehér karszalagot kaptak a formaruházatra – így indult el a menet Bor irányába.
Az alakulatok többségét Prahovóig a magyar, onnan a német fél fizette. Az öt nagy és tíz kisebb táborban raboskodott Radnóti mellett, egy egész sor ismert személyiség: Lukács László, Kardos G. György, Keszi Imre, Lehel György, Tardos Béla, Szalai Sándor, Keleti László, Nóti Károly, valamint Zoltán László és Rubányi Pál, az orvostudományok kiváló művelői.

Berlin, München, Bregenz, Graz, Heidenau, Innsbruck, Voralberg, Wien, Dresden és a Westfalen elnevezésű táborok élén magyar parancsnokok álltak – közöttük is Balogh András alezredes, aki különleges kegyetlenségéről volt ismert alárendeltjei körében, őt később, az elnézőbb magatartása miatt, Marányi Ede (eredeti nevén: Matkovcsik Ede) alezredes váltott fel a főparancsnoki beosztásban. A keretlegények között mindössze hárman voltak hivatásos katonák, a többiek karpaszományos tisztekből, polgári foglalkozásukat tekintve tanítókból, hivatalnokokból, vasutasokból és rendőrökből verbuválódott.

A fentieket követő nagyobb létszámú munkaszolgálatos alakulat Magyarország német megszállása után, 1944. március 30-án került Borba: a Honvédelmi Minisztérium, Borsányi Julián alezredes (a háború utáni nyilas emigráció, a Szabad Európa Rádió híres „Bell ezredese” és a Hungarista Mozgalom Hírszolgálata munkatársa) útján, újabb 6000 munkaszolgálatost ajánlott fel a németeknek. Március 19-ét követően, de még Szálasi Ferenc hatalomátvételét megelőzően, 14 sárga csillagos és fehér karszalagos századot szállítottak az Organisation Todt rendelkezésére – de a Borsányi aláírásával megkötött üzlet ellentételezéséül a német parancsnokság már csupán csak ipari termékekkel(rézérccel), fizetett az emberkereskedőknek.

A magyar főparancsnokság teljes mértékben szabad kezet adott a keretlegénységnek a fegyelmezésben – így a munkaszolgálatosokkal történt kegyetlen bánásmód általánossá vált a magyar irányítású táborokban. Nemcsak kínozták, hanem meg is lopták az alárendeltségükhöz tartozott rabszolgákat. Hogy mindehhez a törvényesség látszatát keltsék, úgynevezett hadbíróságokat állítottak fel a táborok területén – az ilyen ad hoc „bíróságok” egy-egy esetben mert a munkaszolgálatos „katona”, úgymond, nem rázta ki a pokrócát, vagy nem mosta el csajkáját) 50-60 embert kötöttek ki, botoztak meg, a szökés kísérletét is halállal büntették ezeken a helyeken.

Úgy vélem,- tekintsük csak meg a korabeli dokumentum-fotót - hogy a magyarságban genetikailag benne van(?) az, amit az illusztráción látnak: már hónapok teltek el a német megszállás óta, 1944 áprilisában már elkészült a hírhedt Jaross-lista, és májusban - miközben százezrével hurcolták el a zsidókat hazánkból/hazájukból, - hogy Magyarország kormányzója kedélyesen cseveg a náci tisztekkel..., továbbra is szövetségesének tekintve őket.

 

©Kollár Erzsébet 2018.
Szemenyei-Kiss Tamás iratai, jegyzetei alapján
Bibliotheca Nationalis Hungariae, Kézirattár