h i r d e t é s

Huszonkét juhot ölhettek meg farkasok a Mátrában

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Huszonkét juhot ölhettek meg farkasok a Mátrában

2021. július 08. - 08:34

Még tart a laboratóriumi vizsgálat, de a gazdák állítják, már farkascsaládok támadnak az állataikra, és kártalanítást kérnek.

A kép illusztráció! - Forrás: pixabay.com

Egy mátranováki gazdának, aki juhokat, szarvasmarhákat és kecskéket tart, huszonkét haszonállata pusztult el egy éjszaka alatt, további tíz sérült példány gyógykezelése jelenleg is folyik. A jelekből egyértelmű, hogy farkastámadás történt. Földi Gyula, a Magyar Juh és Kecsketenyésztő Szövetség elnökségi tagja szerint a farkasok egyre beljebb merészkednek az országba, és már teljes családok élnek nálunk kölykökkel együtt. A mostani támadás azért aggasztó, mert ezúttal nemcsak felnőtt farkasok portyázhattak, a harapásnyomokból és egyéb jelekből úgy vélik, a kölykökkel karöltve támadtak – írja riportjában a Népszava.

A farkas fokozottan védett állat, bántani, elriasztani, megzavarni tilos, aki ilyet tesz, az súlyos büntetést kockáztat. Az állattartók ezért valamilyen kártalanítást szeretnének, a farkas, akár a többi vad, állami tulajdon, szerintük az általa okozott kárt pedig az államnak vagy megbízottjának kellene megtérítenie. A legtöbb állattartó ugyan a saját területén kiépítette azt a villanypásztor-rendszert, amely a kisebb ragadozóktól és a kutyáktól segít megvédeni a nyájat, ám ez a kerítés a farkasokat nem képest távol tartani. Így – nyugat-európai mintára – a veszélyeztetett területeken az állam támogathatná egy erősebb villanypásztor-rendszer megépítésének pluszköltségeit.

Egyelőre azonban még nem tudni pontosan, hogy milyen állat követte el a támadást, még tart a laboratóriumi minták elemzése. Gombkötő Péter, a Bükki Nemzeti Park zoológiai szakreferense elmondta, számos intézkedéssel, megfelelő villanypásztorral, őrző-védő pásztorkutyákkal segítik a gazdákat és tájékoztatták őket a hatsoros villanypásztor kiépítésének előnyeiről. Ahol ezt a technikai eszközt alkalmazták, eddig nem történt ismételt támadás, s ugyanez mondható el azokról az esetekről is, ahol a nyáj mellett kuvaszok voltak.

A Bükki Nemzeti Park működési területén jelenleg már több mint húsz kuvaszt helyeztek ki állattartó gazdálkodókhoz, kimondottan nagyragadozókkal kapcsolatos védekezési, kármegelőzési céllal, s az elmúlt öt évben ugyanennyi gazdálkodónak nyújtottak támogatást öt-, illetve később hatsoros villanypásztorok átadásával.

A genetikai alapú mintavételek, állománybecslések és a territóriumok felderítése alapján 60-70 példány – 10 család – lehet az itthoni a farkasállomány, s zömmel az ország északi területein él. Territoriális állat, azaz fajtársait igyekszik távol tartani a saját családja által már elfoglalt területtől.

A Bükki Nemzeti Park működési területén a gazdálkodók az elmúlt 13 évben 32 alkalommal jelentettek olyan kártétellel járó esetet, amelyet szerintük farkas vagy medve okozott. 18 esetben okkal feltételezhető például a szemtanuk beszámolói alapján, hogy valóban farkas járt a helyszínen. A támadások közel harmadáról derült ki, hogy kutya okozta a problémát, egy alkalommal róka volt a ludas, két esetben betegség miatt hullottak el az állatok, illetve egy helyen szamarak okoztak egymásnak sérülést. Abban a nyolc esetben, amelyiknél genetikai mintavétel is történt, csak az egyiknél volt egyértelműen kimutatható, hogy farkas okozta az elhullást.

Hazánkban eddig nem fordult elő olyan eset, hogy emberre támadt volna a farkas. (Infostart)