Idén is eljött a túlfogyasztás napja, elfogytak az idei forrásaink
A 2022-es Túlfogyasztás Világnapja egy hónappal korábban ért ise, mint a tavalyi, így mostantól ismét a jövőnket emésztjük fel.
Július 29-én csütörtökön van a globális túllövés napja (Earth Overshoot Day) - ez az a nap, amikorra az adott évben elfogyasztja a megújuló erőforrásait, azaz az év hátralévő részében már túlfogyasztásban van a Föld.
A fenntarthatóbb gazdasághoz és környezethez a vásárlásban is lépéseket kell tenni. Ezért a Tudatos Vásárlók Egyesülete megújította a korábbi javaslatcsomagját, amelyek alapján környezettudatosabb életmódra lehet váltani.
A Tudatos Vásárló többek között a következőket javasolja:
- A pénz szavazat
Mindenki saját maga dönti el, mit és kit támogat. Nem kell támogatni a kizsákmányolást, a gyermekmunkát, a környezetszennyezést, a káros és felesleges dolgok tömeges gyártását.
- A kevesebb több!
A mennyiség helyett a minőségre kell figyelni. Kevesebb vásárlás, kevesebb fűtés és hűtés, kevesebb autózás, kevesebb utazás - és fellélegzik a természet.
- Érdemes listát írni!
Vásárlás előtt tanácsos összeírni, pontosan mire van szükség, a boltláncok ugyanis profi módszerekkel csábítanak felesleges pénzköltésre. Nem szabad bedőlni a ‘polctrükköknek’!
- Helyben, helyit
Ha lehet, érdemes közvetlenül a gazdától, termelőtől vásárolni piacon vagy helyi kisboltban. Ahogy javasolt felderíteni a jó helyeket. Támogatni kell a helyi termelőket, kisiparosokat, gyártókat. Érdemes a szezonális élelmiszert kiválasztani!
- Mondj nemet a csomagolásra!
A vásárláshoz érdemes vinni táskát/szatyrot, nem kell megvenni vagy elfogadni a bolti szatyrot. Ha lehet, akkor a csomagolásmentes vagy fenntarthatóan csomagolt árut, valamint a visszaváltható, illetve újrahasznosított csomagolás mellett tanácsos dönteni.
- Óvatosan a reklámokkal!
Résen kell lenni és megtanulni, hogyan hatnak a reklámok. Ne szabad bedőlni a vonzó külsőnek és nem szabad hagyni, hogy túlfogyasztásba hajszoljanak a kereskedők.
- El kell olvasni a címkét!
Senkit ne tévesszen meg a zöld szín és a sok kamu logó. Csak a hiteles minősítéseknek szabad hinni, azokból lehet megtudni, mi van az adott termékben. Érdemes a fenntartható és etikus termékeket tanúsító címkéket megkeresni.
- Ameddig bírja
Kerülni kell az egyszer használható, eldobható dolgokat, ezek tömeges előállítása és kidobása energiapazarlással és környezetszennyezéssel jár. Vegyél használtat, ha elromlott, javíttasd. - írja a napi.hu