Ismét húzzák az időt a települések covid-adatainak nyilvánosságra hozatalával kapcsolatban
2020. október 21. óta nem szolgáltatnak automatikusan koronívrus adatokat a kormányhivatalok az önkormányzatoknak, holott ez a megfelelő járványkezeléshez nélkülözhetetlen.
A Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság NAIH mai közleménye pontosan arra hívja fel a figyelmet, amiról először 2021. áprilisában írtunk.
"A koronavírus elleni védőoltásnak az állami és önkormányzati intézményeknél foglalkoztatottak által történő kötelező igénybevételéről szóló 599/2021. (X. 28.) Korm. rendelet újabb feladatokat állapít meg a polgármesterek számára a járvánnyal szembeni védekezés terén, tehát a polgármesterek fontos szereplői a járvány elleni védekezésnek. A Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatósághoz (a továbbiakban Hatóság) érkezett bejelentésekre és a tárgyban megjelent sajtóhírekre tekintettel a Hatóság szükségesnek tartja a települési fertőzöttségi adatokra vonatkozó, korábbi vizsgálataiban tett állásfoglalásaira ismét felhívni az adatkezelők és a nyilvánosság figyelmét.
Ahogyan azt a 2020. évre vonatkozó éves beszámolójában is közzétette, a Hatóság megállapította, hogy egy településre vonatkozóan a koronavírus fertőzöttek száma a Nemzeti Népegészségügyi Központ által működtetett Országos Szakrendszeri Információs Rendszer Járványügyi Szakrendszeréből (a továbbiakban: OSZIR) kinyerhető közérdekű adat. Az OSZIR ugyanis tartalmazza a COVID-fertőzöttek vonatkozásában többek között a megbetegedés kezdetét, helyét, az ápolás helyét, a bejelentett betegséget és járványügyi megnevezést, a szakmai laboratóriumi diagnózist és az eredmény minősítését. A Hatóság ezért felszólította az illetékes kormányhivatalt, hogy adja ki az adatigénylő részére a település koronavírus fertőzötteinek számát a megjelölt időszakra vonatkozóan.
A Hatóság másik vizsgálatában egy kormányhivatal figyelmét arra hívta fel, hogy a polgármesterek egy közösséget képviselnek, a közösség felé tájékoztatási kötelezettség terheli őket az Infotv. 32. §-a alapján: »A közfeladatot ellátó szerv a feladatkörébe tartozó ügyekben […] köteles elősegíteni és biztosítani a közvélemény pontos és gyors tájékoztatását«. Ezért a polgármesterek tájékoztatás kérése, adatigénylése prioritást kell, hogy élvezzen és azt az Infotv. által előírt 15 napon belül kell megválaszolni. A járványügyi helyzet gyors változása miatt a fertőzöttségi adatok hamar irrelevánssá válnak a közvélemény számára, ezért azok időszerűsége, aktualitása különösen fontos.
A Hatóság azt is hangsúlyozza, hogy a döntés megalapozására szolgáló adatok nyilvánosságának korlátozására való hivatkozás csak akkor jogszerű, ha részletesen és pontosan megindokolja a nyilvánosságot korlátozó szerv, hogy milyen folyamatban lévő eljárásban meghozandó döntés megalapozását szolgálja a kiadni kért adat és az adat kiadása mennyiben befolyásolja a szóban forgó döntés meghozatalát. A közérdekű adat megismerésére irányuló igény teljesítése kizárólag abban az esetben tagadható meg, ha a megtagadás alapjául szolgáló közérdek nagyobb súlyú a közérdekű adat megismerésére irányuló igény teljesítéséhez fűződő közérdeknél.
A Hatóság álláspontja szerint a települési fertőzöttségi adatok megismeréséhez fűződő közérdek jelentős, a számok ismerete szükséges mind a polgármestereknek, mind pedig a lakosságnak ahhoz, hogy a járvány elleni védekezésüket illetően megalapozott döntéseket tudjanak hozni." - írta közleményében a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság NAIH
A kormányzati bürokrácia a szabad információáramlás ellen dolgozik
Borsi Miklós az adatszolgáltatás elmaradására és az adatokhoz való szabad hozzáférés jogára hívta fel a figyelmét Dr. Péterfalvi Attila NAIH-elnöknek címzett, lapunknak is eljutatott levelében.
"Göngyösi lakosként nyilvánvalóan az erre kötelezett és erre jogosult Gyöngyös Város Önkormányzatától, illetve a Polgármesteri Hivataltól várom - Alaptörvényben biztosított jogomnál fogva - , hogy folyamatos tájékoztatást kapjak a lakóhelyem egészségügyi helyzetéről, különös tekintettel a covid okozta megbetegedésekre és az azokkal kapcsolatos helyi adatokra és előírásokra." - írta levelében Borsi Miklós
Ennek az ÁNTSZ nem tett eleget, több mint 5 hónapon át Gyöngyösre vonatkozó adatot nem szolgáltatott, így nyilvánvalóan elmaradt a jog szerinti teljes tájékoztatás.
Nyílvánvalóan napi adatokra nem lehet közérdekű adatigényléseket folyamatosan benyújtani, majd várni 15 vagy 45 napot, mert ebben az esetben már csak elavult adatok érkezhetnek.
Ezt Péterfalvi Attila kivizsgálta és megállapította, hogy a Borsi Miklós által megfogalmazottak fedik a valóságot és a NAIH 2021. július 8-án felszólította az ANTSZ-t a lehető legrövidebb adatközlésre.
Ennek ellenére az ANTSZ Közérdekű adatigénylést várt el és teljesítette 40 nap után, visszamenőlegesen a tavalyi évre és jelezte, hogy további adatokért újabb közérdekű adatigényléseket kell benyújtania az önkormányzatnak.
Valamilyen oknál fogva ez az adat-információ áramlás ismét megszűnt az önkormányzat és lakosság között, így ismét jogsérelem történt, hiszen az illetékes és eljáró hatóság/hivatall nem biztosítja az adatokhoz való szabad hozzáférést.