Jön! Jön! Jön! A NER 2015-ös szenzációja: a R.E.Z.S.I.V.I.T.R.I.N.!
Amit a társasházak megspóroltak a rezsicsökkentéssel, azt a pénzt elviheti a rezsicsökkentés kötelező kommunikációja.
A tulajdonosoknak és a közös képviselőknek többe kerülhet a levél, a boríték, a nyomtatás, a postaköltség, a szoftverfrissítés és a munkaóra, mint amennyivel csökkentek a ház közüzemi költségei.
De az Orbán-kormány nem azért Orbán-kormány, hogy ne tudjon még egyet csavarni azon, amit már eddig is szarrá csavart: 2014-ben tekert még egyet a rezsitörvényen. Februárban minden társasházi lakástulajdonost
négy dokumentumban értesítenek
a rezsicsökkentés csodáiról:
- A 2015 januárjában beérkezett közüzemi számlákon kimutatott társasházi rezsimegtakarításról,
- a ház teljes 2014-es rezsimegtakarításáról (valamennyi közüzemre vonatkozóan),
- az egyes tulajdonosokra, külön-külön vonatkozó rezsimegtakarításról, éves bontásban a rezsicsökkentés bevezetése óta,
- végül a 2014 évi megtakarításról, tulajdonosonként.
Tudták követni?
Ezek közül a papír, a fénymásolás és posta költségeit a lakók fizetik.
Itt a rezsivitrin
A közös képviselőknek nemcsak levélben kötelező kommunikálniuk a kormány eredményeit. A közüzemi díjak csökkenését 2014 óta ki is kell függeszteni a házakban. Különben a közös képviselők fogyasztóvédelmi bírságot kapnak. A fő baj a hirdetményekkel az, hogy amit ma kiragaszt a közös képviselő, azt holnap letépi a hálátlan vagy éppen manifeszt kommunista, esetleg idegen érdekekket képviselő, horribile dictu megélhetési bevándorló lakó vagy annak vendége vagy akárki.
Erre korábban azt találták ki a közös képviselők, hogy lefotózták a hirdetményt, egy lakót pedig felkértek, hogy tanúsítsa, rajtuk nem múlt, ők kihelyezték a rezsiértesítéseket. A kormányt ilyen silány trükkel nem lehet megtéveszteni. 2014-ben módosították a társasházi törvényt, amiben ez szerepel:
„A közös képviselő vagy az intézőbizottság – többletdíjazás felszámítása nélkül – a rezsicsökkentések végrehajtásához kapcsolódóan tájékoztatja a tulajdonostársa(ka)t minden hónap 15. napjáig, legalább 45 nap időtartamra kifüggesztve írásban, figyelemfelkeltő és a fogyasztók által jól látható módon elhelyezett hirdetmény útján,”
Ez azt jelenti, hogy nemcsak a kifüggesztésről kell gondoskodnia a ház vezetőinek, hanem arról is, hogy a rezsiértesítés jól látható helyen 45 napig kint is maradjon. Ha az értesítés nincs kint 45 napig, akkor akár félmillió forintra is büntethetik a közös képviselőt. Akiket, ha bárki azon ér, hogy mulasztásukkal el akarják venni az emberek örömét, akkor fel lehet jelenteni az erre a célra szolgáló rezsipontokon.
Két lehetősége maradt a közös képviselőknek: ádegy például éjjel-nappal őriztetik a hirdetőfalat – erre is volt példa egy Szentkirályi utcai társasházban:
„a közös képviselő itt a faliújsággal közvetlenül szemben lakó nyugdíjas férfit bízta meg azzal, hogy figyelje a tájékoztatókat. »Jó szórakozás ez nekem, a feleségem már sajnos meghalt, az unokáim meg egyre ritkábban jönnek. Nyaralni se igen járok, általában itthon vagyok. Úgy óránként kijövök ide a konyhába, aztán kinézek az ablakon, hogy megvan-e még ez a rezsipapír. Eddig még mindig megvolt, de ha nem lenne meg, akkor jönnék gyorsan, aztán raknék ki újat. Hagytak itt nekem 30 darabot minden oldalból.«”
vagy ádkettő marad az a megoldás, hogy elzárják a hirdetményeket. Na, és mi az a tároló, amibe kitűnően el lehet zárni dolgokat, de közben mégis jól látható a tartalma?
V.I.T.R.I.N.
Breuer András cége 114 társasház, 5000 lakás közös képviseletét látja el. Minden házban üveges, zárható szekrényt vásároltak. Ebbe kerülnek bele a rezsiharc eredményei. És ugyan azt nem számolhatja fel a háznak, hogy kifüggeszti az értesítőt, de a szekrények több, mint 5 milliós költségét már nem tudja állni a cég, azt a tulajdonosokra terhelik. A vitrinek darabonként közel 45 000 forintba kerültek.
Ajánlott levele jött? Hagyja a postán!
De ezzel még nem értünk a végére a rezsikommunikációs költségeknek.
Breuer Andrásék a Ferox cégnél tételesen kiszámolták, hogy 400 munkaórába és 2 millió forintba került a februári éves és havi rezsiértesítés. Több ezer személyre szabott kimutatást kellett elkészíteni és kiküldeni.
- Szoftverfejlesztés a házra és személyre szabott tételes kimutatáshoz.
- Nyomtatás, fénymásolás, papír.
- Postaköltség.
- Öt ember kétheti munkája.
A helyzetet bonyolítja, hogy nem minden lakástulajdonos ott lakik ám, ahol a tulajdonos vagy több tulajdona is lehet. Nekik postán kell elküldözgetni az értesítéseket:
„A csak postacímmel elérhető tulajdonosok részére ajánlott levélben küldtük el az értesítést, melynek csak a posta költsége 600 ezer forint volt.”
A kormányzati propaganda költségei sem annyira bosszantók, mint rezsiértesítéssel járó kényelmetlenségek
A közös képviselők nem nagyon tudtak mással foglalkozni az elmúlt időszakban: csak rezsit számoltak. Az igazi feladataikra, a házak ügyeinek intézésére nem maradt idő. Nem volt egyenlegegyeztetés, nem volt segítség műszaki gondoknál. A társasházkezelő ilyenkor gyakorlatilag szünetel. Mindenki rezsit számol, borítékol, nyomtat, kifüggeszt.
Több ezer ajánlott levelet feladni a postán egy ember egész munkanapját elveszi. Mögé nem érdemes beállni a sorba. Az ügyesebb cégek külön időpontot kérnek az ügyintézéshez a Postától.
Aztán maguk a tulajdonosok is anyáznak, már azok, akiknek levélbe küldik az értesítőt – mesélik a közös képviselők. Mivel ajánlottként kell feladni a levelet, ha a címzett éppen nincs otthon, csak értesítést kap, mehet be a postára, állhat sorba, hogy a végén kapjon egy cetlit, amiben értesítik, mennyit spórolt neki az állam. Mivel semmi olyan adatot nem tartalmaz ez az elszámolás, amivel érdemben bármit is kezdhetnének, a rezsiszemét általában a posta szemetesében landol. Sokan töröltetik a címüket, sokan meg át sem veszik a leveleket, így viszont a közgyűlési és egyéb társasházi küldemények nem jutnak el a tulajdonosokhoz.