Kamu aláírásokkal és fizetett szereplőkkel népszerűsítik a Liget-projektet
Gőz László zenei szakember meglepve látta nevét az állami támogatólistán - írja Index.
Nézze át a trükkös állami listát.
- A Városliget beépítésének vészesen csökken a támogatottsága.
- Baán László miniszteri biztos támogató aláírások sorával vágott vissza a tiltakozók listájára.
- A támogatólistán azonban olyan nevek is vannak, akik visszautasították a felkérést.
- A támogatók jó része viszont függésben van vagy Baántól, vagy az államtól.
Akarata ellenére került fel a neve a Liget projekt támogatói listájára Gőz László zenei szakembernek, mondta el a BMC alapítója és tulajdonosa az Indexnek. De az állami beruházást támogató listának nem ez az egyetlen érdekessége. Kiderült, hogy az aláírók jó része pozíciója, vagy fizetése okán közvetlen függésben van a projektért felelős miniszteri biztos, Baán Lászlótól. Sőt, a nyilatkozat nem is civil kezdeményezésre született: Baán embere volt az, akinek kiadták, hogy neveket gyűjtsön a támogatói listára.
Baán listája néhány nappal azután jelent meg, hogy egy sor véleményformáló, és tízezer feletti kevésbé híres civil a Városliget beépítése ellen foglalt állást.
„Mi, akik aláírjuk ezt a nyilatkozatot, támogatásunkról biztosítjuk azt a kulturális, parkfejlesztési és építészeti programot, a Liget Budapest Projektet, amelynek révén a saját legjobb hagyományai alapján újul meg az évtizedek óta elhanyagolt Városliget” – szólt a szöveg. Amivel csak az volt a baj, hogy néhány olyan név is a támogatók közé került, akik pedig a felkérésre jelezték: nem jelennének meg a listán.
A zenészek visszautasították. Hiába
Egyikük, Gőz László, a BMC zenei központ vezetője az Indexnek hangsúlyozta, hogy nem tud állást foglalni a Ligetet érintő, összetett ügyekben, ezért akart kimaradni. Ennek ellenére később azzal szembesült, hogy neve ott szerepel a Liget-projekt támogatói közt.
Gőz László egyébként önkéntes alapon dolgozik a Liget-beruházás részeként tervezett Zene házán. „Három éve kerestek meg, hogy tanácsaimmal segítsem a projektet. A tanácsadó bizottság többi tagjához hasonlóan én is ingyen vállaltam a munkát. Ennek lezárultakor a Zeneház-projekt tehetséges fiatal vezetője, Horn Márton keresett meg, hogy tanácsadóként maradjak mellettük, amit boldogan vállaltam.” – emlékezett vissza az ügy előtörténetére Gőz, megemlítve, hogy a tanácsadói munkát is ingyen végezte.
A támogatónyilatkozatot is Horn Mártontól kapta, azzal a kéréssel, hogy maga is segítsen aláírókat találni. Gőz megkeresett két nemzetközi ismertségű komolyzenei szereplőt, akik azonban nem kívánták aláírni a nyilatkozatot.
Hasonlóan döntött a BMC igazgatója is. „A Liget fáinak kivágása, és a zenei tartalom kérdései közt óriási a különbség. Nem akartam állást foglalni ebben a bonyolult kérdésben.” Nevét mégis felrakták a támogatók közé.
Hasonlóan járt Palugyai István, a Tudományos Újságírók Klubjának örökös tiszteletbeli elnöke is, aki a 444-nek jelezte, hogy akarata ellenére szerepeltették a támogatók közt.
A főnöknek aláírnak
Kérdéseket vet fel a lista üzenetét illetően azok névsora is, akik önszántukból írták alá Baán László listáját. Legtöbbjük ugyanis egészen a Baán vezette intézményektől kapják a fizetésüket, vagy pozíciójuk függ a Liget-projekttől. Sokan pedig a Baánnal szorosan együttműködő kulturális kormányzat alkalmazottai. Ez a listát gyanútlanul böngészőknek csak azért nem volt nyilvánvaló, mert a neveknél trükkösen azt a titulust tüntették fel, amely nem utal az összefonódásra. Más neveknél a nem hivatalos kapcsolatok ismerete szükséges.
Fussa át az aláírók és pozíciójuk listáját, hogy eldönthesse, mennyire lehetett önkéntes a támogatói lista aláírása.
- Bachmann Gábor, építész – Baán László ajánlásával kapott Kossuth-díjat
- Baki Péter – A fotográfiai múzeum vezetőjeként kiállításokat rendezett a Szépművészetibe. Dolgozott a Liget-projekttel, amíg szó volt a fotómúzeum megépítéséről is.
- Batta András – A Ligetbe épülő Zene Háza projektvezetője
- Bánáti Béla – Cége a Ligetbe épülő Nemzeti Galéria japán építészirodájának konzorciumi partnere
- Bogányi Gergely – Az Orbán által felkarolt csodazongora feltalálója, állami kulturális programok állandó szereplője
- Böszörményi Nagy Gergely - a Design Terminal vezetője, A Liget-projekt dizájnfelelőse
- Czére Andrea – A Baán igazgatásával működő Szépművészeti múzeum igazgatója
- Fabényi Júlia – A kormány támogatottjaként került a Ludwig múzeum élére
- Fekete Péter - A Liget-projektbe tartozó a Fővárosi Nagycirkusz igazgatója
- Garas Klára - A Szépművészeti volt főigazgatója
- Gerszi Teréz – A Szépművészeti grafikai gyűjteményének egykori vezetője
- György Péter – Baán tanácsadója, a Szépművészeti által kiadott Múzeum Café magazin szerkesztőbizottságának tagja. Ez a kiadó jelentette meg egyik könyvét is.
- Hartvig Lajos – Cége a Ligetbe épülő Nemzeti Galéria japán építészirodájának konzorciumi partnere
- Kelemen László – A Hagyományok Háza főigazgatója. Múzeuma együttműködik a Ligetbe költöző Néprajzi múzeummal
- Kemecsi Lajos – A Liget-projektben épülő Néprajzi Múzeum igazgatója
- Novák János – A Ligetbe épülő gyermekszínház igazgatója
- Persányi Miklós – A Liget-projektben bővülő Állatkert igazgatója
- Petrányi Zsolt – A Baán vezette Nemzeti Galéria kortárs gyűjteményének vezetője
- Rockenbauer Zoltán - Baán tanácsadója, a Szépművészeti által kiadott Múzeum Café magazin szerkesztőbizottságának tagja. A Fidesz egykori kultuszminisztere.
- Vitézy Dávid – A Liget-projektbe tartozó Közlekedési múzeum igazgatója
A listával kapcsolatban már csak ízlésbeli kifogás, hogy támogatónyilatkozatokat jellemzően civil szereplők szoktak indítani, hiszen az államnak megvannak a maga hivatalos csatornái saját álláspontja kifejtésére.